| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Ce ne face pe noi sa mintim?
Cum ar fi lumea fara minciuna?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Teama de oameni,interesul,lipsa curajului, timiditatea. Fara minciuna lumea ar fi mai buna, mai dreapta.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu stiu de ce mintim dar o lume fara minciuna ar fi un ****...

Răspuns utilizator avertizat
| Luori a răspuns:

Din simplul fapt ca suntem oameni ( sau ne credem ), rezulta ca mintim.
Vizionasem un film despre inventia minciunii si rostul ei :
http://www.imdb.com/title/tt1058017/; vizionare placuta!

| 4b a răspuns:

FRICA.
Cum ar fi lumea fara minciuna? pai...prietenii ar fi prieteni, familia s-ar numi familie, iar societatea ar fi mai sanatoasa!

| myhaelamar86 a răspuns:

Sunt multe motive pentru care mintim.Pentru:
- a ascunde ceva rau de persoanele dragi;
- a nu ingrijora pe cineva;
- a obtine diverse beneficii;
- a scapa de o eventuala pedeapsa(contraventie/penala, etc);
- pentru a scapa seara de insistentele partenerului (am o migrena laughing
Cum arata lumea fara miciuna? Evident mai buna/perfomanta/corecta/civilizata.

| PinkkRosee a răspuns:

Situatiile ne fac sa minti, iar lumea fara minciuna...ar fi plina de adevar si plictisitoare laughing.

| Biu90 a răspuns:

Scopul ne face sa mintim si daca nu mintim cred ca am avea o lume exagerat de sincera...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Nevoia!
2) Nu ar fi!
3) Nu mi-ai vazut dobermanul? Cred ca m-a mintit... si s-a dus dracu' prin vecini.

| CrRimyNaLla a răspuns:

Nevoia si frica de adevar.Exbig grinaca ai sparge un geam tiar fi frica sa spui ca tu l-ai spart.Lumea fara minciuna ar fi una destul de buna in unele privinte.