| suffarstar a întrebat:

Ce parere aveti despre infinit?
NU MA REFER LA MULTIMEA NUMERELOR.

45 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Tot ce exista este finit.

| MasterGoldX a răspuns:

O nemarginire a lucrurilor precum universul si mintea.

| Thunderstruck a răspuns:

Ca nu exista.

| Mădă0611 a răspuns:

Plictisitor yawn, sufocant, fara rost...

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar ce e cu rost atunci?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Nimic. Daca oamenii tin neaparat sa dea un rost unui lucru, nu inseamna ca acel rost chiar exista.

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aici cred ca te inseli el chiar exista rostul depinzand de fiecare in parte u ca individ ii dai un anume rost...

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Ce rost are infinitul?

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

Are rostul sau fara el nu te ai putea raporta la prezent la clipa in care traiesti la tine e clar ca el e doar un concept ca de fapt e la fel ca si cu alb fara negru si negru fara alb totul se reduce la intensitate...

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Ii dai tu un rost, am zis mai sus "Daca oamenii tin neaparat sa dea un rost unui lucru, nu inseamna ca acel rost chiar exista." Asa e cu oricare alt lucru.

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, dar nu inseamna nici ca el nu exista...

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Ba exact asta inseamna, ca nu exista, mai ales raportat la tine, asa cum faci, asa cum fac oamenii.

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca nu exista raportat la tine, u fiind un element din univers atunci cum naiba exista?-))) despre ce vb aici...

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Ma refeream la constiinta. Tu esti acelasi Victor cu care ma contraziceam pe "noi nu ar fi trebuit sa existam", adica sa fim fiinte vii? Ca am vrut sa spun iar asta, dar iar ne lungim laughing

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

N-o mai spune pentru ca e o aberatie..constiinta vine tot din ceea ce esti u practic esti o acumulare de nergie care s a transformat in masa si care are rolul sau in univers u nu esti cu nimic mai bun decat o lalea sa zicem esti parte din univers/multivers numai ca esti diferit...

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

O gramada de atomi, doar ca laleaua nu are creier, asta fiind constiinta, energia electrica din creier, legaturile dintre neuroni, poate simturi are, dar creier nu. E o aberatie pentru tine, ca nu intelegi, desi esti de acord laughing

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

De accord? cred ca n ai citit prea bine ce am scris asta nu inseamna ca daca laleaua stie mai putiine ca tine(de fapt ea stie lucruri diferite de ce stii tu lucruri care nu ti sunt tie ca specie umana accesibile) asta nu inseamna ca altcineva nu poate stii mai mult nu e un capat...in afara de perceptia ta in momentul de fata maine s ar putea sa crezi altceva peste 5 ani tot asa nu e nimic batutu in cuie e ceva doar de moment

| suffarstar explică (pentru Mădă0611):

Nu te supara ca intervin, si animalele au creier, dar nu si constiinta. Victor987 cred ca el e acelasi cu victor333 se aseamana foarte mult la limbaj si in gandire.

P.S.Imi place foarte mult melodia de la profilul tau, si eu ascult trance.\m/

| victor987 a răspuns (pentru suffarstar):

De unde stii tu ca animalele nu au constiinta? cum definesti constiinta? de ce n ar putea animalele sa aiba constiinta dar la alt nivel decat cel al nostru(bine se vede ce constiinta avem si noi doar uita te pe glob si o sa vezi ca suntem dati naibii...)

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Ti-am exlicat de n ori si tot nu intelegi, desi esti de acord ca suntem parte din univers. Las-o asa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Au, nu ziceam ca nu, cred ca si constiinta au, si oamenii sunt animale, doar ca tot spun ca n-ar fi trebuit sa existam, adica nu era un plan pentru oameni, pur si simplu s-au unit niste elemente, au creat ceva, acel ceva a evoluat, asa cum nici stelele sau planetele nu au aparat pentru ca era un plan/proiect.

