| anonim_4396 a întrebat:

Va exista vaccin anti-hiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.Se lucreaza.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, la un moment dat...

| pisi dy a răspuns:

Doamne- ajuta!
Dar este foarte greu pentru ca sunt 2 tipuri principale de HIV( HIV 1 si HIV2), care la radul lor sunt divizate in mai multe grupuri : HIV 1 in grupul M si grupul O, fiecare dintre acestea cu subtipurile A, B, C,... si HIV2 care are si el 5 subtipuri. In Romania predomina HIV1 tip F si la copii dar si la adulti. Dar ca sa se "faca" un vaccin este nevoie de serul unui bolnav vindecat si deci ofera protectie la un singur tip si subtip de HIV, nu la toate. Logic ar trebui sa se faca vaccin pentru fiecare tip si ar trebui sa se administreze profilactic toate vaccinurile unui pacient. De asta nici nu s-a reusit pana acum fabricarea unui vaccin ( si nici nu cred ca se va reusi curand), ci numai medicatie antiretrovirala( care incetineste replicarea HIV in organismul infectat). Dar vorba cuiva de-aici, speranta moare ultima...
ps:sese, Magic Jhonson probabil ca a primit un tratament antiretroviral care a scazut viremia; sunt cazuri de oameni care au virusul in corp si nu fac niciodata boala.Am vazut cazuri cu diagnosticul pus de 15 ani, cu o viremie atat de mica incat nu necesitau nici un tratament (unii sunt purtatori ai unei mutatii genetice care ii face rezistenti la infectie).

cami
| cami a răspuns:

In prezent, nu exista, dar nu se stie niciodata. ar fi descoperirea secolului, daca se va gasi vaccin impotriva hiv`ului...ar fi bine, fiindca din pacate tot mai multi oamnei sunt afectati de acest virus sad.intelesesem ca s-ar fi descoperit.thinking insa se pare ca au dat gres straight face

| sese a răspuns:

Se presupune ca exista si l-a folosit Magic Jhonson(cel mai cunoscut exemplu); deocamdata pretul este fie enorm fie nu se vrea/poate fabrica la scara mondiala.

| NimeniCuActe a răspuns:

Da. Speranta moare ultima. Cred ca in 5-10 ani va fi disponibil un astfel de vaccin. Daca mai traim pana atunci laughing