| adrian_6103 a întrebat:

Ce este sfanta Treime?

7 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dragă Adrian,

Adică, ce e reprezentat în trei elemente, şi anume: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh.
A nu se uita că, şi Sf. Ucenic şi Evenghelist Ioan, confirmă unitatea Sfintei Treimi:
"Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh şi aceştia trei Una sunt"(1 Ioan 5, 7).

Îţi recomand să citeşti "Crezul", care se recită la toate slujbele mari din bisericile creştine.
Toate cele bunehappy

| doctorandus a răspuns (pentru JeSa):

Daca ai inteles Sfanta Treime esti eretica sau apostata.

| Parintele a răspuns:

Bai nene ce faci aici? Vrei sa ne inveti religie?! Gata ajunge prozelitule.Mai exista si fotbal, femei, muzica, un shpritz cu amicii.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Nu stiai?!

| deeeeeebora a răspuns:

Duhul Sfant este lasat pe pamant pentru a ajuta pe oameni sa traiasca precum Isus. el se primeste odata cu botezul. diferenta dintre alte religii, este ca, Isus a fost pe pamant a dat exemplu iar in celelalte intalnesti teorii, dar nimic concret.stii cum poti sa dovedesti ca DOMNUL exista? roga-te sa iti dea un semn si crede asta din toata inima ta si garantez ca iti va da un semn.

| IcsD a răspuns:

Pai este:
- Tatăl
- Fiul
- Duhul Sfânt
Cand te inchini spui: In numele Tatalui, al Fiului, al Sfantului Duh si Amin!

fundita? happy

| filosoful18 a răspuns:

Tatal, Fiul si Spiritul Sfant (care de la Tatal si de la Fiul purcede)