| carminaburana43 a întrebat:

Ce inseamna a medita? Adica daca esti singura intr-o incapere si nu faci nimic numai stai culcat si te lasi in voia gindurilor, se poate numi acesta atitudine meditatie?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Da, se poate numi meditatie orice actiune de a lasa tot ce tine de realitatea fizica,de viata de zi cu zi la o parte.
Iti eliberezi mintea de griji si incerci sa te intorci in interiorul fiintei tale.

Introspectia - capacitatea de a "vedea" in interiorul sufletului,de a analiza sentimentele pe care le ai avut pana atunci si pe care le ai in momentul acela.
Este ca o discutie a ta cu tine, o clipa a ta cu tine si doar cu tine.
Intrebi si raspunzi, incerci sa rezolvi unele probleme,reflectezi la o cale de rezolvare a lor,iti analizezi propriile reactii ale tale la diferite situatii din viata si cursul lor in bine.

Nu iti trebuie o anume pozitie,doar o pozitie a corpului in care sa te simti confortabil si relaxata. Muschii sa devina relaxati, tensiunea din corp sa dispara.
Poti incerca si pe o muzica frumoasa in fundal, nu trebuie liniste deplina.
Depinde cum te simti tu mai bine.

Prin meditatie iti educi mintea si gandirea sa accepte diversele situatii de viata bune si mai putin bune.
Te educi sa fi capabila sa faci fata evenimentelor neasteptate, sa acumulezi calm si liniste in suflet, sa te mentii pe pozitie in orice situatie, sa capeti curaj si siguranta de sine, o gandire pozitiva.

Nimic nu este atat de rau, greu cum pare.

| carminaburana43 explică (pentru Lizzu):

Multumesc f. frumos!

| Lizzu a răspuns (pentru carminaburana43):

Cu mare placere. happy

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
http://dexonline.ro/definitie/medita%C8%9Bie
Pa, pa.

| carminaburana43 explică (pentru Legiuitoarea):

Ma intereseaza opiniile proprii nu ma intereseaza trmiterile la site-uri de pe internet caci stiu si eu sa caut.

| carminaburana43 explică (pentru Legiuitoarea):

Stimata legiuitoare si toti cei care mi-ati raspuns la intrebare prin definitie, pai azi mi-am consultat e-mailurile si am vazut ca TPU mi-a transferat intrebarea de la categoria stiinta si filozofie la cultura generala.Pai asa nici nu ma mir ca mi-ati dat definitii.Eu special am pus intrebarea la categoria stiinta si filozofie ca ma interesa dezbaterea subiectului din punct de vedere filozofic.Iar TPU a crezut ca sunt o scolarita care sta toata ziua pe facebook si habar nu are ce e acela a medita si mi-a transferat intrebarea de la stiinta si filozofie la categoria cultura generala.Si mi-a si trmis un e-mail in acest sens, foarte mindru ca m-a putut corecta.Pai nu ma umileasca pe mine TPU ca doara la 50 de ani stiu si eu ce e acela a medita sau daca nu stiu stiu sa caut pe internet.Deci prin acest act TPU si-a luat initiativa de a ma descalifica in necunostinta de cauza la capitolul cultura generala si inteligenta cind doar eu doream o simpla apropiere din punct de vedere filozofic al acestui subiect. Pina acum nu am fost suparata pe TPU dar acum sunt ca m-a judecat si descalificat nejustificat.

| Lizzu a răspuns (pentru carminaburana43):

Nu esti singura...

| thealchemist a răspuns:

Se poate daca te concentrezi pe un anumit subiect si nu te lasi prada gindurilor.

| Shammal a răspuns:

Cum vad eu meditatia practic lasi orice gand sa treaca, nu te agati de el si te regasesti intr-o stare in care pur si simplu existi; cineva spunea: mediteaza la a nu medita- in sensul cand te pui sa meditezi, te pui pentru ca iti place, te pasioneaza si nu cu gandul de a medita;
sunt multe metode de meditatie, unele recomanda sa ai coloana dreapta vertical (ca o coloana ce uneste centrul pamantului si centrul universului), poti sa-ti concetrezi atentia pe respriratie ori bataile inimii si asta doar ca o medtoda de a te afunda in acea stare de pura existenta;
meditatia te aduce mai aproape de acea parte a ta divina, poti sa-i spui suflet, spirit, sine superior, tot tu esti

| carminaburana43 explică (pentru ƦoyJoиЭsJR):

Nu ma intereseaza trimiterile la pagini pe internet si eu stiu sa caut ma intereseaza experientele si parerile personale.

Răspuns utilizator avertizat
| AleexNC a răspuns:

Sa stai... si sa stai... si sa te gandesti mult si profund la un anumit lucru. laughing

| KiduuTaw a răspuns:

A medita inseamna a cugeta adanc asupra unui lucru sau a examina ceva din toate punctele de vedere. Adica. A te gandi foarte bine la un anumit subiect. Sper ca te-am ajutat. Funda? happy

| carminaburana43 explică (pentru KiduuTaw):

Asta e o definitie scolareasca din dictionarul explicativ al limbii romane.Nu e experienta ta prorprie.

| eueueueueudoareu a răspuns:

A medita inseamna sa studiezi un lucru si sa te gandesti profund la el.ce ai zis tu poate fi o forma aproximativa de meditare! funda>?