| ChristopherE a întrebat:

Ce parere aveti de expresia "Timpul le vindeca pe toate"?

18 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Bullshit! timpul nu vindeca nimic, tu vindeci tot, realizand si intelegand situatia; metaforic vorbind este adevarata in timp realizezi poate nu intr-un an, 10, 50, o viata, 10 da la un moment dat in timp si spatiu caci ele sunt legate, realizezi si practic ce e de vindecat dispare ne mai fiind nimic de vindecat

| 4b a răspuns:

Intr-o despartire, da, e valabila, insa iti ramane cicatricea ca si amintire...

| Kaℓi a răspuns:

Nu e chiar adevarata. Unele lucruri le vindeca, altele doar le estompeaza putin.

evenso
| evenso a răspuns:

In general este valabil, multe lucruri ce nu se rezolva altfel, timpul poate fi un leac.

| Broadband a răspuns:

Foarte adevarata..ai rabdare lasa sa treaca ceva timp si ai sa vezi diferenta.
timpul iti alina amintirea dar nu te face s-o uiti

| Nolkyz a răspuns:

Timpul le distruge pe toate. Timpul distruge civilizatii. Timpul distruge chipuri. Timpul distruge materia. In final ele se vindeca nemaiexistand.

| Pricked a răspuns:

Este o hiperbola. Timpul n-are cum sa le vindece pe toate.

| Hopefree a răspuns:

Pentru mine personal aceasta expresie este foarte adevarata deoarece timpul nu se termina niciodata...el continua sa existe peste tot in jurul nostru.De aceea el le poate vindeca pe toate.Noi ne nastem, crestem, invatam, gresim, imbatranim si murim.In tot acest ciclu timpul rezolva 60% din unele probleme cu care ne confruntam.

| Mădă0611 a răspuns:

Timpul schimba omul, modul lui de a privi lucrurile si privite din alta perspectiva nu mai dor asa tare, in timp nu mai dor deloc, se "vindeca".

| Wøodenpints a răspuns:

Cel care a zis-o, sigur nu suferea de sida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul ''vindeca'' multe, dar nu toate

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Thx de aprobarewinking!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul nu e un pansament ce-l poti pune pe fiecare rana sufleteasca.
De actiunile tale depinde si cum vor evolua lucrurile. Daca stai cu mainile in san, vei putea agrava situatia. Timpul nu ramne decat perioada in care iei decizii...nu-l vad sa vindece nimic.

| JustMusic a răspuns:

Timpul poate vindeca destul de multe rani, pe unele le poate inchide definitiv, iar altele chiar daca sunt inchise sangereaza la cea mai mica atingere.

| BitKode a răspuns:

Dupa mine expresia asta este 50% adevarata urmatoare expresie cred ca este 100% adevarata "totul trece asa se spune dar nimic nu trece fara sa lase urme" o spun din propria experienta crying

| imale a răspuns:

Uneori functioneaza, alteori n'are sens ..depinde de situatie si de nivelul acelei situatii.