| CuStimaSiRespect a întrebat:

Ce fel de război mondial vi se pare mai înfricoșător: unul purtat cu arme nucleare sau unul cu arme biologice de distrugere în masă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul fără frica lui Dumnezeu omul fără Dumnezeu în inima sa în fapta sa în sufletul său este mult mai rău decât orice catastrofă nucleară acel om poate face înzecit mult mai mult rău.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii. Crezi in cel pe care nu l-ai vazut si nu l-ai auzit niciodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

îi văd cuvântul lăsat ce-mi spune și mă învață de bine ce voi ajunge cum voi ajunge și unde voi ajunge dacă îl voi urma cu toată inima și tot sufletul meu și vad foarte clar ce poate ajunge foarte bine omul fără frica de Dumnezeu și pe ce drumuri poate ajunge omul fără frica de Dumnezeu. Cuvântul lui Dumnezeu pentru mine este prezența lui însuși în sine în inima mea și sufletul meu credința mea nu o poate lua nimeni absolut nimeni și nimic nu ma poate întoarce în potriva lui Dumnezeu. Eu n-am cerut să-l vad și să-l aud eu i-am cerut sa ma vadă și să-mi audă puțin glasul dacă consideră că merit căci existența lui Dumnezeu pentru mine este fără de negare eu fără Dumnezeu sunt absolut nimic. Cuvântul lui Dumnezeu pentru mine este Absolut totul. Eu sunt un om cu păcate și greșeli să nu mise arăte mi-e și celor cei neaga existența Adevărată și-l judecă sa lise arăte lor Dumnezeu meu Amin Ami Ami. Căci voi aveți nevoie să-l vedeți să-l auzit eu îl voi urma și orb și mut și surd pentru mine Dumnezeu este Absolut totul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care cuvant? Cel scris de slugarnicii preoti sau propagandisti ai celor mari? Tu chiar crezi ca cei mai bogati oameni au ajuns pe culmile bogatiei si nu au ajuns pe drumuri datorita fricii de Dumnezeu? Ce poate ajunge un om fara frica lui Dumnezeu? Un om care gandeste, nu un bigot. In special in Romania, tara horoscopului si pupatul moastelor, cu oameni inculti. Daca omenirea s-ar fi luat dupa religie, inca aram cu plugul de lemn.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dacă nu-i poți citi cuvântul dacă nu-i poți vedea cuvântul dacă nu-i poți urma cuvântul dacă nu-i cauți cuvântul cu toată inima ta și tot sufletul tău cine sunt eu să-ți spun ce ai de făcut? Dacă tu cu inima și sufletul tău și credința ta nu-l cauți pe Dumnezeu în viata ta atunci tu ști cel mai bine.

Cum ajunge un om fără Dumnezeu? Și frica lui Dumnezeu pentru fapta sa față de Dumnezeu? Foarte grav ajunge foarte grav. Rătăcește in locuri murdare ajunge să-și "trăiască" "Viața" în locuri care omul n-are ce căuta în așa locuri își bate joc de sufletul sa Viața sa sănatata ta cu droguri băutură cu fel și fel de feluri care îi va Rătăcit sufletul și viata în locuri grav de murdare grav...

Eu n-am spus nimănui Niciodată sa urmeze religia. Și să-l urmeze pe Dumnezeu și cuvântul lui Dumnezeu. Religia dezbină oamenii și îi face sa aibă ură dușmănie prostie invidie lăcomie răutatea față de unul și cealaltă.

Eu nu am nimic cu bogăția nimănui căci știu cum este făcut banul murdar și câte suflete și vieți sunt necăjit călcate în picioare pentru bani murdari și bogățiile lor "cinstite".

