| Me_5216 a întrebat:

Stiu ce inseamna O. K. dar nu stiu ce semnifica... adica avand in vedere ca sunt puncte inseamna ca e abreviere. deci de la ce vine? cel care ma lamureste primeste fundita

Răspuns Câştigător
| darkeyes a răspuns:

Cred ca ok sau okay. (Tot aia)

http://en.wikipedia.org/wiki/Okay

"Okay also speed OK, O. K."

6 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Okay

| Brittanie a răspuns:

Buna.O.K,in greaca Ola Kala, care inseamna totul este bine.Azi intalnim multe feluri:OK,O.K, kk, k etc.Bafta!

>> In razboiul civil din SUA dupa o batalie se afisau ranitii si mortii.
Cand armata nu avea pierderi se afisa "0 killed" (0 morti) de acolo provine expresia O. K.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok inseamna one killed (un mort) asta e sigur.

| boborock2011 a răspuns:

Asa ceva nu se poate exprima...in engleza inseamna OKAY si se refera sa un accept, spre ex. bine sau de acord. acum primesc fundita? pleaseee sunt nou aici si vreau si eu.

| DoseOfCrazzYxD a răspuns:

Adevarata provenienta a cuvantului este prescurtarea de la " zero ucisi " " 0 killed "
In razboi, dupa o lupta, se numarau cadavrele. Comandantul trecea pe la fiecare formatie si primea raportul privind pierderile. Cum nu era timp de formalitati, cel care dadea raportul arata scurt spre comandant degetele mare si aratator impreunate si rostea " zero ucisi " " 0 killed ", ceia ce insemna ca nu erau probleme. Ulterior aceasta prescurtare de la 0 (zero) killed 0K s-a transformat in OK, adica, fara probleme. funda? big grin