| T0T a răspuns:

Pot fi foarte folositoare acele cipuri însă mie unul nu mi-ar plăcea deloc să am așa ceva în mine.

| Buresbista123 explică (pentru T0T):

Folositoare pentru ce? pentru elita?

| T0T a răspuns (pentru Buresbista123):

Se vede clar utilitatea lor în filmulețe. Se va simplifica mult lucru în intermediul unor firme, corporații și modul de identificare va fi mult mai facil. De asemenea se vor putea folosi și pe planul sănătății mai târziu. Tehnologia va avansa și chiar se vor demonstra ca fiind utile.

| Buresbista123 explică (pentru T0T):

Ce efecte negative vezi sau la ce crezi ca vor putea fi folosite in scop disruptiv?

| T0T a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu văd efecte negative. Efecte negative găsesc majoritatea din rândul religioșilor care tot zic de zeci de ani de aceste cipuri. Eu unul nu le-aș purta din alte motive. Poate fi și un efect negativ deoarece poți fi urmărit, acum depinde și cum sunt făcute aceste cipuri. Nu mi-ar plăcea să am asemenea aparat în mine, pur și simplu, pentru că vreau să fiu numai cu ceea ce m-am născut, îmi consider trupul ca un templu și ideea că există un corp străin care poate să mă monitorizeze îmi displace.

| alGaddafi a răspuns (pentru T0T):

Haide să nu scoatem în evidență avantajele și să punem în umbră dezavantajele. Ceea ce am văzut în video sunt niște superficialități.

| Buresbista123 explică (pentru T0T):

De ce crezi ca nu se poate ca si acum, cu un card, poate sa zicem un card universal? tie iti plac portofelele?

| T0T a răspuns (pentru Buresbista123):

Ar fi mai bine cu un card dar probabil se merge pe faptul că alea le poți pierde dar dacă ai acel cip în piele îl vei putea avea la îndemână tot timpul fără să trebuiască să îți amintești de el și în toate situațiile. Eu unul îmi mai asum și riscul dacă aș pierde sau ceva, tot prefer chestiile clasice. De un portofel tot e nevoie căci într-un portofel nu ții doar cardul, ții și bani, și de bani cash va fi nevoie mult timp de acum încolo.

| T0T a răspuns (pentru alGaddafi):

De ce nu prezinți tu dezavantajele, așa nu le vom mai pune în umbră. Nu de alta dar nici eu nu dețin prea multe informații despre dezavantaje.

| Buresbista123 explică (pentru T0T):

Ti ai putea imagina viitorul fara implanturi in specia umana sau nu? cum crezi ca ar arata peste 150-200 de ani societatea? iar daca statul te va pune in situatia sa fii nevoit sa iti implantezi cip ce ai face?

| T0T a răspuns (pentru Buresbista123):

Un viitor fără implanturi este posibil cum a fost și până acum, dar sunt aproape sigur că va deveni ceva obligatoriu cum este obligatoriu ca fiecare cetățean să aibă un act de identitate. Dacă voi fi nevoit, voi accepta, ce pot să fac, să fug în munți? laughing Faza e că în România peste 150-200 de ani nu va mai exista mai nicio pădure deci degeaba aș fugi că tot m-ar găsi, acum în fine, mă refer mai mult la urmașii mei.

| alGaddafi a răspuns (pentru T0T):

Http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro/......-rfid.html

Încearcă să treci peste orice aparență din link-ul respectiv și te poți informa de acolo.;)

| Buresbista123 explică (pentru T0T):

De ce crezi ca nu poti face nimic? poti da statul in judecata,poti protesta,poti informa alta lume despre toate lucrurile acestea,despre violarea intimitatii personale,despre practic transformarea rasei umane in roboti etc
Asta e cel mai trist de aceea ti am si pus atatea intrebari,cel mai trist este ca nici macar nu ti a trecut prin cap sa zic i -o sa lupt pe orice cale posibila pentru a impiedica asa ceva,in schimb ai zis -voi accepta,ce pot sa fac-,genul asta de atitudine se trage din mai multe lucruri sociale, de la indoctrinare prin educatie, de la obedienta prin mai multe lucruri inclusiv religii, frica de autoritate, lucru anormal pentru o societate adulta si responsabila
E o scena in filmul Instinct foarte buna despre libertate si renuntarea de a mai urmari acest vis https://www.youtube.com/watch?v=Tp4ZUJlz8rM

| T0T a răspuns (pentru Buresbista123):

Am spus că nu e un lucru pe care l-aș agrea prea mult dar nu m-ar putea nici deranja atât de mult încât să recurg la gesturi de acest nivel cum cred că am dat de înțeles. În Canada dacă nu mă înșel deja se pune această practică în aplicare și nimeni nu are nimic de contestat. Mentalitățile oamenilor se schimbă și când va ajunge și la noi acest lucru, destul de târziu totuși, vei vedea că nu foarte mulți vor avea ceva de protestat sau mai știu eu ce.
Cât despre îndoctrinare, care poate fi din mai multe puncte de vedere sau educație nu prea este un lucru impus. Avem o mare rețea de informare. Eu totuși încerc să gândesc cât mai rațional și într-o societate a viitorului îți va fi impus atât direct cât și indirect acest lucru.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Tu poți protesta dar dacă vei avea nevoie de așa ceva ca să te angajezi undeva deja protestezi degeaba. Va fi o necesitate cum e și acum să îți găsești de lucru.

| T0T a răspuns (pentru alGaddafi):

Destul de bine a prezentat Sfântul Daniil Sihastrul.

| OldSoul a răspuns:

Eu unul nu sunt de acord cu asa ceva, nu mi-as implanta niciodata asceva.