| machupicchu a întrebat:

Ce intelegeti prin "suflet"? (cat se poate de clar, nu religie)

Răspuns Câştigător
| JustMeFlory a răspuns:

Suflet-prezenta, energie, ceva ce nu poate fi descris in cuvinte in orice caz...

21 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nimic.

| Parintele a răspuns:

Machupicchu incearca sa vorbesti in numele tau... uite ca eu cred ca nu am suflet si nici nu cred intr-o viata viitoare.

| Flav a răspuns:

Oglinda personalitatii mele.

| psiholoaga a răspuns:

Pentru mine, inseamna energie.

| danut a răspuns:

Sufletul a primit prima "definitie" la creatiune (dpdv creationist), din punct de vedere evolutionist nu-si are sensul, asa ca intrebarea este..."distorsionata" de la "creatie". Singurul sens este cel dat de...religie, fara religie...ba.sad Dpdv. crestin sufletul este SUMA dintre CORPUL UMAN si SUFLAREA DE VIATA data de Dumnezeu. fara una dintre ele nu exista suflet. La credintele de sorginte satanista (brahmanice sau pe romaneste indiene) sufletul ar fi ceva... fara sens, scop, materie, identitate si pana la coada sens (nirvana). Acum ramane sa alegem logica (crestinismul) sau haosul (nirvana).

daniela
| daniela a răspuns:

Tot ce tine de energie spirituala

| CrucifiedCountess a răspuns:

Energie...la fel ca si psiholoaga si eu_o_mare_enigma

| Elly4all a răspuns:

Combinatie de energii care tin in acivitate corpul si fara de care nu ai cum sa traiesti..este umbra din spatele corpului pe care nu avem cum sa o vedem..suntem dirijati de ''suflet''

| julliano a răspuns:

Este un Godware pentru inima/corp, asa cum ai tu un Firmware la tel de exemplu. N-ai semnal altfel happy

| machupicchu explică:

Sufletul este viata fara limite, este acel ceva din organismul uman, care da acestuia calitatea de "viu".
Avem suflet si de aceea credem intr-o viata viitoare, dincolo de moarte.
Multumesc.

| machupicchu explică:

@NoGod: Daca nu ai suflet, ce esti? Obiect? Un ceasornic ce trebuie intors periodic? Ce?
Nu poti exista fara suflet... dar, daca iti place contradictia... OK.

| JackieSue a răspuns:

sa
ai suflet
inseamna
sa fii
marinimos

by zu

| nustiucine a răspuns:

Nu exista suflet...get used to it...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' religia ce are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu psiholoaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ce zic si altii, energie, sufletul exista.La fel si vaita dupa moarte dar nu cum ne imaginam noi. O sa vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constiinta, eul propriu, lucrul ce face fiecare om unic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este un suflet viu.prin suflarea de catre Dumnezeu in narile lui Adam suflare de viata.cand murim ce supus putrezirii se duce in pamant fiindca de acolo e luat.si ce e de la Dumnezeu se intoarce la Dumnezeu care l-a dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Machupicchu e ateu, ateii nu pot fi convinsi, sunt mama incapatanarii, lasa-i in greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spirit, vesnicie, constiinta...

| antonemarian a răspuns:

Pentru mine, spirit big grin