| AlexDorinel a întrebat:

Ce părere aveți despre vaccinurile chinezești și rusești? Sinovac,sinopharm,gamaleya.

Cred ca alea Occidentale sunt mai bune adica Pfizer, Moderna etc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe mine ma enerveaza ca vine al patrulea val si iar ne baga in casa,am facut vaccinul nu am nici un beneficiu de pe urma lui,iar se va inchide totul ca vine a treia doza, e in testare, câte doze baga astia in noi, cine stie care e sau care nu e, eu nu cred in nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Singurii neimunizati vor rămâne copiii mici"

ce gluma buna... la astia mai adauga cei 70% de romani care nu se vor vaccina

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vrajeli.
Gata s-a atins maximul vacinarii. De acum doar firimituri. Restul de 60-70% raman cu conspiratiile

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce parere sa avem noi?
Stiu ca multi aici pe TPU se cred specialisti in epidemiologie si vaccin, dar nu e asa.

Daca marile agentii europene si americane care se ocupa de validarea tratamentelor nu le au inca in vizor inseamna ca nu e cazul inca sa fie folosite

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă ești așa pasionat de toate aceste chestii, având în vedere întrebările tale, de ce nu discuți cu părinții despre ce te interesează?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu cred ca alea de pe Marte sunt cele mai bune. Ai impresia ca sintem aici tona de specialisti cu studii statistice la indemina? Poate ca unele sunt mai bune ca celelalte, aici nu discutam de gogosi umplute cu gem de caise care e si normal ca unora sa le placa si altora nu.

| Simpatic a răspuns:

Nu avem de unde sa stim care sunt mai bune ca nu suntem specialisti in domeniu, nici macar reprezentantii la OMS nu sunt cei in mare masura sa zica care sunt cele mai bune vacciunuri, asta pot sti doar cei care au creat si mai ales soarecii de laborator care sa fi creat ei insisi fiecare vaccin in parte ca asa daca x a facut vaccinul pfizer si y vaccinul moderna nu stie x ca a lui e mai bun decta a lui y si nici y ca e mai bun decat a lui x.
Dupa sintagma cel care a creat virusul s-ar putea sa stie cel mai bine sa creeze si vaccinul, s-ar putea sa nu ne miram ca vaccinul chinezesc sa fie mai bun decat toate celelalte, mai ales ca ei au avut mai mult timp de studiat decat concurentii directi, pentru ca prima forma de covid19 care se numea altfel a fost descoperita intr-o mina prin 2015 parca la lilieci, deci au avut timpul galbejitii sa studieze acest virus!

| Werrich a răspuns:

Vaccinurile chinezesti si rusesti nu sunt autorizate de Agentia Eurpeana a Medicamentului, dar am inteles ca Slovacia va incepe vaccinarea cu vaccinurile rusesti Sputnik-V
https://www.economica.net/......13141.html

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu contează părerea ta, sau a lui, sau a altora.Ci "specialiștii" decid cum să îți trăiești viața. Dacă "specialiștii" ar spune că dacă mănânci rahat nu te îmbolnăvești tu trebuie să taci că pe tine nu te duce mintea și ei au dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Intr-o zi cand o sa ai nevoie de o operatie sa nu te duci la "specialiști".
ce dracu, pe tine nu te duce mintea sa te tai singurel acasa?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru suntserios):

Nu compara aia cu ce se întâmplă acum. Câte boli, câți viruși erau și înainte și nu îi păsa nimănui de viața ta. Dacă de mâine acești "specialiști" hotărăsc că toate persoanele trecute de 60 ani trebuiesc eliminate pe motiv că ei sunt cauza răspândirii "virusului" te-ai conforma deciziei acestora?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru suntserios):

Îți este frică stai în casă,poartă mască,vaccinează-te, dar nu obliga, nu ademenii, nu prostii, nu șantaja pe altul să facă la fel. Dacă înainte de pandemie vreun bolnav de Hiv sau cancer refuza să își ia tratamentul cui îi păsa? Nimănui.De ce nu poate fi la fel și acum? Dacă mori în urma administrării vaccinului îți întrețin ei copiii și familia? Nu cred.

| suntserios a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

1. Exista o groaza de vaccinuri pentru multe boli si pentru multi virusi. Nu e asta primul.

2. Poate nu pricepi cum o epidemie blocheaza un sistem intreg, un stat intreb, un continent intreg si de ce le pasa asa de mult acum.

3. Una e sa hotarasti ca un vaccin trebuie facut, alta e sa hotara un genocid in masa. O comparatie de foarte mare rahat din partea ta.

4. Un bolnav de HIV si de cancer nu sunt contagiosi deci e fix treaba lor si doar a lor cum isi iau tratamentul pentru ca nu pot imbolnavi pe altii... Pricepi?

5. Cate cazuri de decese din cauza vaccinului ai vazut si cate din cauza viruslui? Sa o luam si invers, daca tu refuzi vaccinul si te imbolnavesti grav de covid e o sa nu ti se ofere asistenta medicala? Nu cred, nu?

