| TheTimeKiller a întrebat:

Ce parere aveti despre existenta unor camere in muntii Bucegi?
Am citit cartea "Viitor cu cap de mort" si m-a impresionat la sfarsit si acum ma intreb daca este adevarat sau nu. Voi ce stiti despre acest "mit"? Un link, ca sa intelegeti mai bine http://www.efemeride.ro/......bucegilor. Inainte nu prea credeam, cand doar citisem dupa internet, dar dupa carte nu stiu ce sa cred. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

S-a uitat la prea multe filme SF scriitorul asta. Omul minte, hai sa fim seriosi. Si eu pot sa inventez ceva poveste fantastica si sa spun ca am vazut una si alta, dar din pacate nu am dovezi, si sa le cer oamenilor sa ma creada, ca nu sunt nebun.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Aia de la efermeride.ro sunt evadati de la nr. 9.

| TheTimeKiller explică (pentru doctorandus):

Site-ul ala era doar sa intelgeti cam ce scrie in carte. Am citt o data dupa el, mi s-a parut ca explica destul de clar. Ce parere ai? Bineinteles, nu prea iti poti da cu parerea daca nu ai citit si cartea. E destul de plictisitoare la inceput, dar sfarsitul e foarte...interesant.

| relian a răspuns:

Te asteptai la mai multe pareri de la mai multi pe ce tema? Frate astea sint desene animate, deja astea sint fumate de mai toti de pe la virsta de 2-3 ani.Iti plac filmele cu eroi, cu enigme, extraterestrii ok inteleg dar nu confunda avioanele cu submarinele ca deja trecem in alta dimensiune.Stii si eu am fost in locul ala unde Superman s-a pabusit cu capsula aia cind era mic, dar nu am gasit nici macar un ciob din cristalul ala, ca am zis ca poate ma scoteam si eu cu ceva.Bine poate ca esti si mic de ani si inca nu stii cu ce se maninca viata asta, dar o sa afli tu timp ai destul stai linistit.Ce este mai naspa e faptul scuze ca tio spun asa direct esti nitel cam naiv si nu stai sa gindesti mai profund nitel.Adica ala a vazut chestii dar nu divulga ca ce? E dus cu pluta asta cu sigurantaDeci asta e motivul pentru care nu ti sau dat mai multe raspunsuri,ca oamenii ce vrei sa mai vada? Inca un film cu extraterestrii,cu superman, cu spiderman si compania? Deja sint plictisiti de povesti de genul asta, lumea este deja imbacsita de atitia supereroi, enigme si extraterestrii. Sper sa nu te superi pentru ce am spus, dar uite ca eu am scris macar ceva.Si asa daca pot sa iti dau o povata, sfat ceva, nu tot ce vezi, citesti, etc este si real.

| sublime89 a răspuns:

Sunt multe mituri despre muntii Bucegi, dar nu exista nicio dovada pentru niciunul. Si asta indiferent daca ne referim la civilizatii extraterestre, uriasi sau alte povesti de acest gen. E doar o dorinta a romanilor de a crede ca si-n tara lor se intampla ceva interesant. E doar o superstitie.

| TheTimeKiller explică (pentru sublime89):

Da, dar in cartea asta, scriitorul spune ca a vazut si simtit ceea ce incearca sa explice in carte. La inceputul cartii spune ca nu e nebun si chiar exista tot ceea ce povesteste. Nu stiu ce sa cred. Si daca ar exista chiar ar fi pazit bine acest ''proiect''. Am mai auzit la radio ca mai multi tineri au ajuns cumva acolo(se plimbau) si au venit americanii si le-au confiscat aparatele foto.

| sublime89 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Si tu o sa-l crezi pe cuvant pe acel scriitor? Daca nu poate prezenta nicio dovada pentru afirmatiile sale, atunci credibilitatea lui e zero. Daca ar exista aceste lucruri in Bucegi, nu ar putea fi pastrat secretul, pentru ca oricine s-ar putea duce acolo si sa vada cu ochii lui. Stai linistit ca nu te opreste nimeni. Povestea cu americanii nu e credibila deloc. Nu sunt americani pe acolo. Cineva tot ar aduce o dovada concreta la un moment dat. De exemplu, unde sunt acele oase de giganti descoperite in Bucegi? Si eu vedeam la tv poze cu astfel de schelete alaturi de arheologi, desi se vedea clar ca sunt trucate. Bun, dar daca ar fi astfel de oase, nu am vedea si noi unul undeva? Daca acei arheologi au avut acces acolo, atunci altii de ce nu se pot duce acolo? Sau unde sunt acei arheologi. Din pacate pentru cei care vor sa creada in astfel de teorii ale conspiratiei, sansele ca ele sa fie adevarate sunt sub 1%.

| TheTimeKiller explică (pentru sublime89):

Nu am auzit de schelete. Din cate am inteles in carte informatiile despre planeta noastra au fost ''updatate'' pana in secolul 5(asta scrie in carte). Acest scriitor spune cum pe acele mese uriase(cand te apropii de ele apare o holograma) si spune ca a vazut intreg ''istoricul'' planetei dar nu poate divulga informatiile astea. El a avut acces doar pentru ca era ''prieten'' cu un om foarte ciudat si interesant in acelasi timp. Avea o minte sclipitoare si tocmai d-asta a fost luat acolo. In carte mai spune ca erau mai multi romani, decat americani. Acum ma gandesc daca acest om, Cezar Brad exista cu adevarat.

| TheTimeKiller explică (pentru sublime89):

Poate ai dreaptate, dar nu se stie niciodata. Multumesc de parere happy. Ma asteptam la mai multe pareri, de la mai multi useri.

| sublime89 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

S-a uitat la prea multe filme SF scriitorul asta. Omul minte, hai sa fim seriosi. Si eu pot sa inventez ceva poveste fantastica si sa spun ca am vazut una si alta, dar din pacate nu am dovezi, si sa le cer oamenilor sa ma creada, ca nu sunt nebun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit cartea dar il cunosc pe Cezar.
Este o persoana modesta si extrem de sincera.A zis doar ca cei care au scris carti despre el nu i-au cerut nici macar permisiunea.