| LaviniuA a întrebat:

Ce parere aveti despre amestecarea pornografiei cu filosofia, spiritualitatea?
Oare de ce pornografia da dependenta?

Auzisem mai devreme la stiri ca o tanara educatoare a fost data afara, din cauza ca facea videochat. Si ce sa vezi... am devenit curioasa si am intrat pe un site din ala, ca sa o caut. N-am gasit-o, dar am ramas mai mult timp acolo sa ma uit sad Chestii soft, dar tot pornografie.

Acum simt ca nu mai sunt demna sa iau vreo carte sa citesc.
Voi cum vedeti lucrurile? As vrea cat mai multe raspunsuri, mai ales de la persoane avizate in domeniu. Mersi.

69 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt curios, cine a reclamat-o pe aceea educatoare (si mai ales: cum a aflat de acel site)?
De fapt, este vorba de ceea mai veche meserie.
Tehnica sexului este cuprinsa si in vestita instruire: "Kamasutra", folosita si apreciata de multe secole.
De "Decameron" (Bocaccio) nici nu mai vorbesc.

| sabin89 a răspuns:

Ai făcut o legătură (artificială) cu filosofia și spiritualitatea pentru ca întrebarea să aibă un loc asigurat la categoria asta. Altfel, venea vreun moderator și o muta cine știe pe unde. Ingenioasă mișcare!

| RAY a răspuns:

Ce ai făcut cât ai stat acolo?

| LaviniuA explică (pentru RAY):

M-am uitat si am inchis repede sa nu auda vecinii.

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Pai nu ai făcut nimic, nu ar trebui sa îți fie rușine, e normal, nu uita că există mai multe filozofi gen kamasutra sau hedonismul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum simt ca nu mai sunt demna sa iau vreo carte sa citesc.
Cum simți asta?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Mi-a coborat vibratia. Nu mai asimilez.

| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ce înțelegi prin - mi-a coborât vibrația? Poți exprima cu alte cuvinte?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Adica s-au schimbat undele cerebrale, cardiace si sexuale.

| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ce unde cardiace s-au achimbat? Asta se vede doar la EKG. Ce sunt undele sexuale?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Avem neuroni si in inima, deci au si ei undele lor big grin Pe langa asta avem centre energetice, care emit pe frecvente variabile, in functie de ceea ce facem.

| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, avem, dar D-ta te referi la undele sexuale. Acelea ce sunt?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Undele emise de centrele energetice de care ziceam, din zona respectiva (orientalii le zic chakre).
Dar d-ta esti ateu parca, nu? big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Și dacă parcă sunt ateu, ce are asta cu?
Și de unde știi de undele energetice emise de? Din auzite? Și cum de s-au perturbat așa de tare acele unde de o vizionare porco?

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Cred ca dumitale ma intrebi doar ca sa ai ce nega apoi laughing
Au demonstrat-o rusii in urma cu zeci de ani. Se perturba la emotii puternice, dar isi revin.

| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu, te întreb ca să te ajut să înțelegi pe ce lume te afli, și unde greșești în interpretarea ei. Rușii nu au demonstrat nimic pe tema asta.

| mihai69 a răspuns:

Eu consum la fel de bine și XXX, și literatură "laică".
Nu văd niciun impediment.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand, adictie (dependenta) este un diagnostic din anii '70. In psihiatria din secolul XXI nu mai exista diagnosticul de adictie.

In al doilea rand, ideea ca excesul de dopamina era cauza adictiei este tot cunoastere la nivelul anilor '70. La ora actuala este considerata o afirmatie de neurostiinte coborate la nivel de gradinita.

In al treilea rand, in DSM-5, DSM-5-TR si ICD-10 nu exista adictie de ce-ai zis tu. In ICD-11 exista CSBD, despre care se specifica foarte clar ca nu este o adictie.

