| NaiNai a întrebat:

Ce parere aveti despre avort?

65 răspunsuri:
| mioara_1431 a răspuns:

Acum sunt atate metode de ce nu le folosesti

| littlesunshine a răspuns:

Ce sa spun. Nici nu vreau sa ma gandesc. Este groaznic.
Fiecare o face din "n" motivele ei. Nu e nevoie sa fim radicali sau sa judecam acum. Nu ar schimba cu nimic situatia.
In schimb consider ca este cea mai traumatizanta/cumplita experienta din viata unei femei. Trairile emotionale sunt puternice si nu trec usor. nu fara suport moral si intelegere.
Responsabili sunt parintii care nu ofera o educatie corespunzatoare adolescentelor.nu comunica nu dezvolta astfel de subiecte cu fetele lor. Majoritatea tinerelor sunt victime ale avortului.stiu destule cazuri.
Cel mai bine ar fi ca inca din liceu sau scoli sa li se prezinte problema din punct de vedere medical. Riscurile avantajele si responsabilitatile pe care le ai din mom in care iti incepi viata sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa faci avort doar daca ai fost violata... daca nu vrei sa faci copii ia anticonceptionale sau puneti sterlet dar nu da afara copilul k e fffff pacat

lolita
| lolita a răspuns:

Forte buna! de ce sa se interzica? sa fac cate 10 copii si sa nu am ce le da de mancare?

| sqmpikmonik a răspuns:

Parerea mea este sa nu existe asa ceva pentru ca cine face un avort omoara o persoana e o crima

| Zoombe3 a răspuns:

Mai bine un avort decat un copil abandonat prin spitale.

Cati copii abandonati sunt intr-adevar fericiti?
Cati copii abandonati se bucura de caldura unei familii?
Cati copii abandonati cunosc intelesul cuvintelor mama si tata?
Cati copii mor de foame in ficare zi?
Cati copii cersesc, maltratati fiind chiar de catre parinti?

La asta nu se gandeste nimeni.

Dar sa lasi un copil nascut sa moara de foame?
Sa inteleg ca asta nu este o problema chiar atat de mare, putem lauda o asemenea mama ca nu a facut avort, chiar daca pe la 10 ani si-a trimis copilul la cersit, l-a legat in lanturi de patut, sau l-a lasat sa moara de foame incuiat in casa.

| lari mihaela a răspuns:

In situatia in care un copil nu este dorit de ambi parinti si mai ales daca nu sunteti casatoriti este de preferat avotul, dar asta nu inseamana ca este solutia ideala, nici eu nu sunt de acord. Dar sunt multe cazuri

| tatiana a răspuns:

Avort este un proces care intrerupe viata unui om si inrautateste starea sanatatii mamai care avorteaza.Eu personal sunt contra.

| ioanaa a răspuns:

Ca e bine sau nu... fiecare cu parerea lui.
Dar trebuie sa fim realisti... de cate ori nu judecam tigancile pe strada cand le vedem cu copii atarnati de gat? Nu zici ca mai bine ar fi avortat? Ca sa vb cu respectiva despre contraceptie... mai greu.
Deci, parerile raman impartite, insa trebuie sa recunoastem ca e necesar (uneori).

| ilie a răspuns:

Avortul, produs cu voie sau fara voie ramane intiparit. te intrebi ce o fi fost? cum ar fi fot? ce fel de personalitate ar fi avut? vedeti sunt multe semne de intrebare, sunt barbat dar inca mai sufar dupa un copil din prima casatorie. ramasesem in somaj cand sotia s-a dus si a facut avort fara sa stiu cand i-a fost rau a spus.nu avortul nu este o solutie, este o fiinta care are drept de viata cine suntem noi sa luam o viata? ganditi-va la mamele si tatii care isi doresc un copil si nu pot avea pune-te in situatia lor cand alti copii care ar avea varsta celui pierdut.si barbatii sufera chiar daca nu arata. ori ce copil, merita sa traiasca indiferent de starea lui. ce te vei face daca iti doresti un copil si nu vei putea avea? pana nu ai avut posibilitatea de a fi parintele unui copil nu vei simtii ca avortul nu trebuie facut. fara a vorbii de religie, sper sa fi spus ce si altii ar fi spus...

