| bleakk a întrebat:

Ce metode cunoasteti sau sunt recomendate pentru a-ti imbunatati memoria/a-ti mari spectrul memoriei?

Răspuns Câştigător
| PogChamp a răspuns:

Practica.
Sunt tehnici peste tehnici, dar toate se rezuma la utilizarea zi de zi a creierului pentru prelucrarea informatiilor.
Un sfat pentru o mai buna rapiditate in prelucrarea informatiei pe care as putea sa-l ofer ar fi sa incerci sa nu mai reciti in minte auditiv cand citesti, intrucat acest lucru te incetineste.
Chiar daca la inceput nu o sa poti sa nu reciti auditiv ceea ce citesti, iti sugerez sa tii un pix(sau oricare alt obiect) in gura sa iti distribui atentia sa eviti reflexul de a recita.

3 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Cand inveti, incearca sa legi informatiile. Citeste cu voce tare. Asociaza ceva ce inveti cu o miscare sau o nota muzicala. Scrie de mana pe o foaie, citeste cu voce tare, accentueaza ceea ce trebuie retinut. Poti incerca sesiuni de hipnoza de asemena. Concentreaza-te. Inregistreaza-te cintind si apoi puneti-le in somn. Citeste inainte de culcare.

| Krsdt a răspuns:

Invatarea spre a cunoaste.