Deci: diagnosticul pretins de madam dullcat nu este recunoscut de breasla medicala. In SUA de exemplu, daca ti se pune diagnosticul de adictie trebuie sa stii ca este escrocherie medicala, iar asigurarile medicale nu vor compensa tratamentul.

| LaviniuA explică (pentru doctorandus):

Am citit acum la partea de diagnosticare csbd. Acolo se descriu semne de adictie https://icd.who.int/......e11/l-m/en

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Hmm... nu. ICD-11 explica in mod clar ca nu e vorba de o adictie ci de un nou concept nosologic. Daca vrei iti dau si citate.

| LaviniuA explică (pentru doctorandus):

Pai ce sa mai dai citate... Daca pun acum o intrebare la "Dragoste si sex", ia sa vezi cati or sa zica ca se uita constant la tipe goale pe net laughing Poate ca nu e acelasi mecanism ca la adictia de droguri, dar tot e ceva acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Eu nu sunt contra unui diagnostic de TOC de p. Dar asa ceva sunt cazuri extrem de rare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu n-as amesteca filosofia in nimic.
Despre educatoarea aia, ce sa zic... Cu videochat sau fara, tot o femeie ce face sex, ramane. Atat timp cat nu face asta in fata minorilor, de ce naiba conteaza?
Cred ca toate educatoarele au viata sexuala. De ce ar fi asta o problema in cariera de educator?
De ce am face diferenta intre a-i suge organu' sotului cu lumina stinsa, si a se filma gadilindu-si buzele?
Mi se pare ipocrizie la maxim. Site-urile pentru adulti nu sunt la coltul strazii, nu sunt tocmai spatiu public, cand vorbim de videochat. Femeia isi rotunjea veniturile intr-un mediu oarecum privat, in care copiii sigur nu aveau ce cauta.

| Cristi9997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Yeah ca tu schimbi bucsa cu un drug dealer, pentru ca n-are nici o legatura una cu alta.

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu dadea un exemplu bun copiilor. Ce gandeau copiii aia: daca doamna face asta in fata oricui pe net, pai e ok sa fac si eu la fel peste cativa ani. Daca ma filmez goala, o sa primesc bani de la baieti sa ma vada. Ia sa-l intreb pe Georgica daca vrea sa ma vada, ca poate fac niste bani. Ce crezi ca e mare lucru sa se ajunga la asa ceva? Copiii invata repede.
Plus ca parintii probabil se temeau ca tipa o sa le dea educatie sexuala cu accent pe partea practica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cristi9997):

Da, vin la mine interlopi, sa le repar masinile. N-au legatura cu cazierul meu.
Nici raspunsul tau cu intrebarea, dar ma rog.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LaviniuA):

Da' de colegele chatistei, care se f t cu lumina stinsa, nu se tem parintii?
Ce exemplu sa dea educatoarea, cand cariera pe videochat este ceva privat?
Eu nu-mi aduc aminte sa-mi fi povestit vreo educatoare ce face ea in timpul liber. Aveam 4 ani, totusi. Nu ne intindeam la pahare de Jager, sa zici ca se scapau secrete.
Iar acum, ca sunt mare, pariez ca Mihaela, aia frumoasa, tanara si prietenoasa, se f tea in draci, cel putin cu prietenul ei. Da' si daca mi-ar si spus cineva, crezi ca intelegeam, la 3-4 ani?

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acuma nu mai e ce era pe vremea ta. Copiii cresc cu tableta sau mobilul in brate. Ce crezi ca e mare lucru sa afle un copil ca educatoarea lui e videochatista? Trage cu urechea la ce vorbesc parintii si gata a aflat. In minutul urmator o gaseste pe net. Sau ia tableta lu ta-su si o vede pe educatoare in browser laughing
Apropo, grupa mare e de la 5 la 6 ani... copiii inteleg mai multe la varsta asta.