| ioana_4843 a răspuns:

NU buna, dar la nevoie buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o chestie foarte naspa si nu trebuie sa ne incepem viata sexuala de la o varsta prea frageda...asa ca...

| Ys a răspuns:

Avortul inseamna sa omori viata unui om...si in cer vei plati pentru. asa ceva.eu nu te sfatuesk sa faci asa ceva.

| bOom a răspuns:

Sunt contra....sați omori propriul copil e o crimă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avortul este cea mai mare prostie;;laughinglaughinglaughing/...si un mare pacat /.

| maryana5 a răspuns:

Crima phbbbbt
si crima are si pedeapsa phbbbbtphbbbbt
daca nu pe pamant atunci in cerwinking

| ecaterina_9868 a răspuns:

Problema e foarte grea. Stiu ca nimeni nu face un avort asa, de amorul artei. Avortul presupune implicatii pe termen nelimitat. Chiar si peste multi ani te vei gandi, cand iti vei privi copii, cum ar fi fost acela pe care nu l-ai dorit...Cine ne da dreptul sa hotaram care copil sa existe si care nu? Daca Dumnezeu ingaduie ca el sa apara, nimeni si nimic n-ar trebui sa hotarasca altfel. Ce putem sti noi despre fiinta aceea care se dezvolta tainic? De ce sa hotaram noi sa nu mai fie? Poate are un sufelt, sigur il are...stim noi ce inseamna suflet si cand dobandim sufletul? Sa avortam copiii care au un handicap? Esti sigur 100% ca va avea acel handicap? Si cei care au handicap nu au calitati? Nu traiesc, nu pot fi fericiti? Eu cred ca Dumenzeu este singurul care are dreptul si puterea sa hotarasca asupra vietii si a mortii...

| magda a răspuns:

Daca odata ce noi, u te-ai nascut, de ce sa luam sansa unui alt om care poate fi ceva mai bun decat noi de ce sa nu--i aratam lumea de ce sa ii luam dreptul de a visa a spera a castiga de a pierde adica sansa la viata? din punctul meu de vedere avortul este cel mai rau lucru possibil! e ca si cum ai omora pe candva!

| Lorenyk a răspuns:

E mai bine sa te protejezi atunci cand nu-ti doresti un copil. iar scuza "m-am lasat dusa de val", nu prea mai e ok, avand in vedere ca exista pastila de a doua zi. eu una nu as putea sa fac avort, decat in cazuri majore: daca as avea o boala care sa se poata transmite la copil sau sa risc sa mor cand nasc. insa asta e parerea mea, ceilalti pot face ce vor, daca ei asa considera, daca ele ctred ca e mai bine asa... insa eu nu as suporta sa stiu ca am omorat un copil (chiar daca era nenascut) care mai era si sange din sangele meu. as trai cu constiinta incarcata toata viata, nu as putea fi fericita.

| Contrast a răspuns:

E omucidere din culpa! Esti constient de faptul ca atunci cand ai relatii sexuale exista probabilitatea ca femeia sa ramana insarcinata, nu se gandesc ca nu il doresc, nu fac nimic pentru a o proteja...si cand se constientizeaza gravitatea faptului, cel mai usor e sa iei decizii radicale care dupa parerea unora sunt cele mai simple, care nu implica responsabilitati si care...nici nu lasa multe urme...(nu mai multe decat traume postoperatorii, procese de constiinta, degradarea imaginii de sine,... nemaivorbind de riscurile pe care le implica oreratia medicala in sine asupra organismului si psihicului...)

| erika_9732 a răspuns:

