| FonAfon a întrebat:

Ce este realitatea? Păreri.

Răspuns Câştigător
| Kevinn2000 a răspuns:

Este normal că nu avem amândoi dreptate.
Interesant ce zici și tu. happy

| FonAfon explică (pentru Kevinn2000):

Nu prea știu cui să îi dau funda.

41 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Perceptia a ceea ce ne inconjoara. Traducerea prin simturi a informatiilor externe si interne catre creier.

| RAY a răspuns:

Realitatea este ceea ce percepem noi prin simturile noastre plus ceea ce au descoperit oameni de stiinta, realitatea unui orb nu este ca a ta care vezi sau ca a unui surd, dumnezeu este mereu un raspuns pentru ignoranti de stiinta

| Sn4k3 a răspuns:

Simulare!

| Bizon95 a răspuns:

Realitatea este ceea ce vezi
in fizica cuantica se considera ca realitatea este materiala (formata din particule) doar daca o observi, daca intorci spatele devine cu totul altceva (unde)

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Și dacă nu vezi realitatea tot există. Probabil există o realitate unibersală, dar noi ne creăm propria realitate.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Universală", nu „unibersală".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Absolut tot ce vedem si ne inconjoara.

| FonAfon explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Într-un fel, da, dar cred că parțial. Mulțumesc.

| StrongHeart a răspuns:

Cum zicea cineva "lumea asta e un amalgam mistico-tehnic".
Realitatea pe care o vedem si o percepem in mare parte e realitatea fizica, dar nu inseamna ca nu exista si ceva dincolo de perceptia noastra vizuala, ca atunci cand visezi de exemplu.
Cat despre raspunsul colegului cu dimensiunile, se spune ca exista cel putin 9 dimensiuni si noi traim in dimensiunea a treia(3d) in care timpul si spatiul se intersecteaza.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Emazio a răspuns (pentru StrongHeart):

De la inceput ai raspunsul, "modern theories", o teoria nu este ceva demonstrat. Daca vrei sa discutam pe teorii putem sa discutam doar in cele cadem amandoi de acord. Eu cred doar ce poate sa fie constatat, adica un univers cu 3 dimensiuni. In rest si pe mine ma incanta ideea cu o infinitate de dimensiuni.

| Kevinn2000 a răspuns:

Suntem în acest univers enorm de mare, creeat de Dumnezeu. Ne aflam pe o planetă foarte mică, în galaxia Calea Lactee.
În galaxia în care ne aflăm, Calea Lactee, sunt peste 100 de miliarde de stele și peste 100 de miliarde de planete, ea având distanța 100.000 de ani lumină de la un capăt la altul.
Există peste 2 trilioane de galaxii, un număr imens, iar aici vorbesc doar despre universul observabil, nu despre tot universul. În aceste 2 trilioane de galaxii, există mai multe stele decât toate boabele de nisip existente pe planeta noastră.
Și ca să îți faci o idee cam cât de mic este universul observabil, imaginează-ți un bec pe planeta Pluto. În acel bec s-ar afla toate cele 2 trilioane de galaxii, iar restul planetei ar fi ceea ce nu cunoaștem și nu putem vedea. Adică foarte puțin.
Cu toții vom ajunge undeva după ce murim, în iad sau în rai, iar asta depinde de noi, de faptele noastre, comportamentul și gândirea noastră. Și mai ales, trebuie să credem în Dumnezeu.
Sper că am definit bine realitatea.

| Emazio a răspuns (pentru Kevinn2000):

De ce a creat Dumnezeu acesta dimensiune?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

Nu știu, dar probabil o să aflăm.

| Emazio a răspuns (pentru Kevinn2000):

Desigur... in viata de apoi normal, nu meritam sa aflam in timpul vietii pe pamant.
Se supune Dumnezeu regulilor acestei dimensiuni? Si daca nu cum poate sa existe ceva in mai mult de 3 dimensiuni intr-o dimensiune care are doar 3. Daca se supune celor 3 dimensiuni unde se afla sa putem constata?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