In fine... aici era vorba despre legatura dintre pornografie si filosofie, daca este una. Adusesem vorba despre educatoarea resp, pentru ca asta a fost triggerul care m-a dus catre pornografie straight face

| Drake21 a răspuns (pentru LaviniuA):

Mie imi placea de profesoara de franceza rolling on the floor, ma m ai si tinea s ai arat caietul dupa ce suna, cu greu ma controlam rolling on the flooracum am avansat rolling on the floor

| LaviniuA explică (pentru Drake21):

De regula profele de franceza sunt hot nu stiu cum se face laughing Si ale mele erau.
Una avea si un fetis cred, ca isi punea sanul pe umarul unora, cand se ducea printre banci ca sa vada caietul. Se apleca usurel ca sa vada ce a scris si hop sanul pe umar... intelegi ideea.
Cred ca asa ii motiva sa invete laughing olimpici ii facea.

| Drake21 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ce tare e asta: cine o citit cartea cartilor rolling on the floor))))))) am zis ca mor

| painecuzahar a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Respect

| T0T a răspuns:

Orice dă satisfacție poate da și un fel de dependență, deși nu cred că există dependență cu adevărat de pornografie (gen, să intri în sevraj dacă nu urmărești pornografie). Există, însă, obiceiuri care se formează. Doar că hipersexualitatea (care, din câte știu, poate da sevraj) nu cred că poate avea ca și cauză directă pornografia. Nu prea pot spune, deci, că pornografia dă în mod direct dependențe. Pornografia poate fi adusă la rang de artă. Nu este ceva negativ, neapărat. Mi se pare că degeaba citești, dacă ai mintea închisă și demonizezi chestii complet normale. Sexul este o nevoie esențială și este ceva frumos. Poate fi supus filosofiei și poate fi exercitat într-o diversitate de feluri. Eu unul, sunt o ființă foarte sexuală. Iar asta nu mi-a împiedicat studiile și rezultatele academice. Chiar, m-a ajutat să îmi formez o gândire deschisă, nu una șubredă.

| LaviniuA explică (pentru T0T):

Mi se pare aiurea sa vezi corpul unui strain pe net complet gol. Nu suntem ca aia din triburi care umbla dezbracati laughing Noi suntem oameni civilizati totusi. Pana si aia isi mai pun cate ceva jos.
Nu stiu daca ai asistat vreodata la un streaptease masculin. Aia niciodata nu umbla in barbatia goala pe scena. Oare sunt inchisi la minte de asta? Cred ca e ceva in ei care zice... nu e normal asa ceva.

| T0T a răspuns (pentru LaviniuA):

Și de ce am râde de cei care umblă complet dezbrăcați? Ce este rău în a fi dezbrăcat? Consideri corpul uman ca fiind ceva urât sau ceva care nu ar trebui arătat? Eu nu. Cred că corpul uman, în special cel feminin, este una dintre cele mai mari frumuseți ale naturii.

„Oare sunt inchisi la minte de asta? Cred ca e ceva in ei care zice... nu e normal asa ceva."
Pentru că așa au fost dresați de societate și normă. E cum ai dresa un câine ca la auzul unei comenzi să stea șezut. Societatea i-a învățat să nu dea hainele jos. În plus, unii ar face-o, dar iar, există niște norme impuse.

| LaviniuA explică (pentru T0T):

Nu e rau sau urat, doar ca duce la emotii puternice care destabilizeaza societatea. Eu asa cred. Adica persoana se tot uita la corpuri pana cand isi formeaza preferinte si fantezii. O fata poate ajunge sa vrea doar tipi cu patratele. Sau un baiat sa vrea fete cu chip de copil si corp de femeie, gen anime big grin
Hainele acopera si atunci privitorul mai trece cu vederea partea exterioara.

| T0T a răspuns (pentru LaviniuA):

