| melinda114 a întrebat:

Daca oamenii inainte credeau in zeii si acum noi credem in Dumnezeu de ce Dumnezeu este format din : -dumne si ZEU? De ce se gaseste si ZEU in Dumnezeu? Ma gandesc ca dume inseamna lume si zeu nu stiu...

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu vine din latinescul Domine Deus, care inseamna Domnul Zeu.
Oamenii inainte credeau in mai multi zei (politeism), iar in prezent cret (nu toti) intr-un singur zeu (monoteism) ce difera de la o religie la alta.
Ceea este de retinut este faptul ca Dumnezeu este un zeu, o zeitate, o divinitate.
Vor veni multi inculti ce vor nega cu vehementa incultului acest lucru.
Sper ca esti suficient de matura pentru a face diferenta intre un raspuns dat in cunostinta de cauza, de la cineva avizat si un raspuns in necunostinta de cauza, de la diletanti sau incompetenti.

| melinda114 explică (pentru Inferno):

Pai iti multumesc pentru raspuns dar sa stii ca oricum raspunsul tau a fost cel mai indetaliat si nu trebuie sa ii jignesti pe ceilaltui.Mai pe scurt vrei tu raspunsul castigator nu?

20 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Dumnezeu vine de la latinescul dom(i)ne deus. Prefixul nu inseamna "lume", ci "domn".

| Inferno a răspuns (pentru Dandanache):

Interesanta coincidenta. Modul in care incepi seamana foarte mult cu modul in care am inceput eu.
Cu toate acestea in momentul in care am scris raspunsul, raspunsul tau nu aparuse pe site pentru a-l putea vedea.
Stiu ca nu are importanta, insa am simtit nevoia sa ma justific, pentru ca la prima vedere...

| Dandanache a răspuns (pentru Inferno):

Stiu. Explicatia etimologica era raspunsul cel mai concis si potrivit pentru dilema ei. Intamplarea a facut ca si tu si eu sa stim asta.

| relian a răspuns:

Este o expresie daca putem sa-i spunem asa data de latini.Inainte cum spuneai ei credeau in Zei sau in mai multi dumnezei ca tot aia e.Dzeu este un cuvint, expresie atribuita unui personaj care sa spunem ar fi seful cel mare.Cum ar fi de ex Zeul cel mare, sau zeul stiu si eu sef sau domnul sef etc.Ca sa iti faci o idee cum ai spus oamenii credeau inainte in zei si fiecare avea un nume da? Insa zeul cel mare nu avea nume, era mai degraba as zice o expresie care sa arate ca el era seful-ZEUS care arata ca era seful tuturor zeilor.Asa cred eu ca sta situatiunea.Acum romanii, latinii la fel au facut au atribuit zeului sef o expresie si asa aparu Dzeu.

| anonimg a răspuns:

Inainte de a intra pacatul in lume, omul se inchina numai lui Dumnezeu. Dupa intrarea pacatului in lume oamenii si-au facut alti dumnezei. Si orice placere care este mai presus de dragostea fata de adevaratul Dumnezeu, reprezinta un idol, un zeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cautarea exprimarii lui Dumnezeu a trecut prin multe faze! Asta e formularea cea mai perfecta! Stii tu alta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este un tilu care este asociat cu unicul si zeul suprem. Numele crestinesc : YAHWE. Acest personaj este gasit in mai multe religii cu nume diferite( Allah la islamici)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai totusi sa nu exageram. Zeul numit allah este diferit de zeul numit dumnezeu. Ca o mini demonstratie, crestinii au un zeu 3in1 (sau 3 zei diferiti [politeism], depinde si de ramurile respective) pe cand allah este unul si atat.

Allah NU este acelasi personaj cu zeul / zeii din crestinism.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziua si subiectul :)), mai devreme discutam aceeasi chestie pe aici, e acelasi zeu, http://ro.wikipedia.org/wiki/Avraam#Figura_lui_Abraham

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"e acelasi zeu"... GRESIT.

Sigur, crestinismul si islamul au pornit de la aceeasi poveste DAR dupa cum am zis mai sus, crestinii au un zeu 3in1 (sau 3 zei diferiti, depinde si de ramura) pe cand allah este 1 si atat.

Toate 3 variantele NU pot fi corecte. In cel mai fericit caz, musulmanii si evreii au (aproximativ) acelasi zeu. Crestinii insa joaca la o alta masa.

Intelegi?

