| anonim_4396 a întrebat:

"Omul înţelept nu spune tot ce gândeşte, dar ce spune, gândeşte".

Cum explicați voi acest citat?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Sunt oameni la care gura nu poate tine pasul cu creierul si oameni la care creierul nu poate tine pasul cu gura. Majoritatea sunt in a doua situatie.

Am observat ca oameni vorbesc mult si prost, iar cei care sunt chiar inteligenti si stiu ce vorbesc, nu stiu cu cine sa vorbeasca acele lucruri, asa ca le vomita peste tot.

Am avut o gramada de situatii in care niste oameni trecuti de 40-50 de ani vorbeau despre ceva si nu aveau habar ce vorbesc si chiar daca eram de 10 ori mai informat decat ei, nu m-am bagat niciodata sa-mi spun punctul de vedere sau sa le spun cum stau lucrurile de fapt, pentru ca nu e treaba mea sa educ oameni si nu sunt capabil emotional sa duc munca de convingere cu un om care a crezut ceva toata viata lui si acum i se prezinta alt adevar.

Sunt oameni care nu se pot abtine sa nu impartaseasca din cunostintele lor tuturor. Am observat ca e un must sa zici cuiva o chestie daca stii ce vorbesti, chiar daca persoana aia nu ti-a cerut sa-i spui ceva sau chiar daca persoana respectiva e mult prea redusa sa inteleaga macar ce vrei sa zici.

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Seamana cu "Daca taceai, filozof ramineai" Nu trebuie spus totul, dar tot ce se spune trebuie gindit.

| sabin89 a răspuns:

Cred că trebuie refăcut citatul: "Omul înţelept nu tastează tot ce gândeşte, dar ce tastează, gândeşte". happy

| doctorandus a răspuns:

Depinde, uneori e bine sa fii spontan si sa dai rapid raspuns. Alteori, raspunsul trebuie dat dupa multa munca de gandire.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca ce spune gandeste, dar nu spune chestii care considera el ca nu trebuie spuse, pentru ca isi da seama de consecinte daca spune, si daca lui i se par consecintele care nu-i convin, nu spune ce gandeste uneori.

| Celcestietot a răspuns:

Adica se exprima pe loc.

| Hammurabi a răspuns:

Habar n-am.
Dar acest citat explică de ce nu mi-am luat eu gentuțe în cap de la o grămadă de reprezentante ale sexului opus... (fără să fiu înțelept) laughing

| Emma30555 a răspuns:

Adică spune cu un scop, nu vorbește dacă nu e treaba lui

| VoidEternal a răspuns:

Adică nu împărtășește tuturor gândurile sale, știind că nu toți vor fi de acord cu ce gândește el, sau că uneori gândurile lui nu sunt chiar ce este considerat acceptabil de către cei din jur.

Dar în același timp daca vorbește, cu siguranță vorbele pe care le spune sunt analizate și asumate.

| Lukasssz a răspuns:

Aceasta afirmatie mi-a dat blackscreen.

| Nirvanaaa a răspuns:

Cred ca sunt 2 tipuri de gândiri: cea de moment care reacționează la emoție, și cea rațională care sta sa analizeze situația.
Omul înțelept o folosește pe cea rațională nu spune ce ii vine prima data in minte.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Adică un om înțelept nu spune tot ce gândește, pentru că în anumite situații poate fi primejdios să-ți deschizi gura. Cum zice un proverb irlandez: "O gură-nchisă, un cap înțelept".

| Theo94 a răspuns:

Cred ca un om intelept analizeaza circumstantele, trage niste concluzii si apoi da un raspuns sau spune ceva adaptat situatiei, are masura in ceea ce spune spre deosebire de cei mai multi oameni care nu fac asta.

Un raspuns mai larg aici:
https://brainly.ro/tema/2892302

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Ca, gândește înainte de a rosti un cuvânt, e atent la ce rostește, la ce spune, în asa fel sa nu spună și partea negativa pe care o gândește, partea iraționala, care cu toții o gândim indiferent cât de "buni "suntem noi, spune doar ce îl avantajează, ce îl pune într-o lumina bună, nu ce îl poate discredita happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai judeca bine inainte sa spuna ceva, nu spune doar ca sa se afle in treaba asa cum facem noi, majoritatea userilor de pe TPU. Mi-as dori sa stiu care de pe aici e si intelept laughing Ma roade curiozitatea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mosotti. Un tip ilustru și învățat, pe deasupra psiholog și o oază de înțelepciune.

| Pnin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru Pnin):

Într-un mesaj privat el mi-a mărturist că este iar eu îl cred pe cuvânt.

| Sekim a răspuns (pentru Pnin):

Nici oaza de înțelepciune rolling on the floor Rosa încă nu a intrat in lumea reală.

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Mosotti e poarta mea spre lumea reală.
Practic, sfaturile acestui ilustru user îmi destupă mintea și îmi iau vălul de pe ochii.

| Pnin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie imi zisese că e programator. Și statul acasă și cititul articolelor de pe net nu te fac psiholog. Psihologii fac cursuri prin care se ajuta pe ei înainte să îi ajute pe alții. El clar nu a trecut prin asa ceva. E depresiv, sta cu mama la 43 de ani izolat. Asta nu e comportament de om trecut prin psihologie

| anonim_4396 explică (pentru Pnin):

El mi-a zis că a terminat Facultatea de Psihologie că pe lângă programare, psihologia era o altă pasiune de a lui, iar eu cum de Mosotti nu mă pot îndoi, îl cred pe cuvânt.

| Emma30555 a răspuns (pentru Pnin):

E doar o ironie fina happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E in limba romana, nu contine metafore sau alegorii…ce ar trebui explicat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul intelept alege ce, cum si cand spune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Conexiunea dintre creier și gură trebuie mereu verificată. Creierul, fiind creier trebuie să conducă și proceseze informația, existând erori de procesare pe sistem se pot produce pagube majore.

| 4ndr33y a răspuns:

Cateodata overthinkingul e mai toxic decat spontaneitatea, cu riscul de a parea "neintelept"winking

| Ana2920 a răspuns:

Păi un om înțelept ar gândi și ar analiza fiecare cuvând înainte să îl rostească (așa fac eu happy )

| AnaNoa a răspuns:

Pai explica faptul că oamenii înțelepți prefera sa asculte mai mult decât să vorbească și gândește și analizează ce spui iar atunci când el spune ceva se gândește de doua ori înainte să o spuna

| SuntPrezent13 a răspuns:

Ca pune atentie pe cuvintele lui astfel incat nu vorbeste pana nu analizeaza, nu se joaca cu, cuvintele

| Vcorezici a răspuns:

Cred ca nu e bine sa plictisim oamenii vorbind prea mult. Poate e mai bine sa vorbim mai putin si sa ascultam mai mult!