Încă există triburi unde nuditatea este o normalitate, că tot ziceai de ele. Sunt plajele de nudiști unde nu se întâmplă lucruri anormale mai mult decât se întâmplă oriunde. Tocmai, că fanteziile pot fi formate atunci când nu vezi, dar vrei să vezi. E un tip de abstinență. Iar fanteziile de care vorbești tu se formează foarte mult, de exemplu, în Japonia, unde cenzura nudității este una foarte agresivă. Noi suntem ființe sexuale, tocmai că nu trecem cu vederea, ci ne dorim să vedem și mai mult dacă nu avem acces. Nu zic că la toți se întâmplă asta, dar uite în ce condiții pornesc aceste fantezii de care vorbești. Iar doritul unui tipar de corp nu are nicio treabă cu asta. Forma unui corp cu mușchi sau feminin poate fi sesizată și cu haine. Industriile pornografice și care vând tot felul de fantezii și-au clădit imperiile pe baza abstinenței sau castrării psihologice. Niciodată nu au fost mai înfloritoare decât în această societate care critică atât de mult sexul și banează categoric nuditatea. Consumatorii de por.n sau hentai sunt în general oameni (cei mai mulți bărbați) singuri, care nici nu au avut vreun contact cu fete/ femei în lumea reală.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu inteleg legatura pe care o cauti intre pornografie, filosofie si spiritualitate.Crezi ca mintile luminate despre care s-a tot vorbit de-a lungul secolelor, pana astazi, nu faceau sex? Crezi ca profesorii nu au voie sa faca sex? Make it make sense.

Pornografia creeaza dependenta deoarece stimuleaza eliberarea dopaminei. Poti spune ca e ca la droguri.Cu cat te expui mai mult, cu atat creierul si corpul se obisnuiesc cu substanta (nu degeaba ii zice si hormonul fericirii laughing ), astfel ajungi sa vrei mai mult, devenind incet incet imun la efectele initiale, placerea fiind tot mai scazuta.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Sportacus123):

Nu zau.,, It is estimated that 5% to 8% of the world’s adult population is affected by p0rn addiction.''
-Read more at EarthWeb: How Many People are Addicted to P0rn in 2023? (Statistics) https://earthweb.com/

| LaviniuA explică (pentru dullcat):

Buna. Eu cred ca este o legatura intre spiritualitate si sexualitate. Pana si in Biblie apar referiri.

Si meditatia elibereaza dopamina daca e facuta cum trebuie. Totusi pornografia da mai tare dependenta.

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

25% din cautarile online la nivel global sunt pentru materiale xxx.Despre meditatie nu se poate spune acelasi lucru, valabil si pentru practica.

| Drake21 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da exista o legatura intre spiritualitate si sexualitate, combinate te duci spre o alta dimensiune

| danimarinescu a răspuns (pentru LaviniuA):

În biblie apar mai mult decât referiri, cine a citit în studiu "cartea cărților " știe că sunt specificări concrete la masturb ( onania, vine direct din biblie) indicații de asemenea pentru perioada menstruala a creștinelor, xenofobie, pedofilie și incest.
Referitor la întrebările și dilema dezbătută aici, privind viața sexuală și privată a dascălilor din punct de vedere personal consider că trebuie să fie exemplară și demnitatea neștirbită de neajunsurile financiare. În industria pornno există o fostă profesoară de limba română care a renunțat la profesarea meseriei când a intrat în domeniul pentru filmelor pentru adulți.
Acum să rămâi în învățământ și să ai și cont onlyf unde "cânți la mandolina" îmi pare deplasat, indiferent că este un spațiu privat ( știm că copii de azi, s-au născut cu smartphone-uri) pe bune.

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Acum nu te gandi ca merge cu oricine, mie cand imi place de cineva deja se formeaza o legatura spirituala irezistibila, de obicei pe cine plac ma place inapoi e ceva m ai rar

| Drake21 a răspuns (pentru danimarinescu):

Nu ca scot biblia din ecuatie legatura se simte dinainte deja, cine o citit cartea cartilor rolling on the floor))))))))))

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

Danimarinescu spune:"În biblie apar mai mult decât referiri, cine a citit în studiu "cartea cărților " știe că sunt specificări concrete la masturb ( onania, vine direct din biblie) indicații de asemenea pentru perioada menstruala a creștinelor, xenofobie, pedofilie și incest."

laughing Nu stiam ca Biblia recomanda onania, xenofobia, pedofilia si incestul.
Asta e ceva nou pentru mine. Ateii si Biblia, baba si mitraliera.

| danimarinescu a răspuns (pentru Gabrielll3):

