| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți despre conspirațiile anti-vaccin și de ce există un număr îngrijorător de persoane care cred în ele? După ce vaccinurile au eredicat o mulțime de boli incredibil de periculoase s-au trezit unii după decenii să spună că vaccinurile nu sunt bune.
Ce părere aveți?

17 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Raspunsul e unul singur: lipsa de educatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa speram ca din ce in ce mai multe state vor introduce intr-un fel sau altul sanctiuni pentri cei care nu își vaccineaza copii

| Plato a răspuns:

Mai sunt oameni care cred ca Michael Jackson n-a murit, oamenii n-au ajuns pe luna, veganismul e sanatos, deci nu ma mai mira nimic.

Ce parere sa ai de niste bezmetici care cred ca vrea statul sa-i faca autisti? In loc sa se bucure de avansarea medicinii, fac teorii.

| Catrice a răspuns:

Uite o mica povestioara.
Când eram mica am făcut vaccinul pentru rujeola. Într-a 8-a l-am făcut din nou (asta ni s-a spus atunci ca trebuie sa facem). Într-a 10-a am făcut rujeola.
Ma întreb și acum cu ce m-a ajutat vaccinul.

| minrest a răspuns (pentru Catrice):

1. Te-a ajutat sa faci o forma tarzie si usoara; prin asta 2. Te-a ajutat sa ramai in viata, iar ne facand cand erai mica 3. Nu ai omorat pe nimeni, dandu-i boala asta.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Vaccine Injury Compensation Program a platit pana acum 4 miliarde de dolari daune persoanelor care au avut probleme.
Sunt sau nu sigure?

| Catrice a răspuns (pentru minrest):

Nu prea a fost o forma ușoară...
De la mine au luat alți 3 colegi care la fel au făcut vaccinul.

| Catrice a răspuns (pentru minrest):

Și totuși, nu am făcut nici o alta "boala a copilăriei" cum fac majoritatea.

| doctorandus a răspuns (pentru xerxes1):

Da, poti face febra sau avea reactii alergice (in special cei alergici la oua de gaina). Cu vaccinare: 0. 0001% sanse de efecte secundare nocive. Fara vaccinare: 10% sanse sa mori de o boala infectioasa.

http://www.youtube.com/watch?v=gplA6pq9cOs

| doctorandus a răspuns (pentru Catrice):

In strainatate exista cimitire la care scrie cauza mortii (boala). Daca ai ocazia viziteaza niste cimitire unde sunt ingropati cei dinaintea vaccinarilor in masa.

| ThyDoom a răspuns:

Hai să fim serioși. Unele persoane nu pot suporta substanțele ce se bagă într-un vaccin.
Nu prea mă interesează aceste conspirații. Și da, au eradicat, tocmai pe asta se bazează și cei care le produc.
Adevărul este că unii copii au murit sau au intrat în comă după un simplu vaccin antigripal. Pentru unii poate a fost chiar un ajutor. Totuși, cred că este unul doar de moment. Substanțele din vaccin produc alte probleme în viitor, ca să avem nevoie de mai mult. E o afacere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să ne uităm la statisici.
Din ele se vede că boli care făceau ravagii în trecut, 14, de care lumea a uitat, au fost eradicate.
https://www.cdc.gov/vaccines/parents/diseases/child/14-diseases.html
Da, hai să respectăm dreptul părinților să decidă dacă vor să riște ca copilul lor să moară sau să râmână handicapat datorită uneia din aceste boli.
Dar atunci hai să stabilim și pedepse legale severe.
Dacă un copil a murit din cauză că părintele lui a refuzat să îl vaccineze, acel părinte să fie acuzat de omor și să facă închisoare.
De asemenea să legiferăm că o comunitate, o școală să aibă dreptul să refuze în mod legal să primească la cursuri un copil nevacccinat.
Astfel, să fie fiecare liber să își trăiască utopia, dar să nu mă oblige pe mine și sau pe copii sau nepoții mei să fiu amenințat cu boli și moarte de conviețuirea cu sălbatici, care suferă de papagal la limbă și pitici pe creier.

| NGheorghe a răspuns:

Pentru ca, in teorie, vaccinurile sunt preventive, iar in practică este altfel, se intâmplă (destul de des) ca vaccinurile să cauzeze boli grave si chiar decese. Caz in care nimeni nu-i vinovat. Așadar alegerea le apartine părinților.

| Nilsson a răspuns:

Sunt rezevat in acesta privinta, vaccinurile s-au dovedit de multe ori benefice dar in prezent e cam greu sa mai crezi orbeste in marile companii farmaceutice care sunt ghidate doar dupa profit.

