| myst a întrebat:

Catharsis prin sunete(muzica). Realitate, revelatie sau iluzie?

5 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mijloace sint enorm de multe, adepti putini.Iar ceri sa descriem in cuvinte trairi autentice si sa le aruncam pe modul relativ de perceptie a multimii(realitate, revelatie, iluzie)?

| Polaris a răspuns:

Cathrasis zici?
Cântecul ăsta ar fi purificarea supremă:
http://www.youtube.com/watch?v=PJl1P8nve4E

| Hmmmm a răspuns:

Revelatie a realitatii.

| Undal a răspuns:

Catharsis-ul este definit ca eliberare de pasiuni, purificare de emoții, în special de acelea de milă si teamă, în primul rând prin intermediul artei. Aristotel este cel care utilizează acest concept ca pe o metaforă în lucrarea ‘’Poetica’’, spre a descrie efectele tragediei asupra spectatorului. Filosoful grec afirmă că scopul tragediei este acela de a trezi catharsis-ul. În lucrarea ‘’Poetica’’, Aristotel utilizează același termen, definindu-l ca sentimentul de a fi posedat de un fel de inspirație în momentul ascultării unei melodii care trezește un fel de excitare de natură religioasă, prin care se obține starea de calm, ca și când auditorul ar fi supus unui tratament medical de purificare. Termenul de catharsis (Κάθaρσις) este derivat din cuvântul grecesc κaθaίρειν (katarein), care semnifică a curăța, la rându-i derivat din ‘’katares’’, care înseamnă pur, curat, fără pată. sursa:Wikipedia

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Doar relativitate. Rezultatul final va depinde mereu de conjunctura.