| anonim_4396 a întrebat:

Ce importanţă are că mori mai devreme sau mai târziu? Până la urmă trebuie să mori, indiferent dacă vrei sau nu acest lucru.

26 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Nimic nu treabuie, o faci pentru ca vrei iar cu importanta e tot la latitudinea ta, totul aici e la latitudinea ta!

| Polaris a răspuns:

Mi se pare că mai nimeni nu îi acordă morții atâta importanță pe cât se zice, numai eu sunt ăla derutat de tot conceptul ăsta și intru în stări dubioase.

| anonim_4396 explică (pentru Polaris):

Doar ţi se pare cred eu.Personal sunt extrem de fascinat de acest fenomen. big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E! Fiecare om trage de viata fiind frica de necunoscut.

| RAY a răspuns:

Pentru ca mai traiesti de asta e important, si o zi e ceva si un minut din pacate nu apreciam viata deloc importanta ei, gandeste-te ca apoi vesnic numai vei exista

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mulţi nu am găsit această importanţă a vieţii iar alţii nici nu o vor găsi.
Întrebarea mea este: De ce?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce nici eu n-am gasit logica vieti,sper sa vizitez lumea, sa merg in spatiu, si sa am parte de sanatate, noroc, sa aflu ce a cauzat big bang apoi pot muri linistit

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, pentru restul lumii nu are importanta acest eveniment.

| anonimg a răspuns:

Important este ce este dupa moarte. Va exista o inviere sau nu? Daca da, cum trebuie sa traim in viata aceasta ca sa avem parte de viata vesnica? Noi trebuie sa ne gandim la aceste lucruri, deoarece suntem oameni rationali, si avem nevoie de un raspuns in privinta aceasta. Iar daca oamenii nu ni-l pot da, atunci il vom gasi la Dumnezeu, care spune ca toate lucrurile sunt cu putinta la El.

| sublime89 a răspuns:

Are importanta doar pentru persoana ta si pentru cei apropiati tie. Oricat de scurta ar fi viata noastra, dar nu putem spune ca e exact acelasi lucru daca traim 20 de ani, sau 80 de ani, de exemplu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu are chiar nici o importanta. In maxim un an te uita si cei mai apropiati.Deseori te uita si cand traiesti.Tu iti mai amintesti de strabunicii tai?

| PedoBarbie a răspuns:

Dacă trăieşti mai mult îţi dai seama de mai multe lucruri, trăieşti viaţa mai bine, pe când dacă mori mai devreme nu ai trăiit suficient, nu ai descoperit mai multe, nu ai făcut mai multe. Până la urmă ai perfectă dreptate: tot mori fie mai devreme fie mai târziu( chiar la bătrâneţe). Însă dacă tot există viaţa nu mai bine o trăieşti până când mori şi nu te sinucizi sau grăbeşti moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un indemn la sinucidere? Noroc ca avem zi de zi cu ce sa fim distrasi... asta e una dintre laturile bune ale timpului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici pe departe.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne întrebi sau te întrebi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ambele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate e pacat sa nu traiesti, oamenii care ma iubesc imi spun asta.

| RandyMarsh a răspuns:

Ce importanta are ca dai un test in o ora si unul de aceeasi dificultate in doua ore? Pana la urma tot trebuie sa predai testul.

Ai mult mai mult timp la dispozitie sa faci ceea ce ti-ai propus.

| Radu284 a răspuns (pentru RandyMarsh):

Diferenta este ca, daca nu crezi in continuarea vietii dupa moarte, orice faci aici nu conteaza.
Un test, daca il faci intr-o ora sau doua, te va afecta (more or less) si in viitor. Sfarsitul vietii, sau tot ce ai facut in viata, nu te va afecta daca nu exista viata dupa.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Şi,ce crezi despre continuitatea vieţii după moarte?

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca acolo e 'viara reala', aici e asa, ca un fel de scoala.

| Swan39 a răspuns:

Are doar o importanţă subiectivă. Da, oricum vom muri, în cele din urmă, dar luând în considerare doar viaţa, o durată mai mare a acesteia înseamnă mai multe momente în care ai posibilitatea să simţi că trăieşti.

Răspuns utilizator avertizat