| Roberto2690 a întrebat:

Ce părere aveți despre fuziunea dintre om și mașina (robot)?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista.

| T0T a răspuns:

Depinde în ce sens. Dacă e pentru cei cu dizabilități sau cu anumite probleme sunt de acord însă eu ca să "mă îmbunătățesc", nu am nevoie și nu îmi place ideea să facă ceva parte din mine care nu e al meu, nu m-aș simți bine, nu m-aș mai simți eu. Se pot face îmbunătățiri în medicină prin anumite medicamente ca să îți întărești organismul și să îl menții iar restul poți face atâtea în mediul virtual care o să ne acapareze cel mai probabil oricum, nu înțeleg de ce mi-ar trebui, cum zicea cineva, superputeri.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lipsit de etica.

| drutzix a răspuns:

Capacitatea de a trai mai mult, mai bine si cu super putere? De-abia astept.

| Seven07 a răspuns:

Fuziunea dintre om si masina? Mai exact androizii. Nu pot spune ca mi se pare o idee prea stralucita. Din perspectiva mea deja stiinta ne-a distrus umanitatea, si deja intr-o masura extrema copii deja sunt fuzionati cu tehnologia ceea ce este oarecum trist. Oamenii sunt deja creaturi incredibile doar ca ei nu isi ating potentialul maxim niciodata din cauza altor oameni sau din cauza fricii, din cauza "demonilor interiori" etc. Mi se pare oarecum prostesc sa ne "imbunatatim" prin astfel de fuziuni. Deja centralele nucleare si restul constructiilor au distrus natura si lucrarea ei incredibila, stratul de ozone si sanatatea noastra.

| FMC a răspuns:

Face parte din evolutia rasei umane. Deja poti sa zici ca a inceput. Pacemaker-uri ca sa iti repare inima, aparate auditive, proteze conectate la terminatiile nervoase ale pacientului pentru a ii reda mobilitatea etc.
Nu vad ce e lipsit de etica in toate astea. Poate in viitor, cand o sa folosim tehnologia pentru a dobandi avantaje pe care nu le-am fi avut in mod normal, nenaturale, ar putea fi ridicata problema eticii. Dar pana atunci, e ca si cand ai spune ca daca porti ochelari esti lipsit de etica.