| lovecats123 a întrebat:

Ce inseamna Viata? Sa ne casatorim, sa ne facem o familie, sa avem jobul nostru de vis...toate aceste sunt doar clisee, dorinte atat de banale. Viata nu e o rutina. Oare prin aceste lucruri iti traiesti cu adevarat viaţa? Si pana la urma ce reprezinta acest termen abstract? Care e scopul? Cand stim ca traim cu adevarat?

14 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Margineanu: Viata e ca parul din c.ur, scurta si plina de ****

| RAY a răspuns:

Fiinta umana este un animal volitiv tii rareori atinge starea
de satisfactie completa, iar când o atinge, este pe termen scurt.
Imediat ce o dorinta este satisfacuta, apare o alta pentru a o
înlocui. Când tii aceasta este satisfacuta, apare înca una în
prim-plan tii tot atia. E o caracteristica a fiintei omenetiti sa-tii
doreasca mereu, pe parcursul întregii vieti, câte ceva.

| Sn4k3 a răspuns:

Viata e ceea ce faci tu din ea. O traiesti cu adevarat atunci cand iti indeplinesti visul si in timp ce il indeplinesti, dar depinde de fiecare persoana, unele se bucura doar cu lucrurile pe care le-ai enumerat mai sus si spun ca au facut tot ceea ce au vrut, cum a spus Ionut, nu degeaba avem liberul arbitru, poti sa iti traiesti viata asa cum vrei.

| sublime89 a răspuns:

Viata chiar pare ceva prea unic pentru a fi irosita asa cum facem noi, sau majoritatea oamenilor. Si ce e mai tragic e ca nici nu ne dam seama ca o irosim. Noi credem ca asa e normal sa traiesti, pentru ca asa ii vedem pe toti traind, si asa suntem invatati ca e bine. Gandirea independenta nu prea a fost incurajata de-a lungul timpului. Dar pana la urma, cum altfel poti trai incat viata ta sa aiba o insemnatate aparte? Suntem captivi in epoca in care s-a nimerit sa existam. Inca in prezent nici nu e asa de rau. Avem multe avantaje in vietile noastra fata de cei din trecut. Cum era de exemplu sa traiesti in Evul Mediu? Ce insemna viata ta acolo? Aveai o viata scurta si grea, plina de suferinte, boli, razboaie, saracie etc. Si pe deasupra, traiai crezand in basme cu vrajitoare si ingeri. Acum avem ocazia sa ne facem o parere mai buna despre lumea care ne inconjoara. Suntem mai aproape de adevar, dar tot destul de departe de el. Poate in viitor oamenii vor gasi o cale de a trai mai bine, nu doar mai mult. Poate ca ei vor simti ca profita la maxim de vietile lor. Dar asta nu putem sti sigur acum. Deocamdata, suntem condamnati sa traim cu prezentul nostru, si cu toate intrebarile lui.

| syd2 a răspuns:

Omg, fa ce vrei in viata asta pe naiba, ca oricum nu are sens, si ma rog, aceste "termen" nu prea reprezinta multe.Nu are nici un scop, de aceea "scopeste-o " singura. Traiesti cu adevarat cand crezi tu ca traiseti. Suntem un nimic, intr-un nimic si mai mare.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu stie nimeni CE e viata, nici DE CE e, nici ce inseamna.
Nici filosofii, nici biologii nu au gasit inca o definitie, astfel incat aici o sa ai... vorbe. happy
Mai pline sau mai goale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se pare banala viata.
Dar ca sa-ti raspund concret
Cred ca atunci cand iti ti in brate copilul pentru primadata
Atunci simti ca traiesti, ca ai realizat ceva in viata asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul la toate intrebarile tale e Fericirea!
Toti tindem spre ea, insa pentru fiecare E CEVA DIFERIT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viața în sine nu are un sens intrisec, noi suntem cei care vrem să-i dăm un sens.

| 6684464 a răspuns:

Nu stiu in ce crezi.
Daca crezi in Dumnezeu, atunci viata de care stii pana acum este un manual din care trebuie sa inveti pentru marele test : alegerea de a dori viata vesnica in Isus sau nu.
Daca crezi in evolutionism(si esti ateu) atunci trebuie inteles mai intai de ce s-a format prima vietuitoare si de ce a evoluat. Cel mai probabil pentru ca Pamantul are nevoie de ingrijire, dar cum ar putea ceva fara constienta sa creeze ceva cu constienta? thinking Poate stim mai putine decat credem.

| IonutCG90 a răspuns:

Viața=un dar de la DUmnezeu. Rămâne la latitudinea noastră prin liberul arbitru ce vom face cu ea.

| ExprimareLibera a răspuns:

Viața este un joc prentru care tu faci regulile. Asta depinde de idealurile fiecărui individ.
Pana una alta,,, Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pâna la lacrimi." - Albert Camus

Răspuns utilizator avertizat
| sokeging a răspuns:

Sa-ti zic sincer,intrebarile astea sunt chinuitoare,ma pregatesc si vreau sa devin urmez facultatea de teatru si film pentru ca in cele din urma sa devin regizor la Hollywood (Sau Coreea de sud acolo ma indeamna inima,nu stiu de ce) si mereu imi zic ca va fi bine, insa mereu am suferit din cauza lipsei acute de contact social, prieteni, si de o persoana speciala, iubita.Viata nu inseamna naparat doar o perspectiva anume,cei care sustin ca sunt fericit numai cu o iubita,casatorie si cam atat,in sufletul lor ar dori sa priveasca totul din punctul de vedere al omului care si-a vazut visul cu ochii si viceversa,stii,din pacate, nu exista nimic care sa-ti confirme, corectitudinea drumului si alegerii tale, nu exista indicatoare gen, drum lin sau mai ai putin pana la fericire.Trebuie doar sa gandesti cu inima si sa triaesti cu gandul ca fiecare alegere facuta a fost luata la liberul arbitru,si al inimii tale oricare ar fi,insa sunt lucruri esentiale pe care nu ar trebui sa le omiti,evita singuratatea at de mult poti,te induce in intuneric,dar evita oamenii care iti vor intuneca judecata sau propria viziune asupra vietii,fa-ti prietenii oamenii care chiar merita,ai rabdare si totul va veni de la sine. Iubeste oamenii,natura,totul,cauta iubirea,crede-ma dincolo de sex,iubirea iti deschide cai adevarate de-a fi fericit nu doar pret de cateva minute sau o ora,nimic din ce e frumos nu dureaza doar cateva minute sau o ora maxim, intelegi? Si sa-ti raspunzi la aceste trei intrebari:am trait exact cum am visat, am iubit, am fost bun cu mine insumi si cu cei din jur, aceste intrebari esentiale te vor duce la alte intrebari ce te vor duce la raspunsul mult asteptat.Eu personal am 19 ani,saptamana viitoare dau bacul,nu prea sunt realiza,provin dintr-o familie mai modesta,si multe lucruri ce altor copiii le-au privit ca fiind normale,eu nu am avut ceasta sansa,insa nu regret,caci am o alta perspectiva a vietii,oamenii din jur m-au izolat in copilarie, am fost umilit si batjocorit fara sa stiu nici pana azi moticul, si regret doar ca oamenii mi-au rapit sansa de-a putea fi nostalgic, sansa de-a regreta trecutul, trecut furat de ceilalti.Firesc nu am prieteni, iubita nici atat, nu am sarutat in viata mea o fatalaughinginsa cu toate astea am descoperit cand am implinit 18 ani caci pot sa insir pe hartie sute de pagini pline de povesti si sentimente si versuri, si dragostea pentru film, arta, literatura...toate astea caci am reflectat intens asupra mea.Imi doresc sa devin regizor, nu din madrie, caci pentru ca asta chiar simt, si daca nu am un trecut la care sa ma raportez am un viitor in schimb unde sper sa-mi fac prieteni adevarati si sa-mi gasesc sufletul pereche..Deci all sums up, nu exista o perspectiva clara si singulara a vietii, doar incearca sa nuo inveti ci sa o descoperi bafat, ma intorc la invatatlaughing