Tu ai mai multă nevoie de Dumnezeu decât mine. Negare ta față de el este din cauza cal subestimezi grav de rău dar nu este târziu să-l cauți sa vrei să-l cauți cu Adevărat și să-l urmezi căci cine îl va urma nu va avea de pierdut nimic dar cine va pune banul prostia ură dușmănie invidia înainte cuvântului său atunci va rămâne rătăcit și fără de cale.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred in bazaconiile inserate de anumite slugi ale mai marilor care au condus oaamenii, pentru ai putea tine sub stapanire.
Daca ar exista un Dumnezeu atotputernic nu ar fi atatea religii, atatea rele in lume.
Pe cine sa urmez: un nume? Daca ar exista si ar vrea ca omenirea sa creada in el s-ar fi aratat macar odata la cateva zeci de ani.
N-ai nimic cu bogatia, dar toti conducatorii religiilor si care fac propaganda in credera in Dumnezeu, se lefaie in bogatii.
Dar ceea ce faci tu este tot religie, ca tot in biblie crezi. Sau nu cunosti termenul de religie?! Mai documenteaza-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai nevoie de Dumnezeu mai mult decât mine. Eu cred în cuvântul lui Dumnezeu pentru mine Dumnezeu nu este o joacă și nici ce-ți închipui tu despre el. Eu nu ți-am cerut Niciodată sa crezi în mine și în cuvântul tatălui nostru. Dar la greu mereu va aduceți aminte de Dumnezeu nu merită mila sa nu merită bunătatea sa dacă doar când ne merge rău ne aduce aminte de el și doar când pățim rele și necazuri ne întrebăm de Dumnezeu atunci e grav foarte grav. Numele lui Dumnezeu rostit în sinea ta în sufletul tău în inima ta este chemarea sa cuvântul lui Dumnezeu este însuși el și credința ta din inima ta și sufletului tău îți va deschide ochii și vei vedea și tu Adevărul cu Adevărat și calea Adevărată. Nu cea în care "trăiești" acum negarea ură și prostie gravă...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Răutatea vine din intenția omului din voința omului din alagera omului din sufletul omului din inima omului din fapta omului nu de la Dumnezeu vine prostia lăcomia ură invidia răutate și de la omul fără frica de Dumnezeu vine toate astea.

Tu ne având frica lui Dumnezeu crezi ca poți ține un om lângă tine? Da poți ține pe cei ca tine lângă tine și ținând oamenii ca tine lângă tine tu vei fugi de ei fiindcă nu-ți va convine cum vei fi tratat de ei la rândul tău atunci vei vedea ca ce aduni lângă tine și nu-ți convine înseamnă că fugi de tine însuți și de asta nu ține nici zicala ce se adună se aseamănă căci cine dă de ce se aseamănă fuge și el însuși căci știe cu cum va fi trata la rândul sau și va avea parte de aceeași oamenii ca el însuși deci omul fără frica de Dumnezeu fuge de el însuși.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ori esti dus cu capul sau te faci ca nu intelegi.
Ce scrie in biblie? Ca Dumnezeu este atotputernic. Intelegi ce inseamna asta? Dar dupa cum spui, nu intelegi, deoarece indoctrinarea bigota nu-ti da posibilitatea.
Sa stii ca am oameni langa mine destui si fara sa merg la biserica sau sa fac parte din nu stiu ce secta religioasa. Tu nu ai vazut la referendumul pentru familie cati s-au prezentat la vot pentru a-l sustine? In alte tari este si mai slab.
Daca Dumnezeu este atotputernic de ce nu i-a determinat pe oameni sa mearga la vot, ca mie, cand eram mic mi se inocula credinta ca mintea si gandirea noastra vine de la el?
Nu vezi ce paradoxuri sustine religia?
Dar nu mi-ai raspuns la o intrebare: daca exista un singur Dumnezeu, de ce sunt atatea religii?
Sa stii ca nu sunt profan cand vine vorba de crestinism.
Se mai sustine ca poporul evreu este poporul lui Dumnezeu. De ce in Talmud scrie ca dusmanii lor trebuie ucisi? Cum se aplica preceptele biblice, care spun c Dumnezeu este milostiv, iertator etc?
In incheiere, imi dau seama ca a ta cultura nu se ridica prea mult si debitezi o groaza de prostii si te contrazici singur. De aceea nici nu-ti raspund la tot ce scrii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nevoie de nimic din ceea ce nu-mi doresc. Dumnezeu nu mi-a dat nimic in afara de ce mi-am facut eu cu mintea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dumnezeu a dăruit omul libertatea pe de plină până și fațâ de el însuși ia dăruit omului liberul arbitru la absolută orice alegerea dorește să-și facă în viață bine și râul dușmănia și ură prostia și invidia lăcomia este in sufletul și inima in decizia intenția fapta omului de om depinde dacă își bate joc de sufletul său sau inima sa de om depinde dacă își vinde sau nu sufletul nu de Dumnezeu.

