| grymm a întrebat:

Ce inseamna abreviere help

Răspuns Câştigător
| AloneInTheDarkness a răspuns:

O abreviere este o prescurtare, o reducere în lungime sau în conținut a unui cuvânt sau a unei expresii comune, des folosite. Abrevierea este apropiată de conceptul de acronim, dar nu este identică cu acesta, deși face parte din aceeași familie largă a prescurtărilor.În timp ce acronimul este întotdeauna un cuvânt, monosilabic sau disilabic, „inventat" prin folosirea literelor inițiale ale unei expresii (cu foarte rare excepții notabile), abrevierea poate folosi orice semne grafice sau sonore, din orice parte a unui cuvânt, expresii, idei, titlu, sunet, onomatopee, ș.a.m.d.

9 răspunsuri:
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Http://dexonline.ro/
Foloseşte-l cu înţelepciune.

| mabo a răspuns:

Abreviere=prescurtare
de ex: Serviciul Roman de Informatii - S.R.I

funda plssss?

| Abbyka23 a răspuns:

Prescurtare

| Marghioalaa a răspuns:

Prescurtarehappy

| razvyy412 a răspuns:

Abreviere inseamna prescurtare adica CFR: caile ferate romana etc

| Irrynel a răspuns:

Abreviere inseamna prescurare. Ex: Caile Ferate Romane => CFR

| pavelb a răspuns:

O abreviere reprezintă o reducere în lungime a unui cuvânt sau a unei expresii comune, des folosite. Abrevierile sunt folosite, în primul rând, pentru a economisi loc pe purtătorul de informație (pergament, țăblițe de lut, hârtie) și pentru a economisi timp în scrierea unor cuvinte și expresii cunoscute. http://abrevierile.ro/abr/abreviere

| toxick a răspuns:

Cuvant prescurtatwinking

| Xlil a răspuns:

Prescurtare a unui cuvant sau a unei expresii.