Ești frustrat rău, nu am scris "recomanda"...(apar referiri) îmi pare rău că biblia este puțin cunoscută credincioșilor. Fi liniștit că popi sunt ateii in majoritate. Nu o spun eu, statisticile arată. Sunt multe lucruri noi pentru leneși care nu citesc, ateii studiază. Tot Google îți poate spune că ateii sunt mai inteligenți decât oițele copioase. Și informativ, nu sunt ateu de asemenea puțin important orientarea mea spritual-religioasa. Din mesajul tău reiese clar că citești prost, și înțelegi textual la fel. Acum voi afirma:
în biblie sunt îndemnați oamenii la crimă, incest și pedofilie chiar zoofilie. PS: Daca observi cuvinte noi, DEX online
Cu toată stima și respectul!

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

Danamarinescu spune:"în biblie sunt îndemnați oamenii la crimă, incest și pedofilie chiar zoofilie."

laughing Pai ateii si necrestinii nu stiu sa citeasca si sa interpreteze Biblia, le lipseste driverul necesar. Ca la Windows daca nu instalezi driverele Windowsul nu vede imprimanta, mouseul, etc.Nu orice terchea-berchea e calificat sa citeasca Biblia.

Dovada vie esti tu.

| danimarinescu a răspuns (pentru Gabrielll3):

Dumneavoastră sunteți dovada de proastă creștere, mă insultați. Toți avem posibilitatea și dreptul la cultură prin citit. Nu îți trebuie calificare să studiezi o religie, (din fericire) trăim într-o lume civilizată și cu dreptul la cultură informativă.
Observații: scrieți cum și citiți, prost! Mă numesc Dani, nu danamarinescu.
Este foarte trist, pentru noi toți să conviețuim cu astfel de oameni.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

Danimarineasca spune :"Dumneavoastră sunteți dovada de proastă creștere, mă insultați. "

laughing Isi poate da seama oricine citeste mesajele tale, cine e cel prost crescut.

"Mă numesc Dani, nu danamarinescu."

Nu stiu de ce dar citindu-ti mesajele aveam impresia ca scrii ca unele fete, mai mult sentimente decat logica.

| danimarinescu a răspuns (pentru Gabrielll3):

Voi închide această polemica, ești culmea ipocriziei!
Sa pretinzi că scriu că femeile cu sentimente și fără logică este xenofobie la adresa sexului frumos.
Îți scuzi greșelile gramaticale sub pretexte xenofobe.
Ai scris: danimarinesca.
Nu mă voi mai coborî la nivelul tău, submediocru

| Gabrielll3 a răspuns (pentru danimarinescu):

"Sa pretinzi că scriu că femeile cu sentimente și fără logică este xenofobie la adresa sexului frumos."

laughing De ce minți? Am spus "unele femei."
Exact asa faci si cu "interpretarea" Bibliei.

| doctorandus a răspuns (pentru Gabrielll3):

Biblia nu recomanda onania. Atat cuvantul onanie cat si descrierea comportamentului respectiv sunt total absente din Biblie.

Cu privire la pedofilie si Biblie: https://www.tpu.ro/religie/pedofilia-e-condamnata-in-biblie

Altfel spus: https://www.youtube.com/watch?v=3Fz8eTaGsEo&t=730s

Si da, Biblia evreiasca asta predica: teocratie rasista. (Nu sunt antisemit prin a spune asta, nu ii urasc pe evrei, iar daca am sta sa facem ierarhii rasiale, evreii ar reiesi superiori romanilor, de exemplu la numarul de laureati ai Premiului Nobel. Asa ca daca as fi rasist as considera ca evreii sunt rasa superioara.)

| doctorandus a răspuns (pentru Gabrielll3):

"Malahii" din versetul mult citat de catre romanasi este traducerea unor bizoni incompetenti, care au tradus din neogreaca in loc de greaca koine.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru doctorandus):

Doctorandus spune: "evreii ar reiesi superiori romanilor, de exemplu la numarul de laureati ai Premiului Nobel."

laughing Mda, pacat ca Dumnezeu nu urmareste gala premiilor Nobel. Dumnezeu "se uita" la alte lucruri si are alte criterii de analiza decat oamenii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii. Relax. Ai cautat prost. In fine, ideea e ca pe mine povestea asta m-a dezgustat teribil. As fi putut sa o caut, probabil as fi gasit-o, dar nu am facut-o. Parintii aia, in schimb, tare sunt curios cum au gasit-o si cit de nemernici sunt sa ii reproseze asta...

