| Crisis a întrebat:

Ce inseamna catharsis?

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Vezi ca in urma cu jumatate de an sau mai mult cu vreo citeva luni,s-a discutat despre evolutia filozofiei si n-am face acum decit sa ne repetam ceea ce, sa fim sinceri, nu ne-ar place niciunuia.

| FucktheSystem a răspuns:

Din câte știu ( și sper să nu mă înșel) este vorba de curățarea sufletului prin artă...

| Nalmeena a răspuns:

CATHÁRSIS s. n. 1. concept estetic, la Aristotel, pentru a defini efectul „purificator" al artei, în special al tragediei, rolul acesteia de a-l elibera pe om de pasiuni (josnice), prin trăirea unui sentiment de maximă tensiune. 2. (psihan.) efect terapeutic prin descărcarea unei trăiri refulate. (< fr. catharsis, gr. katharsis)

| AlexaS a răspuns:

Termenul de catharsis (Κάθaρσις) este derivat din cuvântul grecesc κaθaίρειν (katarein), care semnifică a curăţa, la rându-i derivat din ‘’katares’’, care înseamnă pur, curat, fără pată. Conceptul este utilizat în discursul contemporan în context literar, religios, medical şi al tradiţiilor învăţate

| AlexaS a răspuns:

Termenul de catharsis (Κάθaρσις) este derivat din cuvântul grecesc κaθaίρειν (katarein), care semnifică a curăţa, la rându-i derivat din ‘’katares’’, care înseamnă pur, curat, fără pată. Conceptul este utilizat în discursul contemporan în context literar, religios, medical şi al tradiţiilor învăţate[