| ania a întrebat:

Ce parere aveti despre episodul de Galileo Galilei?
El era un astronom foarte respectat de Biserica Catolica. El a preluat ideea lui Copenic ca pamantul se invarte in jurul soarelui, mediatizata in 1543 intr-o carte dedicata de Copernic papei.Copernic a admis ca nu are dovezi fizice dar ca heliocentrismul este ipoteza care produce cele mai bune predictii ale orbitei planetelor.Galileo,construind un telescop mai puternic, a facut observatii care se potriveau cu teoria lui Copernic.Acestea le/a dus la iezuiti si ei au fost de acord ca indicau inspre heliocentrism si i-au spus ca biserica e divizata intre aceste pareri. Tyco Brahe, cel mai mare astronom al vremii a fost de acord ca dovezile lui Galileo sunt insuficiente si el a ramas la geocentrism.Seful Inchizitiei, Cardinalul Robert Bellarmine era un admirator al celebrului Galilei. El a spus ca " daca este o dovada reala ca soare le este in centrul universului.trebuie sa abordam cu maxima circumspectie pasajele din Scriptura care par a invata contrariul si eu nu voi crede ca dovezile exista pane imi vor fi prezentate"I-a cerut lui Galilei sa nu promoveze heliocentrismul si el a acceptat. Apoi Barberini ( un progresist care s/a opus ca opera lui Copenic sa fie pusa pe lista cartilor interzise si scris chiar un poem in care il elogia pe Galileo)a ajuns papa(ca Urban al VIII-lea) si Galileo a crezut ca acum va putea vorbi deschis despre heliocentrism. In 1632 si/a publicat cartea in care el dialoga cu papa, numit Simplicio. Dovezile care le/a adus aici prin care pretindea ca a dovedit heliocentrismul erau gresite, de exemplu a zis ca miscarea rapida a pamantului in jurul soarelui e raspunzatoare pentru formarea valurilor oceanelor( nu luna, cum stim azi). A presupus ca planetele se misca pe orbite circulare ( nu eliptice cu a aratat Kepler mai tarziu). Papei nu i-a placut porecla.Si-a avansat si propria lui teorie de interpretare a scripturii( a spus ca Biblia e in mare parte alegorica si pentru a/i afla intelesul e necesara o reinterpretare continua). Iezuitii l-au avertizat sa nu se aventureze pe acest teritoriu. A fost chemat in fata inchizitiei si i s-a cerut sa recunoasca ca a promovat heliocentrismul incalcand pactul cu Bellarmine.Surprinzator el a spus ca Dialogul sau nu constituie o aparare a heliocentrismului ci ca a vrut sa arate ce argumentele lui Copernic sunt slabe si neconclusive.Nu exista nici o dovada ca ar fi zis celebrele cuvinte" si totusi se misca". S-a considerat ca totusi a promovat heliocentrismul si sentinta pe care a primit/o a fost arest la domiciliu. Nu a fost condamnat ca eretic, n/a fost torturat in nici un fel, n-a fost niciodata in inchisoare. A fost pe urma gazduit cateva luni in palatul arhiepiscopului de Siena apoi i s-a permis sa se reintoarca la vila lui din Florenta unde si-a continuat cercetarile stiintifice si a murit de moarte buna in 1642 inainte ca Kuhn sa aduce dovezile care au dus la acceptarea generala a heloicentrismului. Istoricul Gary Ferngren a spus ca ' Imaginea traditionala a lui Galileo de martir al libertatii intelectuale si de victima a opozitiei bisericii fata de stiinta s-a demonstrat a fi cu putin mai mult decat o caricatura" Istoricul Thomas Lessl spune ca acest caz a fost "o anomalie, o ruptura in relatia de altfel armonioasa" care a existat intre crestinism si stiinta
Cum comentati?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Galileo Galilei cu siguranta a fost un om deosebit. Indiferent de orice pareri si istorisiri a fost un om care si in zilele noastre ar prinde bine.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu in ce masura este credibila aceasta ipoteza, din moment ce insasi Biserica Catolica si-a exprimat dezacordul cu privire la pozitia sa fata de Galileo Galilei.

cami
| cami a răspuns:

-un rezumat ceva. SINCER, cati dintre voi, ati citit toata lectura asta?

| vilmaristul a răspuns:

Ei vezi!
nu m am gandit nici odata ca ar putea fi ceva,, putred" in acest episod
si de ce acum?
oricum intre stiinta si religie nu va fi,, pace" niciodata
vezi episodul corut la otv contra teologi si preoti

| DodoKan a răspuns:

Fals. Nu a existat nici o legatura armonioasa intre biserica si stiinta. Niciodata. Biserica si-a aparat mereu scunul si a incercat sa ascunda orice descoperire ce i-ar fi stirbit dogma putreda deja. Oricum. cine mai crede in bazaconiile bosericii? cam nimeni.

| nolan a răspuns:

Ai strecurat o eroare in intrebarea ta
Folosind un dispozitiv care apropia imaginea obiectelor, inventat de un olandez, Galileo Galilei a imbunatatit mecanismul si a fabricat primul telescop in 1609 si nu un telescop mai puternic cum spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre stiinta si religie cred ca este o relatie.merg mana in mana si se completeaza una pe alta, stiinta descoperind ceea ce a fost creat, prin spiritul ei curios si mereu cercetator.si demonstrand acestea. daca am fi trait dupa cele spuse de preoti, care sunt oameni, dupa fire, si doctori de suflete dupa profesie si har, am fi ramas in evul mediu fiindca intotdeauna le-a fost fricasa nu-si piarda privilegiile si statutul lor de conducatori religiosi.intotdeauna a fost nevoie de reformatori ai religiei. dar aici pe TPU, ce se intampla nu este o reformare.vad numai jigniri si acuze, grandomanii si bagari in seama numai si numai de aceleasi forme, si continut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CU ce credeti caaaaaa santeti mai inteligenti? Adevarul doare si nu-l vom vedea publlic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat ca el a murit ars pentru ca nu a recunoscutwinking totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu simtim miscarea de rotatie a pamantului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pis