| summer19 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin ceea de a fi patriot?

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Atunci cand se intoneaza undeva imnul national *la un concurs international de ex * sa simti ceva in adancul tau...un oarecare sentiment de mandrie.
Atunci asta inseamna ca esti patriot...iti pasa de tara ta, cu toate ca asta nu inseamna ca iti pasa si de oamenii din ea

| Shammal a răspuns:

Sa-ti iubesti planeta happy

| oliviaaa a răspuns:

Nu-mi iubesc tara, nici neamul, nici limba. deci nu stiu

| M25M a răspuns:

Inseamna a-ti iubi tara cu toate obiceurile, traditiile cu toata istoria ei cu tot ce tine de ea, inseamna a actiona in beneficiul tarii.

| dragos9234 a răspuns:

Iubirea de tara.

| vitbsk a răspuns:

Să fii conştient că aparţii unei culturi materiale şi spirituale milenare şi să le respecţi.
A le respecta înseamnă inclusiv a cunoaşte istoria nefalsificată de comunişti, martirii neamului, clădirile de patrimoniu, evenimente care au influenţat ţara.
Gestul cu mâna la inimă poate fi un clişeu de ochii lumii.
Un adevărat patriot îşi cunoaşte religia, îşi respectă ţara şi nu o murdăreşte, nu-şi fură compatrioţii şi nu uită româna pe aeroport.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Să nu spui că ţara e de câcat, mai ales, când locuitorii de pe teritoriul ei sunt de câcat.