Nu știu, poate scrie în Biblie de ce a creat universul...
La ce reguli te referi?
Despre ce dimensiuni vorbești?
O dimensiune = un univers, sau ce, că nu înțeleg?
Și dacă o dimensiune înseamnă un univers, de unde știi că există mai multe universuri?
Și dacă este atotputernic, înseamnă că poate face orice, corect?

| Emazio a răspuns (pentru Kevinn2000):

Un univers are un set de reguli in care orice exista in interiorul lui respecta acele reguli. Universul nostru are 3 dimensiuni spatiale (lungime, latime, inaltime) si una temporala. Daca Dumnezeu exista el respecta regulile acestui univers, adica are lungime, latime si inaltime, asta inseamna ca se afla undeva.
Bine zis daca este atotputernic. Este demonstrat ca el este atotputernic, ai constatat tu asta?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

Bine, acum am înțeles cum stă treaba cu dimensiunile.
Ți-aș spune, dar nu știu dacă este bine să fac asta, cred că ar trebui să țin doar pentru mine ( ceea ce nu am făcut până acum, am spus cam la 4-5 persoane ).
Dar am realizat că nu sunt sigur dacă este bine să fac asta. Este vorba despre o dovadă că el există 100%, eu nu am cum să am dubii, mi-a dovedit deja. Am spus prea mult deja...

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

Bine, acum am înțeles cum stă treaba cu dimensiunile.
Ți-aș spune, dar nu știu dacă este bine să fac asta, cred că ar trebui să țin doar pentru mine ( ceea ce nu am făcut până acum, am spus cam la 4-5 persoane ).
Dar am realizat că nu sunt sigur dacă este bine să fac asta. Este vorba despre o dovadă că El există 100%, eu nu am cum să am dubii, mi-a dovedit deja. Am spus prea multe deja.

| StrongHeart a răspuns (pentru Kevinn2000):

Daca stii ca exista, ține pentru tine, nu vrei sa iti pui lumea in cap pentru ca nu toti sunt "100%" si au pareri diferite si nu esti singurul care a realizat asta.

| Emazio a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ok, nu trebuie sa ne demonstrezi pana la urma, e alegerea ta si o inteleg. Multi oameni au zeii lor personali. Si daca spui prea multe ce se intampla, esti pedepsit de acest zeu sau?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru StrongHeart):

Știu că nu toți cred în existența Lui 100%. Nu-mi pun pe nimeni în cap, eu doar i-am răspuns, e problema lui dacă mă crede sau nu. Doar mi-am spus părerea, și anume că eu chiar cred în El și știu sigur că există.
Dacă îi ziceam că nu vreau să-i răspund la ceea ce-mi zice, credea că nu știu nimic despre asta și doar cred și atât, cel mai probabil.
Prin " și nu ești singurul care a realizat asta " afirmi că, cunoști persoane care au realizat că există Dumnezeu 100%, poate chiar tu. Deci ai făcut același lucru ca și mine.

| StrongHeart a răspuns (pentru Kevinn2000):

"cunoști persoane care au realizat că există Dumnezeu 100%, poate chiar tu"
Da,si tocmai de asta iti spun, nu iti spun cu rautate, dar nu prea poti tu sa convingi un om sa creada doar spunandu-i o poveste si in general e un efort care nu da roade.
Oamenii, marea majoritate sunt convinsi doar de ceea ce au trait prin experienta proprie.
Ultimu' nene(care imi vine in minte acum) care a incercat sa vorbeasca de iubire si Dumnezeu si sa ii convinga pe oameni ca exista, a fost chinuit si rastignit chiar de oamenii bisericii(romanii).

