| Anuşca_Lary_1996 a întrebat:

Ce parere ai despre relatia fiinta umana-timp?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Este o relatie de genul y=f(x), la care x este timpul iar f este varsta. Pe masura ce trece timpul, creste si varsta noastra. Si, ca si in alte grafice, avem si noi o asimptota orizontala, o limita de varsta pe care nu o putem depasi, si nici chiar atinge. Nu sunt sigur cum va arata graficul la momentul t=momentul mortii. Se mai considera atunci ca avem o varsta? sau curba cade brusc la zero? Dar dupa momentul acela? Intram pe un alt grafic, cu un alt sistem de coordonate, in care variabila "t" nu mai apare?
Dupa cum vezi, eu in loc sa-ti raspund mai mult pun intrebari.

5 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Aceasta relatie este una efemera. Admitand existenta timpului ( nu se stie daca exista, din punct de vedere empiric), putem afirma cu certitudine ca timpul este etern, fata de om ( care va muri pana la urma). Timpul depinde in mod special si de VIATA, iar durata vietii depinde si ea de un anumit timp. Nu stiu daca ma intelegi ce vreau eu sa subliniez. Ideea e, aceasta ''relatie'' este mult mai mult de atat. TImpul este etern, si el reprezinta ''instrumentul'' de masura al vietii fiintei umane. Teoretic, admitand si existenta nemuririi, numai putem admite asadar existenta timpului intrucat cel nemuritor deja este etern, dar timpul exista prin intermediul muritorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul e comparabil cu o senila ce trece peste tine, pana ajungi sa te zbarcesti si fizic si psihic.
Nu e nicio relatie, eu cred ca fiintele sunt in dezavantaj si cineva profita de noi.

| Nimixpecial a răspuns:

Intrebarea se refera la relatia dintre om si timp, nu daca exista sau nu timp.Sa-ti raspund...majoritatea oamenilor sunt presati de timp in permanenta dar s-au adaptat obligatoriu. Timpul este un test permanent pentru fiecare dintre noi, aici excludem bogatanii cu 3 vile care nu fac decat sa stea intinsi pe canapea toata ziua.Cred ca, luptand cu timpul, ne dezvoltam si intelectual.

| alexuthza a răspuns:

Poi timpul nu are dimensiuni, noi l-am creat. Datorita multitudinei de griji timpul ne face sa parem batrani...dar ne pastreaza sufletul acelasi."Fluturii isi masoara viata in clipe si are destul timp" laughing))