Pe langa beneficii vaccinurile implica totusi si o serie de riscuri, faptul ca unele dintre ele ar putea fi doar ca apa de ploaie e cea mai mica problema.

Fiecare ar trebui sa decida in dreptul lui daca e de acord sau nu, nu poate fi nimeni obligat sa injecteze copiilor mercur sau aluminiu in sange.

| RAY a răspuns:

Consider ca fiecare are dreptul sa aleaga asa si aia care lea murit copilul ca nu facut vaccin au cei morti de gripa tot care nu au facut vaccin, asta e selectie naturala pana la urma

| relian a răspuns:

Conspiratiile anti vaccin de fapt sunt impotriva,sau asa ar trebui sa fie impotriva a ce spun cei care le fac ca ar face acel vaccin.

Faptul ca un vaccin ajuta asta este clara ca lumina zile,dar explicatia nu este aia data ce cei care fac vaccinuri,de aici si neintelegerile.
Mai pe scurt spus cei care fac vaccinuri mint,iar cei care sunt impotriva nu stiu de ce is impotriva laughing
Cei care fac vaccinuri mint ca acel vaccin omoara sau nu stiu ce face unui virus,total gresit,pentru ca nimeni niciodata n-a vazut vreun virus,ca urmare cum poti veni sa spui ca ai un vaccin pentru virusl X can acel virus nu exista,cand este doara pura teorie?

Deci cei care is impotriva despre asta ar trebuie sa discute,ori cei care au fost impotriva si care se pricep au stiut in ce directie bat,dar restul care li sau alaturat, ma refer la prostime habar nu au si tot trag ca vaccinurile is naspa.

Vaccinurile is un fel de medicatie gen vraci laughing exact asa este. Vracii aia pe vremuri, studiau bolnavul, apoi se gandeau cam ce ar trebuie sa faca.Asa ca se apuca de treaba aduna buruieni,oase laughing etc le fierbea,facea extracte si dadea celui bolnav. Daca se nimereau ceva substante care sa amelioreze acea boala gata ala era salvat,daca nu crapa laughing
De ce era asa? Pt ca acel vraci nu stia ce este acea boala,cine o provoca,cine este responsabil pentru ea. Exact asta se intampla si in prezent cu aceste boli carora li se da cauza virusurile,virusuri care de fapt nu le poate vedea nimeni.

Dar ca sa salvezi pe cineva trebuie sa faci ceva,asa ca astazi medicii (vraci) se pun si ei pe treaba,analizeaza ceva mai aprofundat bolnavul,gen analize, compara cu un organism sanatos, asa vede ce substante is in plus, ori minus ori carente si cauta sa le aduca la normal.Toate astea se fac la fel cum facea si vraciul pe timpuri,prin incercari,iti dadea ala zeama de urzici laughing nu mergea,facea zeama de urzici cu oase de soparla sau mai s tiu eu ce insecte pisate laughing asta pana cand nimerea ceva care ameliora.

Cam astea is vaccinurile de astazi,adica ceva substante care incearca sa ameliroreze,dar de fapt nu se cunoaste exact cauza,cine este raspunzatopr pentru acea boala.
Este simplu,cand cunosti exact cu cine te bati stii sau cauti metode de al invinge.
Bacteriile de exemplu se vad,oricne poate vedea o bacterie la microscop,dar de ce nimeni nu poate vedea un virus?
Pt bacterii se fac medicamente,antibiotice,doara ca acest organism este f rezistent,sau noi nu i-am gasit pctul slab,dar in orice caz il distrugem sau distrugem mare parte din aceste bacterii. Unele supravietuiesc,asa sunt organismele vii,mereu in schimbare,unia mai rezistenti se adapteaza si continua viata.

Asata se intampla in cazul oricarui organism si atunci cand stropim cu insecticide insectele ele nu mor toate,unele mai tari rezista,apar ceva modificari datorita otarvii folosite impotriva lor in fiziologia lor,iar ei dau nastere la urmasi mai reistenti la acea otrava.

Acum unia sau gandit ca unele boli care nu is explicate ar putea fi provocate tot de ceva orgnisme dar f mici,asa au aparut virusurile,dar doara teoretic,asta pentru ca deocamdata nimeni n-a vazut un astfel de virus,totu este de fapt doara pura teorie.

