| troleibuz a întrebat:

Ce este un mascul alfa?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"mascul alfa" este un mascul conducator, liderul, seful cainilor, seful lupilor, seful leilor samd. Masculul conducator, care este ascultat de hoarda de animale.

Prin asociere se poate vorbi si de un "barbat alfa", dar numai metaforic, ca nu suntem animale sa ne conducem unii pe altii.

| LeSuiton a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, suntem mai rai.

| Digikey a răspuns:

Ceva ce tu nu o sa fii niciodata.

| Theo94 a răspuns:

Individul cu cel mai inalt rang din grup, conducatorul predominant.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_(ethology)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În viziunea mea e un bărbat cu personalitate, cu fler, inteligent şi bun lider.

| Anonima163333 a răspuns:

Masculul alfa este liderul in haita de lupi, conducatorul cainilor si seful lor, adica dupe el se ghideaza toti cainii/lupii.

Barbatul alfa este cel care are succes la sexul opus, un barbat care se comporta ca un lider si este inteligent.Denumirea de "alfa" doar metaforica!

| RowseRj a răspuns:

Depinde. În cărți reprezintă ceva și în România și alte țări reprezintă un bărbat dominant și bun la toate. Genul de persoană dominantă printre alți bărbați. Liderul grupului.

| HeeVTM a răspuns:

Un barbat pus bine la punct cu muschi/bani/femei. Daca vrei sa vezi cum arata unu cauta-l pe Dan Bilzerian.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HeeVTM):

... drogat cretin obsedat de sex? Mai degraba sa il caute pe Statham sau Stallone.