| Nisipeanu a întrebat:

Ce intelegeti prin asertiunea :Omul înţelept nu spune tot ce gândeşte, dar ce spune, gândeşte."?

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

Pai e simplu. Un om intelept stie cand sa isi tina gura si cand sa vorbeasca. Pe un om intelept nu-l ia gura pe dinainte si se gandeste inainte sa spuna ceva. Vreau sa zic ca se gandeste la consecinte, cum va fi privita replica sa, cum va fi interpretata. Lucrurile astea conteaza pentru un om intelept foarte mult, pentru ca pana la urma, din ceea ce spune ii reiese intelepciunea.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu irosește cuvintele în zadar...
Un om înțelept știe ce, cum și când să spună și știe când să tacă (una dintre calități care este foarte greu de dobândit și foarte puțini o au).

| WhatheWow a răspuns:

Sintem sclavii cuvintelor noastre...dar stapini al tacerilor noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleptul ala stie sa mai si taca, sa asculte, nu doar sa vorbeasca.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu zice tot ce-i vine in cap, pentru ca se gandeste la consecinte, la ce va urma inainte de a spune ceva.

| 1Mihai1 a răspuns:

Adică el gandeşte înainte să spună ceva, "vede" consecinţele.

| Ekcstsy a răspuns:

ADica in ambele situatii, gandeste. Nu scoate pe gura ce ii vine in cap, contempleaza raspunsul, vede daca e sau nu potrivit situatiei, pentru o intrebare poate are mai multe raspunsuri dar il spune doar pe cel potrivit. Inseamna ca nu spune tot dar ceea ce a spus a gandit de vreme ce el a considerat ca a fost raspunsul corect.

| Analytical a răspuns:

Inteleg ca nu te-ai nascut inteleapta.

| Analytical a răspuns:

Get a life! Why use the sentence of somebody? Should put tax on their intelligence. Do a PhD if u want to be the height!

| Johanndjmt2 a răspuns:

Omul intelept gandeste multe, dar e atent ce scote pe gura.

| 88Kronstadt a răspuns:

La noi, la tara, este o vorba cu acelasi inteles, atunci cand cineva face afirmatia "imi place de omul asta, ca nu vorbeste gura fara el".
Deci, intai gandesti, apoi vorbestiwinking