| ErrorFound a întrebat:

Ce parere aveti despre existena unor tehnologii mult mai avansate in trecut decat in prezent?
http://www.youtube.com/......ttp?/watch M-a pus pe ganduri. :D

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Toate informatiile istorice sunt corelate unele cu altele, concordand cat se poate de bine, avand ca sprijin consfintirea a mii de dovezi arheologice peremptorii.
In schimb ideea, potrivit careia, anticii erau mai evoluati decat noi, este "coroborata" numai de doua, trei, asa zise, "dovezi" arheologice ce nu sunt recunoscute ca fiind autentice decat de diletanti inculti.
Teoriile astea retardate nu fac decat sa darame toata istoria actuala transformand-o intr-o pseudostiinta incoerenta. Intelegi acum de ce trebuie sa respingem cu orice pret asemenea idei infantile si sa nu-i emulam pe cei ce le debiteaza?

| ErrorFound explică (pentru Inferno):

Nu mi se pare o idee conceputa de oameni debili. Poate chiar au fost tehnologii mai bune ca in prezent. De ce critici ceva fara dovezi? sad

| Inferno a răspuns (pentru ErrorFound):

Din punct de vedere istoric nu exista asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Vad ca pentru tine 'istoria ' e ca un fel de chestie magica in care te increzi orbeste.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumneata nu intelegi ca aberatiile acelea discorda cu realitate istorica?
E ca si cand ai spune ca intre numerele 1 si 8 pot exista si numerele 20 si 40, in timp ce "predictiile" istorice spun ca pot exista numerele 3 si 4, lucru posibil.
Mitul celor 13 cranii este, cum am spus, un mit, o legenda. Nici nu exista doar 13 cranii de cristal in realitate ci mult mai multe, de toate marimile,si formele.
Adevaratul Turn Babel nu are nici-o legatura cu legenda,nu vorbim de o cladire infinita-n inaltime,ci de o zigurata cu o inaltime medie. Numai ca scrierile biblice si altele distorsioneaza realitatea.
Piramidele sunt piramide, nici-un mister. Iar modul in care au fost construite,este actualmente,cunoscut de orice istoric. Jgheaburi, sfori, si o gramada de muncitori.
Atlantida,El Dorado doar legende.
Manuscrisul Voinich e criptat si in el se poate afla atat adevarul absolut cat informatii banale, asa ca nu vad de ce ar fi atat de relevant.
In plus, e criptat atat de bine incat exista sanse mari sa fie doar un fals. Se stie doar ca circulau multe falsuri.
Nu e vorba de credinta, vorbim de dovezi istorice, arheologice. Vorbim de fapte stiintifice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu vorbim de fapte stiintifice. Vorbim despre cat de acoperiti sunt ochii unora.
'Datele oficiale sunt singurele valabile, dincolo de acestea haosul si minciuna'?
Numai cineva care gandeste foarte ingust putea sa zica asa o chestie.

| ErrorFound explică (pentru Inferno):

Deja esti prea ingust. Te credeam mai istet. Poti sa fi sigur ca guvernele din intreaga lume nu vor ca tu, om de rand, ingust la minte, sa stii despre aceste lucruri.
Craniile acelea au fost descoperite in intreaga lume si da, sunt mult mai multe. Daca si tu STII ca exista, de ce le consideri a fi un mit?
Turnul Babel a fost supranumit infinit in inaltime(in Biblie) datorita oamenilor care nu erau capabili sa il vada in intregime. Cine stie ce minciuni au mai cutreierat lumea...
Piramidele s-au dovedit a fi conductoare de curent electric(si retele wireless).
Datorita formei si materialelor din care era facuta(placata cu Marmura si aur) Marea Piramida din Gizeh functiona ca un conductor electric. Cauta si tu, daca mai stiam pagina ti-o dadeam.
S-a descoperit un oras scufundat care Se PRESUPUNE a fi Atlantida.
Nu stiu ce este Manuscrisul Voinich.

