| AndreiBc a întrebat:

Ce este sabia lui Damocles?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o expresie, provenita dintr-o isorioara antica, care desemneaza o primejdie ce il paste pe cineva, in orice moment.
Se spune ca un tiran al Siracuzei a vrut sa dea o lectie unui curtean lingusitor, pe care il chema Damocles si la un ospat l-a asezat pe tronul sau. In timpul ospatului i-a aratat o sabie, ce atarna deasupra capului sau, tinuta doar de un fir de par. Prin asta a vrut sa-i arate ca pe tirani ii pandesc primejdii in orice moment, chiar si la ospete si ca nu este asa mare fericire sa fii tiran. Numai bine!

1 răspuns:
| Aleeeeeexandra a răspuns:

Pentru a-i arata cat de nesigura si fragila este soarta celor puternici,regele sicilian Dionysios i-a agatat,la un banchet,de un fir de par o sabie deasupra capului lui Damocles, de aici si expresia "sabia lui Damocles", care arata ca nimeni nu este de neinvins.