6. De ce unora va e asa greu sa recunoasteti ca nu e o situatie in care fiecare face ce vrea? Pentru ca ce vrei tu poate omori sau imbolnavi grav e altul.

Si nu in ultimul rand

" Dacă mori în urma administrării vaccinului"

Au ajuns si pe la tine

https://spotmedia.ro/......ameni-foto

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru suntserios):

Epidemie era dacă mureau atâția oameni cât ei declară ca fiind infectați.Da,vaccinurile au existat, dar acesta este cel mai periculos "virus" și este și smart, nou născuții că au sistemul de imunitate fragil și încă în formare ei cum de nu se îmbolnăvesc, oare nu respiră același aer ca și noi ceilalți? Apoi câți copii sau adolescenți au murit de la "virus"? Un bolnav de Hiv dacă nu spune nimănui și dacă întreține relații sexuale nu se va lua, nu răspândește?

| suntserios a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Vezi, de aia e nevoie de specialisti aia adevarati, pentru ca altfel apar tot felul de popandai care isi dau cu parerea cum ar trebui definita o epidemie, cum ar trebui sa moara oameni ....etc etc

S au imbolnavit si nou nascutii si adolescentii dar iarasi ignoranta ta si lipsa totala de informare de face sa scoti prostii pe gura. Ce e greu de inteles ca virusul asta afecteaza mai grav organismele mai slabite?

PS, cei bolnavi de HIV care infecteaza intentionat comit o infractiune sa stii, este lege pentru asta

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Și totuși care este rostul acestui vaccin dacă pe urmă tot va trebui purtată masca,distanțarea, nu garantează nimeni că nu te vei mai infecta și după administrarea acestuia, în plus efectul de protecție al vaccinul nu durează decât aproximativ un an.Și în final cine îți garantează că în anii ce vor urma nu va apărea în fiecare an o nouă tulpină și vaccinul precedent nu își mai face efectul? Ce o să facem? Omul nu este veșnic, asta trebuie să înțelegem, că suntem muritori.Moartea poate să vină și la omul perfect sănătos,căci cine îți garantează că atunci când ieși din locuință pe stradă, te mai și întorci teafăr, fiindcă oamenii mai ales în ultima vreme au cam luat-o razna și te omoară pe stradă fără motiv, apoi ai văzut că nu suntem în siguranță nici pe trotuar, fiind posibilă oricând o tragedie.De aceea spun că orice am face moartea o să vină, tot ce putem face este să nu o așteptăm ci să ne trăim viața să fim mai buni și să ne bucurăm de tot ce ne înconjoară.Vă doresc Sănătate și Înțelepciune tuturor!

| suntserios a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pe principiul de rahat de mai sus trebuia ca medicina sa ramana cea din secolul 16 si speranta de viata sa fi ramas la 25 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da multe mai sunt, nici n-am auzit de alea rusesti

| Dintrebare a răspuns:

Nu am nicio parere pentru ca nu ma pricep la vaccinuri, asa cum 99, (9)% din oamenii de rand nu se pricep. Dar parerea mea e ca faptul ca Europa sau America nu le avizeaza, nu inseamna ca nu sunt bune. Sunt o gramada de interese financiare la mijloc. Pana la urma e un rahat de vaccin care a reusit sa fie dezvoltat in jumatate de an. De ce cercetatorii din Asia sau Rusia ar fi mai varza decat cercetatorii din Europa si SUA?

| suntserios a răspuns (pentru Dintrebare):

Pentru ca cercetatorii din Asia si Rusia nu respecta aceleasi standarde in productie si testare ca cei din UE si SUA

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aceeasi intrebare o putem pune si legat de vaccinurile europene. De ce le-am da bani la nemtii de la pfizer sau britanicii de la astra zeneca care nici nu mai is in uniunea europeana

| Dintrebare a răspuns (pentru suntserios):

Pe teoria asta ar insemna ca orice descoperire de medicament sau tratament fac unii de pe alt continent, noi nu o preluam pentru ca nu respecta standardele europene. Numai cu vaccinurile astea se face atata tam tam, in rest toate bolile sunt tratate cu aceleasi scheme si cu acelealsi medicamente fabricate de cine le stie fabrica, indiferent de locatia geografica a firmei, peste tot pe planeta.

| suntserios a răspuns (pentru Dintrebare):

Poate nu stiai, sunt multe lucruri pe care nu le preluam din alte continente din cauza standardelor.

ai idee cate masini fabrica chinezii si nu au drept de circulatie in europa ca nu especta standarde?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Dintrebare):

Europenii nu iau din altă parte fiindcă sunt interesele.Rusia are interdicție în ceea ce privește afacerile cu U.E.Din start se vede clar că lor nu le pasă de viața oamenilor ci de propriul buzunar.Habar nu avem noi ce "manevre" se fac cu aceste vaccinuri la nivel mondial.Se "aprobă" doar vaccinurile celor ce sunt "prieteni" cu U.E.

Răspuns utilizator avertizat