| dany248y a întrebat:

Ce inseamna "ani lumina".dau funda primului raspuns.

Răspuns Câştigător
| negat1ve a răspuns:

E o unitate de masura care se foloseste la masurarea unei distante foarte mari, cum ar fi cele intre planete sau soare si alte planete. E distanta parcursa de raza luminii intr-un an, desi anul masoara mai degraba timpul nu distanta. Nu stiu exact cam cat ar insemna toata distanata asta parcursa intr-un an lumina dar peste 10 miliarde sau triliarde de km, oricum foarte foarte mult.

7 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Pe distante cosmice nu se mai poate masura distanta in km pentru ca este foarte greu de inteles cifra pentru mintea umana. Lumina in vid face aproximativ 300 de mii de km/s ceea ce inseamna ca intr-un an face aproximativ 9, 5 bilioane de km. Acum gandeste-te la o stea care se afla la 1000 de ani lumina de noi si incearca sa transpui distanta in km. E aproape imposibil de inteles incredibila distanta nu?! De aceea masuram in ani lumina. Dar tare mi se pare ca in curand nici aceasta masura nu o sa mai faca fata la cat de mare este Universul.

| PussicatDolls a răspuns:

Buna. big grin
Un an lumina, este cea mai mare unitate de masura pentru distanta.
Un an lumina are aproximativ 9460000000000000 km. big grin

Sper ca te-am ajutat!

| Gdeni a răspuns:

Este o unitate de masura folosita pentru a determina distanta dintre planete, de exwinking

| paul55 a răspuns:

Conceptul de an-lumină (prescurtat a-l sau și a.l.) se folosește la măsurarea distanțelor, chiar dacă anul este o unitate de măsură a timpului. Anul-lumină este o unitate de măsură a lungimii, definită ca distanța parcursă de o rază de lumină prin vid, în timp de un an iulian - o distanță uriașă de circa 9, 5 bilioane de km. Analog se definesc și minutul-lumină precum și secunda-lumină.

| XxxdbxxX a răspuns:

Stii ca este "viteza luminii" asa care are 300.000. 000km/s. Si expresia ani lumina vine de laaa... Deci viteza luminii timp de un an lumina daca ma intelegi ca nu explic prea bine stiu. laughing

| xJuliusx a răspuns (pentru XxxdbxxX):

Viteza luminii exprimată în unități din Sistemul Internațional, este de 299.792.458 m/s (metri pe secundă) nu km cum ai scris. Dezinformezi utilizatorii. Daca nu sunte-ti siguri de raspuns, nu o mai faceti.