3in1 (sau 3 zei diferiti) vs 1

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cand s-a impartit dumnezeul crestinilor in 3? Nu cumva odata cu noul testament? Acel "sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" cica nu la treime se refera, ci la mai multi zei, evreii fiind politeisti la inceput. Asa cum Iisus a schimbat povestea, la fel a facut Mahomed, dar baza e aceeasi, musulmanii recunosc/accepta vt, prorocii, apostolii, chiar si pe Iisus, dar doar ca profet, daca ar fi alt zeu de ce ar face asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tot nu intelegi nu? Musulmanii il accepta pe isus ca profet si atat dar crestinii nu considera ca isus este doar atat.

Toate cele 3 religii nu pot fi corecte in acelasi timp. Doar una iar daca este crestinismul versiunea corecta, atunci celelalte 2 sunt gresite. Nu are importanta ca au pornit de la aceeasi poveste.

Tu zici ca loganul, nissanul si cu trabantul sunt aceeasi masina? Sigur ca nu. Toate 3 sunt masini dar nu sunt aceeasi masina. Asa e si cu zeii. Toate cele 3 religii au zei (masini) dar nu au aceeasi masina chiar daca au pornit de la aceeasi idee.

"evreii fiind politeisti la inceput"... crestinii o ard monoteisti momentan ( cu toate ca daca stai sa analizezi religia lor, ajungi la politeism sau o versiune ilogica si absurda). Musulmanii si evreii nu au asa ceva. Ba mai mult de atat, evreii nu-l recunosc pe isus ca fiind "mesia".

"Nu cumva odata cu noul testament"... cam cat de important crezi tu ca e noul testament pentru evrei? Cam cat de important este mahomed pentru evrei si crestini? Mai vrei?

Nu are importanta ca au pornit de la aceeasi poveste. Rezultatele obtinute sunt diferite. Rezultatele conteaza nu inceputul povestii.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o luam asa nici Yahweh din iudaism nu consta din trei persoane, dar atat crestinii cat si musulmanii pretind ca au acelasi zeu cu evreii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

"atat crestinii cat si musulmanii pretind ca au acelasi zeu cu evreii. ""... nu chiar. Daca intrebi un musulman si un evreu, ambii iti vor spune ca nu au acelasi zeu cu crestinii. Am explicat mai sus cum e cu

3in1 (sau 3 zei diferiti, depinde si de ramura din crestinism) vs 1

Doar crestinii pretend ca au acelasi zeu cu musulmanii si cu evreii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa poti zice ca nici dumnezeul crestinilor nu e cel al iudeilor, dar e acelasi. Toate 3 religiile au povestea cu Adam si Eva, Moise, Noe, Avraam, Lot, (musulmanii cred ca Mariei i s-a aratat un inger), e acelasi dumnezeu, apoi l-au adaptat nevoilor. Zeul crestin e 3 in 1 pentru ca a aparut Iisus in peisaj si trebuia sa-i faca loc, asa ca i-au facut, de asta am intrebat daca nu cumva impartirea s-a facut odata cu noul testament (scrierea/aparitia/editarea lui).

N-am citit coranul niciodata si sper sa nu-l citesc, dar sunt sigura ca multe idei sunt luate din vt, asa ca inceputul povestii conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca este acelasi. La crestini dogmele sunt mult mai ilogice si pagane decat la islamici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"apoi l-au adaptat nevoilor"... correct DAR nu toate adaptarile pot fi corecte in acelasi timp.

"pentru ca a aparut Iisus in peisaj "... si daca evreii au dreptate?

"asa ca inceputul povestii conteaza. "... GRESIT. Pe acelasi model de logica, Loganul, Skoda, Ferrari, Trabantul si Nissanul sunt aceeasi masina (ca doar inceputul conteaza nu?).

"noul testament "... din punctul de vedere al evreilor, noul testament este irrelevant.

Daca ai ocazia sa te intalnesti cu un musulman sau cu un evreu, intreaba-i daca ei au acelasi zeu cu cel al crestinilor. Iti vor zice ca nu si iti vor adduce extreme de multe argumente. Singurii care o ard cu "zeul meu e acelasi" sunt crestinii.

"si sper sa nu-l citesc"... de ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum a zis si userul Horror, termenul "dumnezeu" este un titlu (ca o completare puteb zice ca este si un nume) dat zeului crestin pentru a-l diferentia de ceilalti zei.

Mai pe scurt, dumnezeu este un ZEU.

Apropo de "zeu". Ce zici de ZEUS? Ne apucam sa filozofam si aici?