\m/ Ia uite ce ascult: http://www.youtube.com/watch?v=tnnCk3c8NT4 Am tot ocolit-o, dar am auzit-o ieri seara in Above & Beyond - Group Therapy.

| suffarstar explică (pentru victor987):

Adica animalele, stiu ele ce este rau si ce este bine? Animalele au instincte nu constiinta.

| victor987 a răspuns (pentru Mădă0611):

Plan pentru oameni venit din partea cui? poate da daca creizi in prieteni imaginari cred ca asta e si cazul tau

| suffarstar explică (pentru Mădă0611):

Hmm,eu unul as crede ca animalele nu au inteligenta sau constiinta.Am 16 ani, inca ma mai documentez. oricum vad ca am cam deviat de la subiect. Voiam sa aflu daca din punct de vedere fizic exista infinit, sau cum intelegeti voi notiunea infinit.

asculta si astea:http://www.youtube.com/watch?v=9hHLXjOK1-0
http://www.youtube.com/watch?v=AnoGYG3HpxQ

asculta astea:

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Vezi ca esti de acord? doar ca trebuie sa iti explice omul de mii de ori, esti cam greu de cap pentru a fi ateu thinking
Daca nu exista prieteni imaginari, nu exista plan, materia pur si simplu s-a "lipit" si a rezultat ce vedem, e o intamplare, coincidenta, si despre intamplari poti spune "n-ar fi trebuit sa fie asa", nu neaparat ca e rau ca e asa, doar ca nu era un plan, mai omule.
Daca nici acum nu intelegi, las-o (in) balta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Oky, oky, ultimul mesaj ca sa nu iti stric topic-ul big grin
Cred ca da, pentru ca exista mai multe teorii referitoare la sfarsitul universului, 2 imi par plauzibile, cea conform careia o sa inghete totul, ramanand asa, si cea conform careia materia o sa inceapa sa se contracte, un fel de invers al Big-Bang-ului, de unde apoi o sa explodeze iar.

Above & Beyond sunt preferatii mei, era si Dash Berlin, dar tot fac astia de pe fb misto de el ca m-au cam influentat..., imi place, dar nu ca inainte, Believe in me ramane cea mai cea.
Gata! big grin

| suffarstar explică (pentru Mădă0611):

Nu-mi strici niciun topiclaughing Mersi de parere! Pe mine cei de pe fb m-au cam enervat asa ca am inchis contullaughingSanatate numa' bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam aceeasi parere pe care o am si despre abis, neant.
As vrea sa-l ating macar, inca n-am ajuns ca Brancusi ca sa-i cioplesc o colana.

| Aneurysm a răspuns:

Este o dreaptă mare.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Imagineaza-ti ca ai fi trait acum 5000 de ani. Atunci, pamantul ar fi parut destul de infinit, nu? Ar fi fost, pentru omul care calatorea cel mult cu o camila, o imensitate fara sfarsit, acoperita de nisip, verdeata, sau ape.
De ce? Pentru ca nu evoluasem suficient cat sa descoperim adevarul.

Imagineaza-ti acum ca vei ajunge 5000 de ani in viitor. Cat progres stiintific va fi fost in toti acesti ani? Si atunci vom descoperi ca ce consideram acum infinit e de fapt cuantificabil si masurabil, si probabil vom descoperi o noua forma de infinit.

Ce parere am? Infinitul este o simpla idee, o perspectiva asupra unui lucru pe care inca nu-l putem vedea in ansamblu, ca sa-i putem afla natura si dimensiunile.

| tr3ig a răspuns:

Da la ce te referi?

| suffarstar explică (pentru tr3ig):

Ma refer in general, la ceva infinit, nu la axa numerelor, punctele cercului etc,

| tr3ig a răspuns:

Ce este acela un infinit? ceva la care inca nu s-a ajuns, si ceva la care mintea omului nu poate ajunge este numit infinit, la fel ca si universul, daca nu am ajuns la capatul universului inseamna ca acesta este infinit, dar te intreb eu la cer s-a ajuns vrodata? la dumnezeu s-a ajuns vrodata? nu! dar el nu este numit ca un infinit si toti cred in el? asa ca zi-mi ce e acela un infinit?

| suffarstar explică (pentru tr3ig):