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

Cred că aș putea fi pedepsit pentru asta, nu știu. Eu sper să nu, deja am spus povestea asta la 2 prieteni, cei mai buni prieteni ai mei și mamei mele. În timp ce i-am spus-o mamei mele, cred că a ascultat și sora mea din cealaltă cameră.
Până la urmă, nu are niciun rost să nu crezi în Dumnezeu, pentru câțiva ani pe acest Pământ, vei suferi la infinit. Ce rost are? Dacă nu crezi în Dumnezeu, automat crezi că după ce vor muri toți oamenii, inclusiv tu, cu toții vor uita tot ce s-a întâmplat, logic, pentru că nu veți mai exista, aceasta bănuiesc că e gândirea celor ce nu cred în Dumnezeu, deci de ce să te riști să nu crezi? De ce să nu fi mai bun, să faci fapte bune etc etc ( la modul general vorbesc, știu că sunt unii oameni buni care sunt atei, adică așa presupun, nu sunt convins ).
Uite, cu toate că știu că există, tot fac păcate destul de des, dar încerc să mă schimb cât mai rapid și cât mai mult.
Îmi plănuisem să dorm pe la ora 1:00, deci acum ies, mă culc.
O noapte bună îți doresc.

| Emazio a răspuns (pentru Kevinn2000):

Eu sunt agnostic si fac fapte bune si rele nu pentru ca sunt constrans de vreo religie sau vreun zeu. Cum sa sufar vesnic daca aceasta vesnia suferinta exista doar in conceptia ta? In conceptia mea nu exista suferinta vesnica, dupa ce mori se stinge filmul si atat.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu nu încerc să conving pe nimeni că există Dumnezeu, doar i-am răspuns la ceea ce a întrebat cu răspunsul că " eu cred 100% în El, dar nu am dovezi clare ". Am spus că El mi-a dovedit mie că există, doar că am uitat să pun după " dovezi " cuvântul " neclare ".
Sunt conștient că cel mai probabil nu o să creadă, nici nu vreau neapărat asta, fiecare e liber să creadă ceea ce vrea, eu doar am răspuns ca să nu par prost și să nu zică că doar cred și atât. happy
Sunt curios, de ce a fost chinuit de către preoți, dacă am înțeles bine. " Oamenii bisericii ". Adică înțeleg că nu-i un lucru bun faptul că încearcă să convingă lumea că Dumnezeu există, dar mi se pare prea de tot să-l chinuie și să-l omoare.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

Mă refeream că suferi veșnic dacă chiar există Dumnezeu și dacă vei fi în iad.
Dacă mai ai ceva de zis, o să răspund dis-de-dimineață sau după-amiază, acum chiar mă culc. laughing
Noapte bună, din nou.

| Emazio a răspuns (pentru Kevinn2000):

Noapte buna, desigur raspunde cand ai timp.
Asta este o regula in care credeti voi, ca daca nu crezi in acest zeu o sa fiu pedepsit, nu o sa fiu rasplatit in viata de apoi pentru credinta in el.
Daca eu care ajut oameni, nu fur, nu omor, nu sunt un depravat si totusi nu cred in zeul tau ajung in Iad. Iar cineva care ucide, violeaza, fura, etc dar crede in el si se spovedeste nu este pedepsit vesnic atunci clar nu vreau sa cred in astfel de zeu incorect.

| StrongHeart a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pentru ca biserica,pe atunci avea cea mai mare putere.
Gandeste-te cum e acum guvernul.Ei colectau aurul si bogatiile de la toti oamenii,deci ce sa mai erau bazati baietii.
Iisus vorbea tuturor despre iubire si cum sa iti iubesti aproapele si avea multe povesti si morale interesante,care sunt folositoare si celor care nu cred.
II facea pe oameni sa vada cata putere au de a face lucruri marete si ca toti suntem capabili, pe cand biserica isi inrobea credinciosii.
Biserica care inca are o influenta foarte mare in lume nu isi dorea ca oamenii sa stie adevarul, pentru ca erau sanse sa se razvrateasca si biserica sa isi piarda din putere.
De asta cred eu ca l-au rastignit, sunt atatea cazuri de oameni geniali care au incercat sa schimbe lumea si au fost pusi la tacere, IIsus a fost doar un exemplu.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Emazio):