Dumnezeu ia oferit omului rațiune minte conștiință sănătatea sufletul inima duhul omul ce face cu ale sale? își bate joc de el de viața lui sufletul sau inima sa apoi ce spune omul? Dumnezeu este de vina pai de ce Dumnezeu ar fi de vină dacă omul își face cu mâna și fapta sa intenția să voința sa alegerea sa râul cu ce este de vină Dumnezeule? că oamenii se dușmănesc se hulesc unul pe cealaltă nu mai ține cont de nimic oamenii își aduc aminte de Dumnezeu doar când au un necaz și o tragediei in viață lor doar atunci știu de Dumnezeu își adus aminte de el restul zilelor sale ce face omul fără frică de Dumnezeu? Se deghizează bea până nu mai știe de el își bate joc de sufletul său de viața sa. (Îmi spui că ai oamenii lână tine destui) câți știu de frică lui Dumnezeu cu Adevărat? sau toți îți sunt asemenea ție? nu te-am obligat să mergi la biserică și nici nu te-am îndrumat să mergi la biserică îmi este clar cei in sufletul tău și inima poți avea câți prietenii și oamenii vrei tu lângă tine daca n-au frica și iubirea lui Dumnezeu in inima și sufletul lor degeaba îi ai lângă tine te vor vindeca pa ce Iuda cum l-au vândut pe Isus cu un sărut si o pungă de Galbeni cu tot cu "mintea ta luminată" Dumnezeu este milostiv iertător bun voitor mai mult decât poate înțelege toată existența ta și "mintea ta luminată a tot știutoare "dar cu cine are sufletul curat cu cine are inima curata cu cine aleargă și caută cuvântul său rămâne în fapta sa față De Dumnezeu in intenția sa in inima sa in sufletul sau acelui om Dumnezeu íi deschide ochii cu Adevărat. Nu unui om care își bate joc de părinți săi nu unuia care bagă bani in băutură și femei și părinți săi muncește din greu pentru bani nu unuia care se deghizează mănâncă trăiește pe munca părinților săi nu unuia care se lauda cu mintea sa și prieteni săi care l-ar vinde mai ceva ce la vândut Iuda pe Isus. Cum? Cum? explică? cum poți să ai așteptarea de la Dumnezeu să-ți deschisă ochii cum? cum poți avea așteptarea de la Dumnezeu să-ți facă un bine când în sufletul tău zace atâta negarea zace atâta prostie zace atâta ură de semeni săi considerandui pe alți inculți prosti pe el însuși luminat cum? Să-l ajute Dumnezeu pe omul care nu s-a rugat în viață lui și na făcut un bine în viață să fără să aibă vreo așteptarea său să se laude altora cât de "om bun este""și câte fapte bune are el"cum Dumnezeu să-l ajute pe omul care zace în al său suflet atâta prostie atâta ură atâta invidie atâta lăcomie atâta Dușmânie cum să-l ajute Dumnezeu pe omul care își petrece cu orele cu zile cu lumile cu ani la rând făcând prostie și mizerie din sufletul său și inima sa Cum Dumnezeu să se uite către un om care își pune mândria și orgoliului cu păcatul său în același fapta Cum Dumnezeu să-l ajute pe omul care este plin de el și neagă existența. Cum sa ai așteptări de la Dumnezeu cât noi făceam numai rău rău rău rău rău cum Sane așteptăm să ne fie bine să ne mergân bine daca noi suntem buni dar când avem un necaz și ne aducem aminte de Dumnezeu in an de Paște este bine ce făcem? Este corectă ce facem față de Dumnezeu? merităm noi milă sa într-adevăr cu Adevărat când în noi zăcea atâta prostie atâta ură atâta Dușmânie atâta rahaturi tu? mă tu? Cu "minte" ăia a "ta"te scoli să-l tragi pe Dumnezeu rasă mati de pâgn la răspundere cu "mintea ăia a ta" "luminată"și toți prietenii tăi care te-ar vinde toți mai ceva că le Iuda te scoli săi spui tu ni vezica câtă cenușă zăcea in tine? nu vezi cat catran ai in sufletul tau si inima ta te scoli să-l judeci pe Dumnezeu cu "mintea ta" plină de cenușă

