| bahoi a întrebat:

Ce inseamna Z in matematica? Multimea numerelor...care?

5 răspunsuri:
| larysukx a răspuns:

Multimea Numerelor Intregi (negative si pozitive)
funda?

| doroteea a răspuns:

Multimea numerelor intregi adica 1, 2, 3, 4;-1,-2,-3,-4...

Sper ca ai intelestongue

| Malvie a răspuns:

Z=multimea numerelor intregi(cele negative si cele pozitive)
MODULUL – opusul numărului întrega este numărul întreg notat –a, cu proprietatea că punctele de pe axă corespunzătoare numerelora, respectiv–a se află la egală distanţă faţă de origine. Ex: opusul numărului 4 este numarul -4 Opusul numărului -2 este numărul 2
ADUNAREA ŞI SCĂDEREA: -Adunarea: -dacă numerele au acelaşi semn se adună şi se dă semnul comun rezultatului. -dacă numerele au semen diferite se scad şi se dă semnul celui mai mare în valoare absolută. -Scăderea: -semnul minus pus în faţa parantezei schimbă semnul termenului din paranteză. ÎNMULŢIREA ŞI ÎMPĂRŢIREA: -Înmulţirea: - plus ori plus egal plus
- plus ori minus egal minus
- minus ori plus egal minus
- minus ori minus egal plus
-Împărţirea: -dacă numerelea şib sunt amândouă naturale sau amândouă întregi negative, câtul împărţirii luia lab este un număr natural. -dacă unul din numerelea saub este natural şi celălalt întreg negative, câtul împărţirii luia lab este un număr negative.

| Camelia_8424 a răspuns:

Multimea numerelor intregi...(cele negative, 0, si cele pozitive)

| mitytyk a răspuns:

Z=multimea nr intregi
ex:{-3,-2, 1, 0, 1, 2, 3} apartin lui Z