| chelstone a întrebat:

Ce parere aveti despre acest fragment dintr-o melodie a lui Florin Chilian?
"... dar sa fii copil, crescut, si nu in iubire
Ci doar in teama oamenilor mari de a nu avea un tel in viata
Si sa ajungi la fel ca ei, doar pentru ca-i iubesti atat de mult pe zeii morti"

Cum ramane cu libertatea de a alege?
Daca dumnezeu a lasat libertatea de a alege inseamna ca nu este un pacat necredinta in dumnezeu, daca vroia cu adevarat sa credem in el atunci majoritatea oamenilor credeau in el si erau doar cazuri izolate cele de necredinta.
Iar a avea libertate de alegere inseamna sa nu fii influentat de dogme, inseamna ca esti indepentent, in momentul in care sustii ca o credinta dovedeste adevarul si incerci sa o impui cuiva de mic, i-ai furat libertatea, nu l-ai lasat sa vada si adevarul altuia, si asta sa o faca doar pentru ca asa vrea el nu indrumat de cineva.
Aceste versuri sunt inca o dovada a manipularii bisericii, si uite asa se perpetua prostia din generatie in generatie, prin spalarea creierului de mic, introducerea de mesaje puternice de manipulare atat in familie cat si la biserica.

Răspuns Câştigător
| unu a răspuns:

Bine ar fi ca parintii sa-i invete pe copii sa gandeasca critic si sa accepte ce le spun doar pentru ca le-au oferit argumente, nu pentru ca le-au poruncit. Dar de obicei educarea copiilor e un fel de dresaj - parintele cel atotputernic si atotstiutor (asa e in ochii copilului) isi impune vointa asupra copilului. Fiecare isi dreseaza copiii cum crede el ca e mai bine, si nu poti sa-i iei dreptul asta decat in cazuri extreme (de exemplu isi pune copilul sa fure, sau il invata sa devina un terorist sinucigas etc.).
Ceea ce ai spus in primul paragraf poate fi combatut cu usurinta de un credincios. Spune-mi daca vrei sa-ti arat cum, pentru ca acum nu am chef sa scriu prea mult.

6 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştii:
-Dacă ar fi manipulare, nu ar mai exista atei.
-Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru pentru a vedea cine este demn sau nu să ducă o viaţă după moarte frumoasă. (deci e păcat să nu crezi, chiar dacă ai posibilitatea aceasta). De fapt, asta seamănă cu viaţa noastră. Şi tu ai posibilitatea să omori pe cine vrei, doar că apoi vei fi pedepsit.
Cât despre manipularea asta de care tot spuneţi voi, copilului, deşi i se spune unele lucruri, atunci când creşte are dreptul de a crede sau a nu crede. E ciudat cum ateii se înmulţesc pe zi ce trece şi tot o ţin mare şi tare cu manipularea, când nimeni nu e constrâns la nimic.

| chelstone explică:

Harciog, eu nu-mi pierd trairile mele intr-ale altora, insa pot exista trairi si idei pe acelasi front de unda

| chelstone explică:

''atunci când creşte are dreptul de a crede sau a nu crede''
daca cineva iti spune ani la rand ca esti prost, ai sa incepei sa crezi ca este chiar asa, stii dupa ani de indoctrinare e greu sa dai fumul la o parte din ochii tai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ciudat cum ne pierdem trairile proprii in trairile altora...Esti unicat "mai omule mai"prin ceea ce simti pentru ca e singurul adevar care te caracterizeaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ce ai alege? calea cea dreapta a cui? adevarul cui? trairile cui? eu stiu ca Dumnezeu nu ne obliga.ne asteapta sa mergem la el singuri, din convingere si cu dragoste.ne-a lasat libertatea de a alege, dar ne-a dat si sfaturi pentru o alegere corecta.biserica te manipuleaza? ei uite ca politicienii te manipulesc cate patru ani odata, dar ori nu ai vazut ori nu poti face nimic.te-a obligat cineva sa te faci membru de partid sau sa participi la sedinte? nu.dar pui botul la vrajeala.asa de mare.dar ai o limita in libertatrea ta de a alege? cat mergi la biserica si cat in club,? cat mergi la manastiri in pelerinaj si cat la cururi goale pe plaja,la mare si la munte? cat la munca cinstita si cat la propasire prin furt,inselare a celorlalti, pentru bani, multi.multi,daca se poate necinstiti ca asa fac altii? crezi tu ca omul, fiara asta care e produsul societatii, ramane ca putinul bun in el, al celor 7 ani deacasa? eu cred.fiindca copilaria si tot ce e frumossi curat raman in strafundul lui facandu-si aparitia in glorie, ingaduinta de sine si rautatea fiecaruia, justificata de faptul ca el e oricum mai bun decat ceilalti.ai tu ca om o dreapta masura a tuturor faptelor tale? a vorbelor tale? a gandurilor tale? ai pe naiba.numa intrebarea ta spune deja unde se inclina balanta.dovada ca esti robul unor patimi si nu a unei gandiri corecte si drepte? dar eu cu raspunsul meu? asa e ca -mi trag spuza pe turta mea? sa se coaca a mea? de a ta ma doare la 5 m in fata.de ce? finndca amandoi avem dreapta masura a lucrurilor.dar a mea e mai dreapta un pic decat a ta.

| dende95 a răspuns:

Nu este deloc manipulare...Biserica te invata sa crezi in Dumnezeu si chiar daca nu mai merg la Biserica cum am mers cand eram mic, tot la Dumnezeu ma rog si niciodata nu m-am simtit manipulat de Biserica! Cat de mult incearca preotii sa te manipuleze, Dumnezeu vede si El stie ce este de facut! nu trebuie ca noi oamenii sa-i judecam deoarece ii asteapta Judecatorul din ceruri!