M-am gândit și eu la asta, probabil am făcut o greșeală fără să-mi dau seama sau m-am exprimat greșit.
Eu cred că este posibil să ajungi în rai dacă ești un om bun, faci fapte bune etc, tu fiind ateu. Iar cel care crede în Dumnezeu, dar este un om rău, cum ai descris și tu, cred că ar trebui să intre în iad.
Adică ce rost mai are să-l ia Dumnezeu lângă el în rai, dacă el este un om foarte rău, ceea ce nu dorește Dumnezeu de la noi.
Nu am citit Biblia, nu sunt foarte informat. Dar mi-am propus s-o citesc în curând. Momentan gândesc logic.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu am crezut că vorbești de un om simplu și că s-a întâmplat recent, mă și miram. Nu cred că se mai face așa ceva, dar nu avem de unde știi, orice e posibil.

| FonAfon explică (pentru Kevinn2000):

Nu prea aveți cum să aveți amândoi dreptate. Eu spun că realtatea este totalitatea evenimentelor care s-au întâmplat, se întâmplă și faptul că există lucruri posibile și imposibile.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cine l-a creat pe dumnezeu? cum a creat dumnezeu universul din absolut nimic? de care dumnzeu vorbesti?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu cine l-ar creat pe Dumnezeu, nu l-am întrebat asta și probabil, dacă l-aș întreba, nu mi-ar răspunde.
Probabil a existat dintotdeauna, dar ne e prea greu să înțelegem.
Totuși când zic dintotdeauna, pare foarte ciudat, pentru că mă gândesc că a avut un început totul, nu știu să explic asta.
La următoarea întrebare, pot să-ți spun că e atotputernic, și cred că, cu imaginația Lui, habarnuam cum, nu l-am întrebat, nu știu dacă scrie asta în Biblie, nu am citit-o încă.
Eu răspund doar cum gândesc eu întrebarea pe loc și cum mi se pare logic, dar nu sunt sigur de ceea ce răspund, doar așa cred cât de cât.
Păi cred că există un singur Zeu, pe care noi, ortodoxii îl numim Dumnezeu.
Nu înțeleg de ce mă întrebi toate astea, măi Ray. Oricum n-ai cum să-mi schimbi părerea, aceea că Dumnezeu există, iar eu nu cred că am cum să-ți schimb părerea, nici nu vreau asta neapărat, faci ceea ce vrei tu.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cum adica ne e greu sa intelegem, tie ti greu sa crezi ca exista alba ca zapada sau spiridusi? e greu de crezut sau e doar credinta oarba atat, am cerut eu sa iti schimbi ceva, tu ai afirmat ceva cum ca un dumnezeu a creat ceva, poti dovedi asta?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot dovedi, nu știu cum a creat, dar El este atotputernic, mie mi-a dovedit că există când l-am rugat asta. Nu este credință oarbă, la mine cel puțin, după cum se vede și mai sus, în acest răspuns.
Nu are legătură cu albă ca zăpada sau cu spiridușii, alea sunt desene animate.
M-am referit că e greu să înțelegem unele lucruri cu referire la unele întrebări, în cazul nostru: " cine l-a creat pe Dumnezeu ".
Eu, până la 16-17 ani, credeam oarecum în Dumnezeu, cam 50%, credeam pentru că așa mi se părea normal, pentru că, credea aproape toată lumea, dar, de când mi s-a întâmplat ceva, prin care Dumnezeu mi-a dovedit că există, nu am cum să nu cred. Și ca să înțelegi cât de improbabil era să fie coincidență, să zicem cam 0, 1% sau mai improbabil de atât. Deci nimic măcar 0, 10% sau 1%, care de altfel sunt procente foarte mici și ele. De atunci cred 100% în El.
Nu te oblig să mă crezi, nu vreau să te conving de existența lui, eu doar ți-am explicat de ce cred eu în El, ca să înțelegi că nu am dovezi clare.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Deci ai comunicat cu dumnezeu? ca fiinta asta invizibila

| Kevinn2000 a răspuns (pentru RAY):

Într-un fel, da.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cool ce ti-a transmis fiinta asta invizibila?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru RAY):

Mi-a transmis doar că există, nu prin cuvinte. Și gata, nu zic mai mult.

| badriel a răspuns:

Ce e realitatea? Hmm... Realitatea e tot ce e real, evident