| DonEduardo a întrebat:

Ce inseamna un blocaj mental?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica stop gandire.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Frica si emotia pot fi blocaje mentale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Lapsus-ul poate fi considerat ca fiind de fapt un blocaj mintal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când simți brusc că nu îți mai funcșionează.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Frica si emotia nu sunt blocaje mentale, ele reprezinta factori in blocarea mentala. Nu-i asa her CristidinBucuresti?

| Zuzu1991 a răspuns:

E de mai multe tipuri
- am un lapsus - nu imi vine in cap cuvantul pe care vreau sa il folosesc
- am nevoie sa scriu o declaratie, cerere, etc. si nu imi vine forma in care ar trebui sa ma exprim, chiar daca stiu ce vreau sa spun
- la scriitori nu le vin ideile cu care ar trebui sa continue povestea
- cand ai trait ceva deosebit de socant, si nu iti aduci aminte, simti ca e ceva in neregula, si situatia iti confirma, dar nu iti aduci aminte
etc.

| UnDiavol a răspuns:

Nu știu am citit și am aflat tot aicia

| AndrElle a răspuns:

Minte rigida, nu poți gândi. Nu mai primești răspunsuri.

| xXVranceaXx a răspuns:

Când nu mai merge creierul.

| Alina3457 a răspuns:

Un blocaj mental este o suprimare incontrolabilă sau reprimarea gândurilor / amintirilor dureroase sau nedorite. Poate fi, de asemenea, o incapacitate de a continua sau de a completa un tren de gândire, ca în cazul blocului scriitorului. În cazul blocajului scriitorului, mulți consideră că este util să ia o pauză și să-și revizuiască subiectul. O altă tactică care este utilizată atunci când oamenii cu blocaje mentale învață informații noi este repetarea. Un fenomen similar apare atunci când nu se poate rezolva o problemă în matematică, pe care o vom considera în mod normal ca fiind simplă. Blocurile mentale pot fi cauzate de dizabilități fizice sau pur și simplu de lipsa de concentrare. Blocurile mentale sunt, de asemenea, adesea folosite pentru a descrie o incapacitate temporară de a aminti un nume sau alte informații. O încetare bruscă a vorbirii sau un proces de gândire fără o cauză imediat observabilă, uneori poate fi considerată o consecință a represiunii. Blocarea mentală poate fi un mecanism de combatere a bolilor mentale, cum ar fi isteria, nevroza și lipsa de patologie.

| sabin89 a răspuns (pentru Alina3457):

"ca în cazul blocului scriitorului" - Cum crezi că poate influenţa blocul? De fapt, poate nici nu locuia la bloc, ci la casă cu curte. happy