Acum revenind la boala,nu stiu sigur dar boala este de fapt nu atacul unor agenti impotriva organismului,BOALA este de fapt,ori asa era considerata de antici o dereglare a organismului,o dereglare a unui sistem din organismul nostru,ceva nu mai fctioneaza bine,o piesa ceva sa uzat ori nu mai raspunde normal la comenzi,asa apar bolile.
Nu poti spune boala faptului ca ai paduchi in cap corect? Dar totusi oamenii nu au generalizat chestia asta,daca esti atacat de o bacterie inca nu se spune BOALA se spune ca ai infectie,adica esti atacat de bacterii, daca esti atacat de o ciuperca la fel infectii sau ce se mai spune.
Chestia naspa cu aceste boli ce nu li se stiu cauza este ca cei care se ocupa le-au atribuit ca si cauza un daunator laughing adica un virus,asta au gresit ei,dar probabil nu au stiut,ori nu au avut alta explicatie.

Daca stai si te gandesti pai daca e boala cum dracu am un alt organism in corp? Asta inseamna ca nu mai este boala laughing

Sa revin la vaccinuri ele fac bine in general,doar ca aia ne mint,insa cred ca nu ar fi putut sa le foloseasca daca nu ar fi bagat aceasta poveste.
De ce zic asta? Daca vedeti astazi nu poti veni sa vinzi ceva,mai ales medical daca nu ai o explicatie f buna. Daca ar fi venit astia si ar fi zis adevarul,ca de fapt nu se stie cauza,dar uite incercam cu aceste produse numite vaccinuri,credeti ca ar fi fost ei aprobabti? Ar fi sarit lumea in sus,pai da noi sintem cobai laughing astia incearca pe noi nu stiu ce,le dam salarii uriase si nu-s capabili sa descopere ce cauzeaza boala X si tot asa.
Asata a fost cred eu cauza pentru care nu vine nimeni sa zica public da frate nu stim ce cauzeaza boala X dar incercam sa o amelioram, ori sa o remediem.
Oamenii in general cred ca gata noi stim totu despre organismul uman, ca deja suntem buricul pamantului, dar nu-i deloc asa.Habar nu avem mare lucru despre noi nici ce se vede,dapai sa vorbim de chestii care nu se vad nici la microscop,ori se vad dar nu stim noi la ce sa ne uitam,ori nu cunoastem toate piesele organismul uman,animal etc.
Este exact ca si la o masina,stii toate piesele,stii ce face fiecare piesa in parte,atunci stii sa o si repari. Daca nu stii toate piesele si ce face fiecare atunci bajbaii,repari asa din top,schimbi piese la plesneala asa cum fac multi mecaniic pana cand nimeresti piesa buna laughing

Vorbind de eradicare sa stii ca nu sa eradicat nimic total,doara au fost reduse ca numar,iar chestia asta le face slabe, inofensive, exact daca vrei un exemplu ca si lacustele, daca ai o cutura vegetala lacuste sunt dar f putine asa ca nu afecteaza nici macar o planta prea tare.Dar ia sa vina nori de lacuste laughing manainca alea tot ce le iese in cale distruge totul.La fel sta treaba si cu bacteriile si cu ciupercile,de virusuri nu zic ca n-a vazut nimeni nici un virus.
Deci eradicare e prea mult spus,tinute sub control e ok.
Cam asta e parerea mea si ce eu observ,ce se observa liber,ce poti compara si asa mai departe.
Eu am si intrebat de virusuri doctori daca au vazut,au spus ca nu laughing la fel si eu am avut ocazia sa privesc printr-un microsocop electronic si ni s-a aratat un virus,cel putin asa ziceau cei care ne arata,dar acel preparat putea fi orice, ceva resturi de celula, bucati ruopete si etc.
Acum numai ce citeam ca de fapt cromozomii nu-s ce se credea pana acum, adica timp de 100 de ani sa crezut ceva,dar acum deja sa mai descoperit si altceva,mai exact se credea, cromozomii is alcatuiti doara din cromatina, insa acum surpriza, tehnologia a avansat si doara undeva la 70% e cromatina,restul este o alta substanta ce nu se stie despe ea mai nimic,dar probabil in viitor o sa stim macar cate ceva.

Tehnologia a evoluat,dupa cum vedeti putem vedea si alte piese alea unui cromozom, dar nimic despre aceste virusuri, carora inca li se atribuie nu stiu cate boli, boli care spuneam sunt de fapt dereglari alea organismului nu atacul unor bacterii sau ciuperci sau virusuri.