| catan2011 a întrebat:

Ce inseamna clasa si ordinul cifrelor?

2 răspunsuri:
| agapik a răspuns:

Ordinul unei cifre a unui număr natural: Într-o clasă abc, oricare ar fi ea: - prima cifră din dreapta şi anume c, se numeste ordinul unităţilor clasei, - a doua cifră din dreapta şi anume b, se numeste ordinul zecilor clasei, - iar a treia cifră din dreapta şi anume a, se numeste ordinul sutelor clasei.

Exemplu: din numarul 23'4'5123 ma intereseaza clasa si ordinul cifrei dintre ghilimele, adica 4. Astfel, am: clasa abcde si ordinul zecilor de mii.