Mi s-a intamplat sa raman insarcinata in urma cu 9 ani, aveam doar 16 ani, nu aveam o relatie stabila, si nu stiam absolut nimic despre metodele contraceptive, i-am inpartasit prietenului meu cea ce se intampla si raspunsul lui a fost.trebuie sa avortezi .esti prea mica.mentionez ca el era cu 8 ani mai mare m-a dus la o clinica aveam 9 saptamani...eram putin socata nu prea intelegeam nimic. apoi au aflat si parinti mei au facut o crizaaaa! intr-o seara parinti nostri sau intalnit, eram si noi, si au hotarat ca trebuie sa fac avort .mam ridicat si am plecat. m-am dus la o matusa, am renuntat la scoala si mam angajat. au incercat in continuare sa ma convinga dar am spus nu, desi eram constienta de urmari, la 6 luni si 2 saptamani am nascut un baietel atat de mic si dulceee! matusa mea mia stat alaturi mi-a fost foarte greu eram mamica si trebuia sa am grija de cel mic parinti mi i-am vazut dupa 1 an cand sau obisnuit cu idea ca sunt bunici, au venit si m-au luat acasa impreuna cu cel mic.au fost perioade grele deoarece situatia materiala era putin precara dar am trecut peste tot. sunt o mamica singura dar fericita si nu regret alegerea facuta nu pot spune ca sun pro sau contra avortului dar totusi cu atatea metode contraceptive care sunt de ce femeile prefera sa faca 5 avorturi pe an, care adunate sunt si costisitoare cand se pot proteja! sau pur si simplu sa isi faca curaj si sa faca un copil! am citit undeva ca anumite firme interzic angajatelor sa ramana insarcinate, si multe femei chiar daca isi doresc copilul avorteaza pentru a nu fi concediate! mi se pare o aberatie! solutia...schimbi locul de munca. nimeni nu are dreptul sa iti conditioneze viata pentru 300lei in plus la salariu asta a fos parerea mea contra avorturilor nejustificate exista si parerea pro care nu are legatura cu factori care pot dauna copilului dar si mamei. aici este mai mult o intrebare.de ce anumite femei nu avorteaza in schimb imediat dupa ce nasc, de obicei singure acasa, isi baga copilul in punga de plastic si il arunca la gunoi sau il ingroapa in cine stie ce camp? asta este dupa parerea mea omor propiu zis! oricum avortul este si va fi o decizie care poate fi luata doar de femeia in cauza, decizie care nu poate fi revocata de nimeni! mi s-a intamplat sa merg la o doamna doctor care era 100 la suta contra avorturilor cand i-am spus ca am nascut la nici 17 ani mi-a raspuns sec.mai bine avortai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le urasc pe femeile care fac avort, le consider criminale si penibile, daca nu vor copii de ce fac sex?

| el3ctronizenT a răspuns:

thinking
nu stiu cred ca e egal q uciderea...
cine fc sex trebuie sa fie cu capul pe umeri!

| m24 a răspuns:

Din orice sursa ar proveni viata copilului, avortul este interzis de Dumnezeu, este viata cuiva, de ce sa o luam?

| ioana_1851 a răspuns:

Indiferent de situatie.,. N-ar trebui sa se permita. Ii ca si cum interzici cuiva sa traiasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o crima legala...

| utilizatortpu a răspuns:

Întrebarea trebuia să o adresezi cu adresă, adică ceva de genul, Băi voi aştia care nu aţi auzit de contracepţie şi cât costă kg(sic), ce părere aveţi despre avort?!

| georgica29 a răspuns:

Cred ca este cel mai mare pacat care poate face o femeie.este egal cu crima pe care o fac criminalii la coltul strazii.

| Denny_5002 a răspuns:

Eu cred ca totusi, ar trebui sa ii dai si fatului o sansa de a trai... dupa ce nasti, sa i-l dai cuiva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt casatorita si am un bebe de un anisor.Am aflat ca sunt insarcinata si marea problema e ca am luat medicamente care nu se administreaza femeilor insarcinate(skin blend, imigrin, aspirine). In acest moment nu exista decat saculetul, embrionul nu s-a format inca.Doctorul mi-a recomandat sa fac un avort pentru ca nu imi poate garanta ca bebe o sa fie perfect sanatos.Eu sunt impotriva avortului si totusi mi-e teama sa nu fie bolnav si sa il chinui toata viata... Ce sfat imi dati?