| IgoToHellForThis a întrebat:

Ce inseamna a fi inteligent mai exact?

34 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Adica sa nu te duci bou la Paris si sa vii ţigan... pardon, vacă.

| DrugFree a răspuns (pentru Hombre):

Idem.

| DrugFree a răspuns (pentru Hombre):

Idem. Cu primul raspuns.

| harciog a răspuns:

Prostul tuturor, asta inseamna sa fii inteligent.Un om inteligent vede si nu merge pe aceleasi carari cu majoritatea si, daca am spus majoritate, iti poti da seama si singura ce urmeaza daca drumul e separat...

| RAY a răspuns (pentru harciog):

Ai dreptate

| Dumnezău a răspuns:

A fi inteligent este a fi capabil de a te feri de valurile de prostie din societatea moderna.

| shadovv a răspuns:

Adevarata intelepciune se afla in sfintenie, pentru ca intelepciunea este de natura divina.

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Cu alte cuvinte intelepciunea este neaccesibila noua?

| shadovv a răspuns (pentru Hombre):

E accesibila in limita conditiei umane.

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Esti in eroare, intrebarea este simpla "Ce inseamna a fi inteligent mai exact?" este o scara valorica a iscusintei intre indivizi, asta babeste ca sa intelegem mai usor, ori tu o pleznesti cu divinitatea care la randul ei este un produs al minti umane.

| shadovv a răspuns (pentru Hombre):

Eu presupun ca Dumnezeu exista. Daca acesta exista si este omniscient inseamna ca intelepciunea adevarata e intelepciunea lui Dumnezeu. E o diferenta intre intelepciune si "a sti multe" cum este si o diferenta intre tipuri de inteligenta (matematica, poetica, abstracta, etc.). Prefer aceste categorii:
1) Intelepciunea e cea mai importanta si este divina deci partial comprehensibila.
2) Intelepciunea umana care reprezinta cat de bine ne folosim noi mintea in indeplinirea scopului care este mantuirea.
3) Inteligenta propriuzisa care e reprezentata de capacitatea noastra de a rationaliza si cele mai abstracte notiuni si sisteme.
4) Faptul de a sti multe. Acesta nu este o forma de inteligenta ci mai mult o memorie, o enciclopedie sterpa.

| 4b a răspuns:

Cand toti prostii te urasc, asta-i semn ca esth inteligentlaughingwinking

| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna

Inteligent=istes, nu inseamna sa fi un tocilar cu nasu in carte, ci sa fii descurcaret, sa gasesti solutii, poti fii inteligent, dar puturos

| anonim_4396 a răspuns (pentru IrinaIvashkov):

Fals, un om inteligent nu invata pe de rost ci are o minte ascutita!

| NoShit a răspuns:

Gramatica ta defineşte exact ceea ce cauţi.

| IgoToHellForThis explică (pentru NoShit):

1.Dam'i greselile asa super grave de gramatica pe care le'am facut.
2.Am spus cumva ca sunt in cautare de ceva O_O?

| KellyGreen a răspuns:

Sa te duca capu' sa iti dai seama cat de prost esti de fapt.

| Vans a răspuns:

"Puţini sunt cei care ştiu, cât de mult ar trebui să ştie, ca să ştie cît de puţin ştiu "

| Delicacy a răspuns:

A fi inteligent înseamnă,în primul rând, să fii foarte bine informat, să te descurci în orice situaţie, să atincipezi întotdeauna consecinţele, să depăşeşti graniţele realului şi să pătrunzi în posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A folosi ceea ce stii la timpul potrivit si a veni mereu cu inovatii!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca ai vazut pe nu stiu ce site ca nu s-a dat inca o definitie exacta pentru cuvantul "inteligenta", te-ai gandit sa ne intrebi pe noi, TPU-istii.
Oricum, intr-o singura propozitie ai facut doua greseli. Poate asta inseamna sa fii cu adevarat inteligent.

| Gogu06 a răspuns:

Inteligenta la baza ei, nu vorbesc de diferite tipuri de inteligenta ci de inteligenta comuna consta in cat de repede poti rezolva problemele ce le intalnesti cu ajutorul creierasului tau si a informatiilor ce el le detine. Inteligenta consta de fapt in viteza de intelegere a unei informatii(sarcini) si viteza de gasire a unei rezolvari in acest sens. Oamenii inteligenti pot deduce diferite lucruri, pentru ca, creierul lor acceseaza foarte repede informatia. Oamenii intelogenti nu sunt oamenii care au cu ei tone de informatie, pentru ca ei au invatat, tocit. Oamenii inteligenti, din cateva "kilograme" de informatie pot crea sute, tone. Este ca si cand combini culorile la pictura. Cu cat ai mai multe culori cu atat creezi mai multe nuante.

| YONTU a răspuns:

Prin cuvantul inteligent inteleg inzestrat cu inteligență; deștept, ager la minte, pătrunzător, ager la minte!

| acinorev a răspuns:

Sa fii destept, a fii istet, sa fii intelgient = a-ti dea seama de multe lucruri, a putea intelege peste maxima copiilor,, obisnuiti", a avea imaginatie, a sti chestii multe. happy

| unul1 a răspuns:

Pai... sa ai iq mare si sa ai si inteligenta emotionala. Una fara alta nu prea merg.

| Reginald a răspuns:

Sa fi inteligent inseamna sa faci conexiuni intre date care la prima vedere nu au nicio noima, pana cand ajungi la raspunsul dorit.

| sousabo a răspuns:

Inseamna de multe ori sa nu fii prost.

| Onica_Cassy_1993 a răspuns:

Sa nu fii tu!rolling on the floor

| IgoToHellForThis explică (pentru Onica_Cassy_1993):

Raspunsul tipic de copilas,, spalat pe creier''.

| Alysée a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Era dat la misto raspunsul dupa ce a citit o alta intrebare inteligenta de pe TPU. >< ce te-ai grabit asa sa tragi tu concluzia cum ca ar fi spalat pe creier? doh

| IgoToHellForThis explică (pentru Alysée):

Si inca un exemplar rolling on the floor.

| Alysée a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Nu puteai da o replica mai previzibila de atat oh go on

| Sagy a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii cum se scrie verbul "a fi"laughing
In al II-lea rand A FI inteligent inseamna A FI istet, descurcaret.Trebuie sa stii sa te comporti in societate.Si sa stii ce este cel mai bine pentru tine cand ai de ales inte doua sau mai multe lucruri.

| IgoToHellForThis explică (pentru Sagy):

Hai sa fim si noi inculti care se dau culti. Daca pe tine profesoara aia cu salariu cat femeia de servici te'a invatat sa scrii,, Ce inseamna sa fi inteligent?''. Atunci du-te si futete singur. Uite aici :http://www.viridium.ro/2008/conjugarea-verbului-a-fi/
Ai internet folosestel si tu la ceva care sa iti dezvolte neuronul.