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum nu ți-a dat mă orbule Dumnezeu nimic? cum mă sa spui așa ceva cum? cum sa sa fi atâta de orb? Daca n-ar fi fost Dumnezeu astăzi mai fi avut rațiunea și "mintean ăia a ta luminată"nici să-ți legi șirete de la adidași cum să-ți negi propria existență în halul ăsta? cât de orb sa fi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum să-l judeci pe Dumnezeu în halul ăsta cum? unde îți este rațiunea? unde? unde îți este sufletul unde? unde ți-ai lăsat ochii ăia? unde îți este inima unde? cum sa ai atâta prostie in tine sa fi să-l judeci pe Dumnezeu când el și lăsa propriul fiul care era singurului său prea iubit în care doar și doare in el își găsea placerea Pentru cine și sacrificat Isus viață? pentru cine orbule? până să ajungă pe crucea prin câte a trecut ai habar? ști? Ști care a fostului faptele sale pentru a ne mântui și ierta pe noi de tomate păcatele noastre? fariseule. Îți negi existența cu toată ființa fără să ai habar de nimic de Absolută nimic ști cum au murit toți cei 12 apostoli ști veniți lor cum au urma să fie și prin câte au trecut toți? nu ai habar cu nimic și atunci cu noroi un ce ce și-au dat vieți sufletul în chinuri pe care nu sale simți în viata ta doar că sa țină Adevărul in luminâ au plătit cu vieți lor au fostului chinuiți decapitați omorâți pe nevinovatalea ...nai habar de nimic absolut nimic și te scoli să-l judece pe Dumnezeu de ce oameni sân răi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum sa determine orbule Dumnezeu omul sa nu mai facă fapte rele daca el este principul binelui? cum sa oprească Dumnezeu omul ce-și face el singur cu mâna lui? cum să intervina Dumnezeu cât în om zace atâta prostie atâta ură atâta Dușmânie și prostie fără absolut nicio limită cum sa fi atât de orb? cum? Ce sale facă Dumnezeu săi sterga de pe fața pământului? Cum daca el este principul binelui cum? a dăruit omul rațiune suflet conștiință liberul arbitru omul ce face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Tu te scoli să-l judeci pe Dumnezeu să-l tragi pe Dumnezeu la răspundere cu o bucată de "minte"a ta și toți prietenii tăi care te-ar vinde până nai apuca să-ți tragi aerul din plămâni și vi să-l judece pe Dumnezeu? bucură-te că ai ai "mințea ăia "sa treci stradă și să-ți legii Sirețel că oricum și"mintea aia a ta" o sate lase cât de curând la cât îți negi propria existență nu ma Mira ce va urma pentru tine nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ști cât durerea zace în Dumnezeu? ști ce înseamnă să oferi liberului arbitru la ceva ce iubește atâta de grav grav grav grav grav rău de tot? Ști ce înseamnă să dai liberul arbitru față de tine însuți la ceva ce dai viață sufletul inima rațiune conștientă totul pui in decizia lui totul pui in fericirea lui și ace om vine pe lume și face numai rău rău rău rău rău în continu și își neagă existența și își neagă viața ști câtă îl umilim noi pe Dumnezeu cu răutate și ură prostia la lăcomia invidia asta din noi și între noi? Ne dăm "minți""luminate"ne lauda și arăta ce nu suntem într-adevăr cu Adevărat și ne vindem sufletul viață și făptui alegem sa facem rău să ne hrănim egoismul și râul din noi ști câtă durerea zăcea în el când își vede proprii copii propia creație care ia dăruit pământul si cerul si noi ne omorâm între noi ști câte durere zăcea in el? ai habar câte suportă sa audă sa vadă sa știe ce tu nu știi ce vorbesc prieteni tăi despre tine ce tu nu vezi ce Dumnezeu vede ce se învârte pe la spatele tău da si cu toată negarea ta el tot te salvează ca are o speranță in tine ca te pui pe drumul cel cinstit si correct si lasi prostile nu ai habar câte suportă sa vadă sa audă sa știe ce tu nu vezi nu ști Absolut nimic Absolut ninic fratele meu orb.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar esti idiot? Te rog sa nu-mi mai scrii, ca n-am nevoie de balivernele tale. Stiu ca pe prost nu-l poti face destept, dar el crede ca doar el este destept, ceilalti sunt prosti.
Si cu asta basta.

30 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu cred că va avea loc niciunul din acele scenarii. Suntem ființe raționale, iar rațiunea trebuie să prevaleze.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Armele de nimicire in masa sunt de 3 categorii: arma nucleara, arma chimica si arma biologica.
Cea mai infricosatoare este arma nucleara, deoarece pe o raza de cativa km. (in functie de relief si marimea bombei) distruge tot, nu mai ramane piatra pe piatra. In plus oamenii care nu sunt omorati de unda de soc sau arsi de vii de caldura degajata, sunt iradiati si multi mor in chinuri groaznice. De asemenea alimentele sunt iradiate si nu se pot trata.
Impotriva efectelor armei chimice, oamenii se pot apara folosind masti si costume de protectie, se pot spala sau imbaia.
Impotriva armei biologice se pot folosi medicamente si dezinfectanti si substante de combatere a purtatorilor de microbi si virusi. Mai e un tip de arma biologica. Acestea distrug culturile si infometeaza populatia.
Un exemplu de arma biologica este gandacul de Colorado, produs in laboratoarele americane pe timpul razboiului rece si imprastiat deasupra tarilor socialiste dupa anul 1960.

| ReddY25 a răspuns:

Ambele

| LordCristobal a răspuns:

Ala cu arme biologice, anumiti virusi iti provoaca o moarte lenta si dureroasa.La bombe nucleare mori instatant fara sa suferi orea mult.

| Seba2013 a răspuns:

Razboiul Rece este cel mai interesant. Pe plan social si ideologic le-am dat ciocan.

