| painecuzahar a întrebat:

Ce intelegeti prin idealism sau persoana idealista?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Persoana care vede doar partea buna a lucrurilor.

| Seba2013 a răspuns:

Ca sa intelegem idealismul trebuie sa mergem la Nicholas of Autrecourt.

El este sceptic si spune ca nu totul este episteme justificat. Are o criteriologie diferita.Hume cu principiul de cauzalitate se refera tot la aceasta criteriologie. Trebuie sa stim ce este van si gol si ceea ce este consistent si adevarat.

Jean Nicod ne vorbeste despre calculul propozitional. In judecata noastra trebuie sa se afle si TROPOS (Enesidemo) pentru ca Principia Mathematica si realitatea naturala ne arata lucrurile astea. Numerología lui Pitágora ne arata ca numarul 1 este Arkhé iar 0 nimic. Unu inseamna individuarea (ceva). Vorbim de o existenta nu de nihil (nimic).

| DeMicUnCălător a răspuns:

Visător

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva care nici nu are prea multe cunostinte nici nu incearca sa le dobandeasca.

| EestiSodalane a răspuns:

Prin idealism înțeleg opusul nominalismului