Fapte stintifice si dovezi arheologice... date publicului. Nu cred ca stii tot ce s-a descoperit de-a lungul vremii si sigur unele au fost musamalizate.

| Inferno a răspuns (pentru ErrorFound):

Craniile exista, povestea aceia magica care a aprut in urma lor este un mit.
Atlantida nu exista,e o legenda.
El Dorado nu exista.
Guvernul nu musamalizeaza istoria de nebun, nu ar avea nici-un sens,de fapt musamalizarile in cele mai multe cazuri au motive politice. Faza ca vine guvernul si ascunde adevarul absolut de o aberatie,de ce ar face asta? Si apar niste nebuni care spun ca e format din reptilieni si alte creaturi fabuloase. Alte aberatii.
Problema este ca din cauza atator filme sf ne-am obisnuit cu ideea ca adevarul este undeva dincolo,ascuns de idei ticaloase si fata perfida a oficialitatilor. Nu este adevarat,adevarul e aici, il vezi chiar acum. Poate problema este ca acest adevar nu te incanta,nu este tot atat de exotic ca cel oferit de conspirationisti, asa ca-l preferam pe celalalt,un adevar magic,in care orice e posibil.
Am fost conspirationist aproximativ cinci ani. Am fost obsedat de ufologie, criptozoologie, parapsihologie si alte pseudostiinte.
Numai ca te indepartezi de realitate. Sa fim seriosi nu traim intr-o realitate chiar atat de magica pe cat am vrea sa fie.
Poti sta linistit ca nu s-a descoperit nimic, nici-o Atlantida. Iar acele speculatii sunt facute, cum spuneam, de diletanti in domeniu.
Toate adevarurile oferite de pseudostiinte se contrazic intr-o oarecare masura.
Istoria este cursiva, iar niste tehnologii mai avansate decat cele din prezent, pur si simplu nu au ce cauta in aceasta cursivitate.
Nu faceti decat sa astupati niste gauri in puzzle cu piese ce nu se potrivesc.
Iar asta se intampla in toate domeniile, se intampla si in biologie, si in chimie, in cosmologie, etc.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu inseamna nimic sa ai mintea deschisa, totul este s-o inchizi la loc prinzand ceva solid."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Asta e adevarat. Numai ca ala care a scris chestia asta era crestin. Ce era solid pentru el, tu zici ca e aberatie si el ar fi spus despre unele lucruri pe care tu le crezi solide ca sunt gresite.

| ErrorFound explică (pentru Inferno):

Nu stiu ce poveste au acele cranii, stiu doar ca ele exista.
Atlantida, nu stiu ce ar fi de spus. O exista, n-o exista...nu ma intereseaza.
Nu stiu ce e El Dorado. Daca ai timp, da-mi si mie un link.
Prin musamalizare ma refer la ascunderea anumitor lucruri pe care marea parte a populatiei nu "trebuie" sa stie. Cum s-a intamplat si cu experimentele nazistilor, si cu cercetarile lui Tesla...
Ce adevar absolut visezi?
Nu sunt si nu voi fi conspirationist, vreau doar sa spun ca, probabil unele astfel de tehnologii au fost pierdute datorita unor evenimente (doar ca exemplu: cutremure, meteoriti, stunami-uri, razboaie, etc)

| sabin89 a răspuns:

De ce n-or fi zicand nimic despre piramide?

| ErrorFound explică (pentru sabin89):

Ce ar fi de spus despre piramide? S-a demonstrat deja ca nu erau doar morminte...

| relian a răspuns:

Si unde este acea tehnologie avansata de care spui? Niste pietre rotunde asa si? Alea sint natural nu-s facute de om.Deci nu este nici o tehnolgie avansata in acel filmulet pe youtube.Nu are de ce sa te puna pe ginduri. Oamenii din acele timpuri gindeau ca si cei din zilele noatre doar ca nu aveau la indemina ceaveau nevoie pentru ca realiza ceva ca si astazi.Matematica,fizica,chimia si asa mai departe stiau si aia ca ei au scris aceste materii nu noi.Ca tehnologie nu erau mai avansati decit noi azi pentru ca nu aveau cum.Tot s-a facut pas cu pas pentru ca nu poti sari asa pasii chiar de ai cunostintele.Ai cunostinte dar nu ai posibilitati sa le pui in aplicare.

