| Duhovnicul a întrebat:

Avem libertate de gandire ( libertate de constiinta )? Religia, politica, mass-media si alte forme de manipulare au un impact serios asupra opiniei publice si implicit asupra gandirii fiecarui individ in parte. Deci ce anume ne face sa fim liber cugetatori? Unde apare libertatea de a alege, de a lua decizii si a rationa, cand ni se impune ce sa credem, cum sa ne comportam, ni se pun "etichete" si unele persoane ne judeca pe nedrept fara ca macar sa ne cunoasca ori fac comentarii ca si cum ar avea acest drept. Eu unul sunt de parere ca fiecare este liber sa fie, sa arate, sa faca ce vrea( si aici nu ma refer la lucruri imorale sau ilegale ), fara sa fie constrans de anumite dogme fie religioase sau seculare. Ce inseamna pentru tine sa fii liber?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Libertatea de gandire este singura libertate neingradita pe care o avem, celelalte sunt limitate de lege si libertatea altora.
Sunt de parere ca nu ne impune nimeni din afara ce sa facem, mai mult ne impunem noi, pentru satisfacerea nevoilor materiale si de alta natura, bineinteles cu respectarea normelor.
Sa fiu liber: sa-mi traiesc viata dupa dorinta si puterile mele.

| Marcian a răspuns:

Religie, politica, mass-media si celelalte forme de "manipulare" nu iti toarna opinii in creier, doar ti le fac cunoscute. E decizia ta personala daca le accepti sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| simf a răspuns:

Liber sa faca ce vrea atata timp cat nu-i deranjeaza pe ceilalti si nu le afecteaza lor wa-ul si liberul arbitru. elemente manipulatorii sunt pretutindeni, si persuasiunea e o forma a manipularii, nu ni se impune sa credem ceva, o facem fiindca vrem din varii motive, ne comportam in mare parte cum credem ca si-ar dori cei din jur s-o facem tot pentru ca asa vrem, etichetele care ni se pun sunt inevitabile si bine-ar fi de-am putea sa le ignoram, iar de judecat toti judecam. fa un exercitiu de-o zi: incearca sa nu te judeci (gen - nu-mi stau bine blugii, parul e ciufulit, n-am curata bien imprimanta). Daca nu i-am judeca pe cei din jur...

| chrystyna a răspuns:

Pentru mine, a a fi liber/a, inseamna sa fac tot ce vreau eu (bineinteles nu si lucruri imorale sau ilegale cum ai sp si tu), fara sa ma oblige nimeni, sau fara sa tin cont de parerile si ideile altora.Fiecare individ are libertate de gandire. Iar formele de manipulare(religia, mass-media in special) au intr-adevar un impact asupra individului de astazi, insa nu ii ingradesc dreptul la libera exprimare.Fiecare face ce vrea, cum vrea.La noi, insa mass-media e bagata prea mult in seama, in special presa de scandal, care manipuleaza mai ales gandirea tinerilor.In tarile mai civilizate, n-ai sa vezi emisiuni despre tot felul de pitipoance, promovarea taranimii, a prostiei si a rromilor.Si nici nu o sa vezi oameni care sa se uite ciudat la tine ca vezi draga doamne nu esti in trend, sau ai parul mai ciudat si tot felul de lucruri.Nu se pun etichete cum ai sp tu.Fiecare individ care merita respectat, lucreaza si se poarta frumos, chiar e respectat pentru lucrurile astea si nu pentru aspectul fizic.Asadar,omul de azi, sau romanul nostru se lasa influentat si manipulat de buna voie.Cine tine la ideea de libertate si libera exprimare, are propriile idei si conceptii, nu traieste dupa un model anume.

| tzugui_3815 a răspuns:

Libertatea actuala este o iluzie care oferita pentru controlul societatii de catre oamenii din spatele cortinii(nu detaliez ca vad ca suntem pe aceeasi unda). libetatea nu poate functiona fara principiile de egalitate si fraternitate si ideea de stat este contrara libertatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu liber pentru mine inseamna sa fiu una cu firea, cu semenii cu universul, cu Dumnezeu, in spiritul dragostei, iubirii si fericirii tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate celelalte au rolul si de informare. Pana la un moment dat, rolul lor este doar de influnentare. Dupa ce treci prin viata, iti formezi propria ta opinie, incepi a aprinde tv-ul din ce in ce mai rar. Ceea ce se scrie in presa va fi pur informativ, neavand cine stie ce influnente asupra ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate in ce priveste mijloacele de manipulare dar de punerea etichetelor se ocupa "judecarea pe nedrept" si asta numai si numai ca exista oameni care nu sint in stare sa "vada"ignoranti cu totul.Cit despre libertate, atita timp cit nu exista anumite reguli pentru a te "obliga"sa adopti anumite forme de manipulare inseacumna ca ti se lasa libertatea de a alege si deci te poti considera liber