Acuma vin dupa mine pe plan militar. Cu scoli, politie, arte si tot ce vor ei.

Toti prietenii mei care au avut pagini sociale le-au inchis si i-au cumparat in secte. Ii sperie dupa aceea le intine o mana si le spune sa se intregreze in organizatia lor ca altfel Li se va intampla ceva rau.

Partidele politice au celule si sageti. Ei investec mult in oameni care se lasa manipulati si le da putere in societate. Ei bine astia controlaza societatea. Le da de lucru la magazine importante, case, si cand mergi la statia de autobúz le da informatii secrte despre tine si incepe sa te educe in directiva care vor. Si profesoarele vorbesc mai mult política decat carte. De aceea predicatorii si toti securistii astia iti vorbesc asa cu tupeu. Pentru ca au in spate toate serviciile secrte. Daca vor sa iti faca un film aceste servicii, ti le fac. Se mascheaza, te directioneaza in locurile lor, iti constriunesc intamplariz etc. Oameni de cacao, ce sa mai zici.

Un imperiu se construieste de la ideologíe pana la structuri sociale care stiu jocul imperiul. Cand m-am dus la lucruri de stat si mi-am asumat identitatea si rolul acela si agentii lor veneau si imbracau in hainele acelea. Deci sunt oameni printre noi care stiu lucruri mai profunde si controleaza NARATIUNEA.

Putem sa ii numim pe astia:
- securisti
-ozn
-ingeri
-titani

In spatele bisericilor si tuturor sectelor se afla organizatii de astea secrte care le fac jocul. Ei au dreptul sa fie invizibili si sa se intregreze in tot ce este propietate pentru a-ti pune bete in roate atunci cand apare unul care face ceva pe imperiul lor.

Daca vreti oameni Seba si mai putine celule de astea trebuie sa aveti grija cu bigatii si clasa de sus. Astia va controleaza pe voi.

Pana anuncia eu ma retrag ca imi este frica si au reusit sa imi distruga jumate din creier. Cand m-am dus la medic mi-au spus ca sunt nebun si ca il vad pe Napoleón. Eu doar le-am spus ca ma doare capul fara sa le spune ceva de Napoleón. Treaba este ca o zi inainte am vorbit aici pe TPU de Napoleón iar doctrita de familie cred ca isi beia cafeaua citindu-l pe marele Seba. Intelegi? De aia stia aia de Napoleón. Mai apar si nebuni de astia care spun ca dragonul te va pedepsi, asa indirect si cu aer de nebuni, dar lovind in tine.

| Lupică27 a răspuns:

Cel propagandist care este chiar acum in desfasurare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Lupică27):

Propaganda face parte din razboiul psihologic. Razboiul psihologic nu este infricosator, dar este foarte eficient.
Exempu, in Iraq, americanii au desfasurat timp de 6 luni un asiduu razboi psihologic, urmat de o luna de razboi aerian, ca la urma acestora, timp de 2 sptamani, sa desavarseasca razboiul prin eliminarea de catre armata terestra a ultimelor puncte de rezistenta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu înfometarea! Acela este cel mai înfricoșător război! Înfometarea ucide lent, dureros. Armele boliogice, nucleare, ucid rapid și ușor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Arma biologica nu ucid rapid.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Depinde de agentul biologic, concentrație și cel mai important, ce consecințe dorește să obțină forțele care ar folosi arma biologică.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Exemplu? Eu ma refeream ca nu ucide imediat cum ucide arma nucleara sau substantele chimici de tip neuroparalitic, care ucid in cateva minute.
Da, anumiti agenti patogeni pot determina moartea in cateva ore, dar da ragaz de interventie. Dar unda de soc si temperatura armei nucleare, nu.

| EliLeli a răspuns:

Mi se pare infricosator si prostesc si un razboi mondial fara niciuna din armele mentionate de tine.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Ambele variante de război sunt distructive.

| MaNumescAlexFabian a răspuns:

Nuclear: Distrugere instantă, radiații devastatoare, iarnă nucleară = Moarte globală.

Biologic: Epidemii contagioase, ținte specifice, colaps social = Suferință prelungită.

Ambele oribile, nuclear mai rapid letal.