| ErrorFound explică (pentru relian):

Nu asta vreau sa spun. Consider ca umanitatea a facut un salt inapoi acum mai bine de 2000 de ani si astfel s-au pierdut foarte multe inventii.
Daca n-ai fost atent, acel vas pe care l-au descoperit in Bagdad era o baterie.
Sarim peste ou si acea statuie si ajungem la numarul 4, care era un "computer" analog vechi de aproape 2000 de ani. Si vrei sa spui ca in 2000 de ani n-am fost in stare decat sa reinventam computerul si sa ajungem pe Luna?

| suffarstar a răspuns:

Sunt multe lucruri ascunse in trecut. De exemplu rolul celor 13 cranii de cristal,cum au aparut si ce semnifica. Sunt multe conspiratii,multe nu-s unt sigure sigure,dar cert este ca istoria ascunde mai multe mistere decat credem : Turnul Babel, Piramidele din Ghize si bizara or asemanare cu piramidele din Teotihuacan,Atlantida, El Dorado, tablitele lui Toth Atlantul, manuscrisul lui Voynich si bizara limba in care a fost conceput si multe altele, altele poate zac ascunse in negura vremii asteptand sa fie descoperite.

| Maxim96 a răspuns:

Inainte erau poate altceva, iar acuma lumea vede tehnologia altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna din alea zece nu arata existenta in trecut a unei tehnologii mai avansate decat in prezent. Oricum, s-au descoperit destule chestii mult mai vechi decat cele din filmuletul asta, care arata ca tehnologia din trecut era cu totul altfel decat se credea.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat mai avansate dar construirea acelor blocuri de piatara perfect sferice nu pare prea usoara nici azi(ca un exemplu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asta-i adevarat. Nu e prea usoara, dar posibila.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Pe mine nu, realmente nici nu m-am uitat.E evident ca nu au fost acele tehnologii mai avansate ca cele actuale. Daca ar fi cum crezi tu, n-ar trebui sa avem niste dovezi? Niste cipuri cu buton de activare pentru hologramelaughing, prezervative, dar atunci oamenii isi puneau frunze sau coji de copac sa se protejeze presupun.De altfel, cum sa se fi pierdut? Pe mine ma pune pe ganduri cat de bine au fost construite anumite piramide, detaliile foarte bine puse la punct, bolovanii de tone intregi prelucrati si asezati atat de bine incat nu corescpund cu tehnologia de azi. Ceea ce le da dreptate celor de la Ancient Aliens.Dar poate fi o minciuna.Nu pot sti cu certitudine ca-i adevarat ce au spus.

| Buresbista123 a răspuns:

E posibil ca unele tehnologii sa se fii pierdut, dar nu stiu daca ele is mult mai avansate ca n ziua de azi, cand o sa fie descoperit un satelit ingropat pe undeva atunci poate dar momentan nu cred, cu siguranta unel tehnologii sau mestesugii erau mai bine gandite

| ChrisNemo a răspuns:

Oh tehnologie mult mai avansata a existat cu siguranta dar intrebarea este ce s-a intamplat cu ea :-). Sunt foarte multe semne din antichitate, desene, inscriptii si tot felul de hierogrife care detaliaza "creturi" coborand din cer in obiecte zburatoare. Cred ca intrebarile astea sunt niste intrebari la care nu vom afla niciodata raspunsul concret si adevarat din simplu fapt ca nu avem cum.Am vazut un episod dintr-un documentar pe History CH. in care prezenta ca acum ceva timp, un individ a adunat in curte materiale de lucru dar absolut nici o unealta in afara de un suport din lemn de pin si pe el o cutiuta mica si neagra, sau ceva de genul numai stiu exact.Ei bine tipul a acoperit toata suprafata vizuala a gradinei si peste o saptamana in gradina au aparut constructii de piatra, marmura si alte materiale perfect simetrice. Raspunsul tipului la intrebarea cum a reusit a fost ceva de genul:"Ma aflu in posesia unei tehnologii antice."