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Intr-un fel imi e mila de ea. Saraca facea voluntariat de multi ani si cica o iubeau copiii. E chiar frumusica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Ei, poate o sa fie fata desteapta si o sa plece din cloaca asta infecta de asa-zisa tara. Sintem condusi de o gramada de tirfe de ambele sexe, de aia toate de bine, dar sa te fereasca sf. big-bang sa fii om mai de rind, profesional ireprosabil, care a facut ceva "neconform" in viata lui privata, ca sar toti sacalii pe el. Aia care daca ar fi in sala cu Ciolacu sau Iohannis s-ar ridica primii sa aplaude...

| Holiday a răspuns:

Pornografia și filozofia sunt două domenii distincte de studiu și experiență umană, dar pot exista conexiuni și discuții care leagă cele două în anumite contexte. Iată câteva moduri în care acestea pot fi legate:

Filosofie etică și morală : Filosofii se angajează adesea în discuții despre etică și moralitate. Pornografia poate fi un subiect de dezbatere etică, cu întrebări despre impactul acesteia asupra indivizilor și societății. Filosofii ar putea explora dacă pornografia este acceptabilă din punct de vedere moral, luând în considerare aspecte precum consimțământul, obiectivarea și răul.

Libertatea de exprimare și cenzură : Unele discuții filozofice se învârt în jurul conceptului de libertate de exprimare și a limitelor cenzurii. Pornografia poate fi un studiu de caz în aceste dezbateri. Filozofii se pot gândi la întrebări despre când, dacă este vreodată, este justificat să restricționăm sau să cenzurăm producția și distribuția de materiale pornografice.

Gen și filozofie feministă : pornografia este adesea criticată dintr-o perspectivă feministă. Filosofii din acest domeniu pot explora modalitățile în care pornografia poate întări stereotipurile de gen, perpetuează obiectivarea sau poate contribui la opresiunea femeilor. Aceste discuții se pot intersecta cu dezbateri filozofice mai ample despre gen și putere.

Estetica : Unii filozofi ai esteticii ar putea examina pornografia ca o formă de artă sau cultură vizuală. Ei ar putea explora întrebări despre estetica pornografiei, cum ar fi dacă poate fi considerată artă, ce criterii ar trebui folosite pentru a judeca valoarea sa artistică și cum se compară cu alte forme de reprezentare vizuală.

Dorința și natura umană : Filosofii au fost de mult interesați de întrebările despre dorința umană și natura atracției sexuale. Discuțiile despre pornografie se pot intersecta cu aceste anchete, deoarece se referă la sexualitatea umană și la reprezentarea dorinței în media vizuală.

Mass-media și tehnologie : Odată cu apariția internetului, pornografia a devenit mai accesibilă și mai răspândită. Filosofii tehnologiei ar putea investiga impactul media digitală și al pornografiei online asupra comportamentului uman, relațiilor și societății.

Este important să rețineți că, deși există aceste conexiuni, ele nu implică faptul că toți filozofii sunt interesați sau se angajează în pornografia în munca lor. Filosofia este un domeniu divers și diferiți filozofi se concentrează pe o gamă largă de subiecte. În plus, relația dintre pornografie și filozofie poate varia în funcție de perspectivele culturale, istorice și individuale.

În cele din urmă, legătura dintre pornografie și filozofie este una complexă și cu mai multe fațete, iar discuțiile despre aceasta pot duce la reflecții perspicace asupra eticii, culturii, societății și naturii umane.