Universul nu este infinit, el e doar in continua expansiune.Nu-l putem intelege pe Dumnezeu, el este ifnit, dar este reprezentat ca o forta. Faptul ca noi suntem limitati si nu putem concpe mai mult decat finit, asta nu inseamna ca infinitul nu exista. Dumnezeu a spus ca ne-a creat dupa chipul si asemanrea Sa.Il imaginam ca un om, dar este omnsicient omniprezent si omnipotent.E ca si in exemplul urmator:
Alexandre Dumas scrie o carte.Personajele din carte se intreaba? Unde este autorul? L-a vazut cineva? Nuy exista pentru ca nu-l vedem! Raspunsul e :Alexandre Dums traieste in afara cartii, nu-l puteti vedea doar daca iesiti din carte, el traieste intr-o dimensiune deferita de a voastra.

| tr3ig a răspuns (pentru suffarstar):

Frate tu esti de pe lumea asta? sau esti vreun pocait?

| suffarstar explică (pentru tr3ig):

Ce lagatura are religia cu ce am spus adineauri? Sau doar poacaitii au voie sa gandeasca? Nu dau doi bani pe religile astea, singura religie care o consider adevarata e Dumnezeu.Ca religie de stat apartin cultului penticostal, insa nu cred ca asta conteaza prea mult.

| tr3ig a răspuns (pentru suffarstar):

Pai legatura cu religie(si bine vruiam sa zic pocait dar ma grabii) este cu citatele pe care le tot dai, de obicei astfel de chestii legate de divinitati le dau religiosii nu conteaza de ce natura si incerc sa ii converteasca si pe altii.

si am o intrebare, poate nu inteleg eu prea bine cum poti sa zici ca nu dai doi bani pe religiile astea dar tu esti penticostal?

| suffarstar explică (pentru tr3ig):

Pentru ca noi crestinii avem neoie de partasie, adica sa fim uniti, sa ne rugam impreuna, invataturi etc.Consider ca nu numai penticostalii pot fi crestini autentici, depinde de fiecare sunt si ortodocsi si catolici, atata vreme cat fac ce spune Biblia.Dar nu ma pot duce sa ma rog intr-o biserica ortodoxa cand vad clar cum biblia etse calcata in picioare.Sa nu intram in detalii teologice.
Tu ai inceput discutia si ai spus ca dumnezeu e o inchipuire.
Isus a spus :Eu sunt calea! El nu a spus:pocaitii sunt calea! sau ortodocsii sunt calea.
Cand am spus ca nu dau 2 bani pe religie m-am referit ca asta nu conteaza foarte mult, ci conteaza ceea ce credem.Am analizat situatia si am ajuns la concluzia ca la pneticostalii se implineste biblia mai mult ca in alte parti.
Era vorba de infinit si tu ai adus in discutie negarea existentei lui Dumnezeu iar eu ti-am dat exemplul lui Alexandru Dumas.

Răspuns utilizator avertizat
| victor987 a răspuns:

E vb de perceptia ta

| suffarstar explică (pentru victor987):

Nu e vorba de nicio perceptie, infinitul nu se poate percepe.

| Harumiiii a răspuns:

Ideea de infinit, in sensul ca Universul e infinit ma cam deprima, insa elementele din care este alcatuit Universul sunt extrem de finite doar aranjate in diferite moduri. Ma simt prost cand ma uit la o canapea si imi dau seama cu oroare cat ne asemanam ..amandoua suntem facute din aceleasi chestii, atomi, numai ca aranjati intr-un mod diferit. Un mod dintr-o infinitate de moduri cu un numar limitat de ustensile deci nu se stie cat de infinit e infinitul daca e infinit pana la urma. Ma doare timpanul cand aud proverbe gen "no limits", "the limit is the sky".da, asta sau gravitatia sau magarul vecinei. Suntem liberi sa ne exprimam intr-o infinitate de feluri opiniile, sa le exprimam doar nu sa si actionam conform lor si nu ma refer la codul penal aici. Poti fi inofensiv dar poate diferit si se va trezi orice destept sa-ti spuna ca ai intrecut nu stiu care limita din caietul mortii.straight face Deja bat campii de la lipsa de somn..deci ma opresclaughing

| Costea_Vlad_1996 a răspuns:

Infinitatea si eternitatea sunt, dupa mine, niste notiuni pe care omul nu le poate intelege. Sunt niste unitati de masura prea mari pentru a permite intelegerea pe deplin pentru oricare om.

| byabya17 a răspuns:

E foarte interesant! Iti dai seama doar cand te uiti pe cer ca este ceva imens, ceva pe care nici nu il putem visa, atinge sau inchipui! Este pur si simplu MISTER!