| YumiSukinanda a întrebat:

Ce parere aveti despre avort?

12 răspunsuri:
| さいゆき a răspuns:

Parerea mea este ca avortul ar trebui sa se faca doar in cazul in care in timpul sarcinii prin unele teste se vede ca, copilul care urmeaza sa se nasca are anumite probleme (Sindromul Down de exemplu sau altele). Aici sunt de acord deoarece nu este bine nici pentru mine ca mama sa cresc un copil bolnav si nici pentru copil. Acel copil nu va fi niciodata unul normal, nu va putea lucra ca un om normal, probabil ca nu se va casatori si nu va avea copii la randul lui (asta e cel mai probabil). Nu mi-as permite sa imi stric si mie viitorul si lui.

Sau avortul mai poate fi facut in cazul in care purtatoarea sarcinii este in pericol.

Nu sunt de acord cu avortul in cazul fetelor de 12-13 ani si mai mari, care sunt perfect sanatoase si copii vor putea iesi asa cum trebuie.

In primul rand acele fete ar trebui sa isi vada de scoala si sa nu se gandeasca la asa ceva, sau cel putin daca o fac sa foloseasca o metoda de contraceptie din sutele care se vand la tot coltul.

| hummer24 a răspuns:

Daca e malformat sau ceva d egenu e ok., daca se vede ca e sanatos e deja crima importiva umanitatiiwinking
Cel mai probabil femeile care avorteaza ajung in iad

Răspuns utilizator avertizat
| hummer24 a răspuns (pentru gabryelle):

Pai tu ai avut noroc :**

| Lavinia218 a răspuns:

Nu pot spune ca sunt Pro. Dar nici contra! In anumite cazuri este chiar necesar sa faci avort. si sa dau si un ex. Atunci cand la inceputul sarcinii femeia nestiind ca este insarcinata a facut tratament cu anumite pastile ce pot dauna, copilul se poate naste cu malformatii grave, iar eu consider ca este mai bine sa faci avort decat sa ii oferi acelui suflet un cosmar de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Natashha a răspuns:

Din punct de vedere al mamei,poate a ramas insarcinata fara sa vrea,nu are conditii sa-l creasca sau nu are cu ce si face avort,din punctul meu de vedere e o crima. Exact cum au mai zis si altii,daca copilul poate sa aiba vreo malformatie si face avort, e ok, pentru ca el va murii oricum la o varsta frageda(maxim 7 sau 9 ani). AVortul pune in situatii grave si sanatatea mamei. Daca ai ramas prima data insarcinata si faci avort, ai sase sa ti se perforeze uterul sau alte complicatii si sunt sanse 60-70% sa nu mai poti sa ramai insarcinata,chiar daca tu vrei.Iar din punct de vedere religios, avortul in toate cultele si in toate religiile e o crima, chiar daca copilul are malformatii sau nu si faci avort, Dumnezeu nu te iarta!

| sorinL1 a răspuns:

Mama ce sensibili sunteti.

In loc sa va ganditi ca resursele planetei se subtiaza direct proportional cu rata de crestere a populatiei voi va ganditi ca respectiva ajunge in Iad. Banuiesc ca tot voua va cadea si mancarea din cer laughing

| floripufi a răspuns:

Nu m-ar lasa sufletul sa fac avort.E greu mai ales cand stiu ca am un copilas.

| emmyl a răspuns:

Privește la o fețiță de 3 ani. Nu știu dacă există ceve mai frumos. Poți să-i faci vreun rău? Avortul este uciderea unei ființe nevinovate...

| deutza_3778 a răspuns:

E un gest foarte urat adica cele care fac asat nu sunt fiinte umane, dar daca e un gest care trebuie facut, adica in situatii foarte grave atunci poate sunt de parere ca e bine dar in general nu. Daca as pune o intrebare acestor femei le-as intreba:de ce nu v-ati protejat? sau tu nu stii ca si el e un suflet?

| Davidoaia a răspuns:

Unul din cele 7 pacate cele mai gravewinking Tu intrebi ce parere avem despre avort, e acelasi lucru ca si cum ai intreba ce parere avem despre crima, sau despre uciderea unui bebeluswinking