| RAY a întrebat:

Ce legatura are Descoperirea tesuturilor moi de dinozaur cu combaterea teoriei evolutiei?

Pe de altă parte, Stephen Brusatte, de la Universitatea din Edinburgh, Marea Britanie, crede că dovezile sunt deja suficient de puternice. Cu toate acestea, nici Schwaitzer și nici Brusatte nu au fost implicați în mod direct în cercetare. „Faptul că s-au găsit proteine într-o fosilă a unui dinozaur mort de 195 de milioane de ani este o descoperire uimitoare", a declarat Brusatte pentru BBC. „Aproape că sună prea bine ca să fie adevărat, iar această echipă a folosit fiecare metodă pusă la dispoziția sa, pentru a verifica dacă descoperirea este adevărată. Până acum, aceasta nu a fost combătută cu niciun instrument științific", a mai spus omul de știință.

https://www.cotidianul.ro/......ne-de-ani/
ba chiar dovedeste tranzitia de la dinozauri la pasari

Ei lucrează la un alt studiu independent care a izolat proteine de colagen în rămășițele unui dinozaur vechi de 80 de milioane de ani. Proteinele pe care această echipă le -a analizat s-au dovedit a fi destul de asemănătoare cu cele ale păsărilor.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Nu s-a gasit nici un tesut moale de dinozaur. Proteinele de colagen fac parte din tesutul osos. Un tesut moale e alcatuit din celule si nu doar din proteine. Cum de ti-a dat profesoara de biologie nota de trecere? Osul e tesut tare.

dex: "ȚESÚT1, țesuturi, s. n. 3. Ansamblu de celule"

Asemanarile despre care vorbesti poarta mai degraba semnatura aceluiasi proiectant decat o dovada a evolutiei.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Proteinele pe care această echipă le -a analizat s-au dovedit a fi destul de asemănătoare cu cele ale păsărilor.