| Aligator0108 a întrebat:

Ce înțelegi prin definiția dată de Pierre Janet psihologiei?

"Psihologia este știința conduitei, studiul omului în raport cu universul și mai ales în raporturile sale cu ceilalți oameni."

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, este o definiție bună, nu perfectă, pentru ca psihologia se referă la studiul comportamentului omului în raport cu valorile sociale de conduită, lucru ce nu cred că are treaba cu integrarea omului în univers, ci are treaba directă cu societatea.

| Aurora99 a răspuns:

Psihologia,poate fi de ordin social(fiindca implica extrem de mult interactiunea indivizilor) cat si individual(individul impreuna cu gandirile proprii). Este, mai bine spus, un studiu asupra raspunsurilor mentale afectate de trecut, intr-o situatie din prezent.(poti fi afectat de sine, de cei din jur sau de lucruri etc).