| sashmik a întrebat:

Ce parere aveti despre inteligenta emotionala? E mai importanta sau mai putin importanta decat inteligenta academica?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Nu știu cât de conceptuali pot fi dar îşi controlează emoțiile mai eficient.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In viata este nevoie de orice lucru dar cu limita, pacat ca nu putm exagera in inteligenta, inteligenta emotionala este baza creirului feminim ele gandesc emotional
noi barbati folosim partea cu inteligenta logica, rationala
femeile simt, cunosc emoti, noi daca nu vedem ceva fizic habar nu avem
noi suntem vanatori
ele culegatoare

| sashmik explică (pentru RAY):

Barbatii rationali? departe, departe rau. toti suntem fiinte emotionale. barbatii se retrag in solitudine ca sa-si rezolve probleme, iar femeile se aduna impreuna si vorbesc deschis despre ele. femeile nu-s preocupate neaparat de solutie cum sunt barbatii ci cauta mai degraba sa se descarce, asteptand sa fie intelese. barbatii se simt motivati si mobilizati atunci cand se simt necesari(pun carca la treaba) iar femeile se simt motivate si mobilizate cand se simt apreciate.

| RAY a răspuns (pentru sashmik):

Eu n-am spus ca nu suntem si ca femeile folosesc acea parte a minti emotionala asa am citit intreo carte deci sunt barbati care gandesc ca femeile si invers nu putem generaliza

| sashmik explică (pentru RAY):

"barbati care gandesc ca femeile si invers" corect!

| Wøodenpints a răspuns:

O născocire neghioabă a celor ce nu posedă singurul tip de inteligenţă valabil.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred că amândouă au avantajele și dezavantajele lor. Dacă în cazul inteligenței academice, care e nativă și există puține șanse să se dezvolte doar în urma procesului de educație, inteligenţa emoțională se poate dezvolta în cadrul proceselor educaționale. E adevărat că o persoană care posedă un IQ ridicat are mai multe șanse să devină un geniu într-un anumit domeniu dar cu un comportament imprevizibil sau chiar ciudat.
În cazul persoanelor care dețin un IQ mediu dar învață să-și controleze emoțiile, se pot bucura mai mult de un eventual succes.

| sashmik explică (pentru WhatheWow):

In concluzie, un EQ bine impamantenit, bate la fund un IQ ridicat big grin

| dragos9234 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu te-am mai vazut de mult...

| WhatheWow a răspuns (pentru dragos9234):

Da, așa e! Am fost puțin cam ocupat și lipsit de inspirație, de aceea nu am mai făcut intervenții pe site.

| dragos9234 a răspuns (pentru WhatheWow):

Si eu care ma gandeam ca ai inceput sa faci bisnita cu bilete la portile raiului...

| sashmik explică (pentru dragos9234):

Pai mai trimite-i si tu din cand in cand un buzz ceva sa reactionezelaughing)

| WhatheWow a răspuns (pentru dragos9234):

laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru sashmik):

Doar acum ți-am văzut intervenția!
Depinde de situație. Hai să spunem că acei oameni care își dezvoltă inteligența emoțională sunt mai echilibrați chiar dacă nu sunt geniali în rezolvarea unor probleme cu ușurința și rapiditatea celor cu un IQ foarte ridicat. Adică pot fi mulțumiți cu mai puțin, se bucură de viață mai ușor și așa mai departe.

| sashmik explică (pentru WhatheWow):

Nu neaparat. tin sa te contrazic la "Adică pot fi mulțumiți cu mai puțin, se bucură de viață mai ușor și așa mai departe." sunt de zeci de ori mai conceptuali decat cei cu IQ ridicat

| WhatheWow a răspuns (pentru sashmik):

Nu știu cât de conceptuali pot fi dar îşi controlează emoțiile mai eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai importanta.
In viata nu este important sa-ti suprimi emotiile ci sa le intelegi. Altfel, oricat de mult ai avea (si aici ma refer si la diplome, MBA-uri, doctorate etc) tot nefericit sfarsesti.

| sashmik explică (pentru anonim_4396):

Bun. avantajul rezilientei happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sashmik):

Cam asa ceva: cu cat incerci sa le controlezi si sa le rezisti mai mult, cu atat mai tare se amplifica. Cu cat le accepti si le intelegi (in adevaratul sens al cuvantului) mai repede, cu atat mai repede dispar...si atunci poti sa te ocupi linistit (in adevaratul sens al cuvantului) de orice iti trasneste tie prin capatna. Practic, socul este reactia unei presiuni asupra unui corp. Anulezi socul prin eliberarea presiunii.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

O mare prostie.
Cum poti face o astfel de diferenta, intre EQ si IQ?
Nici macar nu inteleg ce rost are aceasta asa numita "Inteligenta Emotionala"... dupa cum spuneam, just another bullshi.

-Numai bine.

| sashmik explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Bravo prietene! mai bine taceai. ar fi bine sa te documentezi putin, dupa care, te invit la argumente

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru sashmik):

Prietene, sunt de aceeasi parere cu Solsagan.
Ce e rau in in faptul ca mi-am exprimat simpla opinie?
Atata timp cat imi pastrez un limbaj decent si nu insult pe nimeni, care ar fi problema?
Ori ai fii dorit numai raspunsuri de bine referitor la asa zisa „Inteligenta Emotionala"? Ca daca era asa trebuia sa specifici, in intrebarea ta, ca doresti numai raspunsuri care sa fie in acord cu faptul ca Eq este (cica) mai presus ori egal cu IQ.

-Numai bine.

| sashmik explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Ai dreptul la opinie si te invit s-o tastezi, dar argumenteaza opinia happy

| Solsagan a răspuns:

Care-i faza cu inteligenţa emoţională?
Bre, există doar un tip de inteligenţă. Ce-i cu atâtea ramuri? Adică, e un fel de consolare pentru proşti?

| sashmik explică (pentru Solsagan):

laughing) exista multa mai multe tipuri de inteligenta. sunt pentru IQ, dar apreciez foarte mult oamenii cu inteligenta emotionala