Generat de IA.

| Hyperion7 a răspuns:

Mama ei de dilemioară,
Mă băgai cu totu-n boală.
De la ferestrele triste la femei corporatriste
Și mai nou pornografie... până la filosofie.
Ma întreb așa, subit
Tu drăguță LaviniAna
Oare ești doar curioasa
Sau vrei sa tii bine seama?
Nu de alta, dar întreb
Ce treabă are pornografia
Cu filosofia? Cred
Că e puțin aberant,
Însă viața e frumoasa
Când te simți interesant,
Plin de chef, devreme acasă
Și-n caz că n-ați fost atent'
Asta mica poezie
Este doar un mic pamflet,
Scris de geniul Hyperion...
Asta doar ca sa se știe laughing

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

HyperIoane tu fiind mai filosof, am pretentii mai mari de la tine. Iti dau tema pentru acasa, sa gasesti legatura. Pana martea viitoare la ora de filosofie sa fie gata.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

O să-mi fac tema dom'șoară
Una cum n-ai mai văzut
O sa-ti scriu o poezică
Cu ce descoperire am făcut.
Daca tie-ti va placea,
Nota 10 să-mi oferi,
Însă daca nu îți va placea,
Sufletul sa nu mi-l ceri,
Fiindcă-s un poet artist
Și nu pot filosofa,
Și dacă îmi dai iar tema
Nu o s-o pot rezolva crying
nerd

| TheGentleman a răspuns:

Ce nu înțeleg mulți, este că pornografia este un gen sau subgen cinematografic. La fel cum orice gen de film de la comedie la thriller se împarte la rândul său în subcategorii, așa e și cu p0rn0.

Sigur că nu e deloc ok ca un pubert, copil sau adolescent să aibă acces la p0rn0, fiindcă poate modifica percepția asupra sexelor și asupra relațiilor, dar c'mon, ele nu sunt materiale didactice. Ele sunt destinate ADULȚILOR, menite să aprindă apetitul sexual etc.

Dar la finalul zilei, filmele p0rn0 sunt și vor rămâne ficțiuni, cum sunt de altfel toate filmele. Actorii după ce termină de filmat se duc acasă, își văd de soții/soți și copii și ce mai au ei pe acasă.

By the way, ce se vede pe Porumb și pe alte site-uri gratuite sunt doar secvențe din filme, nu unul cap coadă. Acelea rulează pe canale tv speciale, la care trebuie să te abonezi contracost sau să cumperi discul.

Îți las două podcasturi cu actori p0rn0, care poate te vor ajuta să înțelegi mai bine fenomenul.

1. https://www.youtube.com/watch?v=ANpZ7Qd9SL0

2. https://www.youtube.com/watch?v=FwrvcVMjRRc

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns:

Cred ca poti sa amesteci daca asa vrei tu.
De la cine vrei pareri? De la cei care fac pornografie? Vrei sa stii daca partea lor spirituala e mai erecta decat era inainte?

| Cristi9997 a răspuns:

Nici nu e de mirare ca minorele pun gura pe maciuca de la 9 ani cu asemenea educatori si de la 12 au iubiti. Da pana la urma nu astea sunt problema si modelele dupa care se i-au plus anturajul.
Daca alea is chestii soft care pana mea sunt alea hard?

| Gabrielll3 a răspuns:

Femeile pot fi dependente mai mult de pornografia scrisa, iar barbatii de cea vizuala dar asta nu inseamna ca nu sunt si multe femei dependente de cea vizuala.
Pornografia distruge pe cel care o practica dar nu numai pel el/ea ci si familia lor sot/sotie, copii.

Sexul e ca focul daca il pui in locul special destinat (semineu, cuptor=casatorie monogama) incalzeste, prepara mancare face lucruri placute. Daca te joci cu el in afara locului special destinat (pornografie, desfranare), provoaca incendii si distruge toata casa.

| LaviniuA explică (pentru Gabrielll3):

Si foalele sunt bune cand e focul prea iute in semineu. Dar daca focul nu e iute, atunci il poate stinge si casa se raceste.