| avalon a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii cu adevara pocaiti.si cu credinta in Dumnezeu? nu conteaza cultul religios...

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Dumnezeu n-a lasat nici o religie! Christos a propovaduit o credinta pe baza pocaintei. Oamenii sunt cei care au inventat religiile. Din pacate, pe tema religiei, de-a lungul istoriei oamenii s-au divizat in loc sa se uneasca.In cer vor intra doar oamenii cu adevarat pocaiti indiferent de religia lor! iar iadul va fi plin de oameni religiosi.Eu sunt pocaita, si nu mi-e rusine cu acest statut! Pocaitii sunt acei oamenii CU ADEVARAT schimbati de Dumnezeu si nu cei care apartin unei anumite RELIGII.Nu exista o religie crestina mai putin buna ca alta, doar ca pocainta face diferenta. Pocaitii sunt acei oameni care au o relatie personala si verticala cu Dumnezeu prin Isus Christos si Duhul Sfant.

63 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am nascut in religia ortodoxa dar vreau sa ma pocaiesc chir daca am numai 11 ani eu il iubesc mult pe Dumnezeu si cred ca pocaiti sunt intr-adevar oameni credinciosi

| romeo_9743 a răspuns:

Aceia cred ca sint alesi, scrisi incarte si pusi deoparte caci nu ai cum sa fii pocait, daca nu te alege DUMNEZEU si nu iti deschide ochii ca sa il vezi. exceptie sint aceia care au auzit, cauta si cere ei de la DUMNEZEU cu insistenta, caci aceia vor avea parte de mila LUI DUMNEZEU, daca vor plinge cu amar si vor cere ertare de la DUMNEZEU si pocainta nu are nici o legatura cu BISERICILE LUI DUMNEZEU caci ea este, ceia ce vrei sa faci tu pentru DUMNEZEU si hotarirea ta care o arati in fata LUI DUMNEZEU. Iar Biserica este lacasul Sfint ales de DUMNEZEU prin moise care a ramas si astazi ca fiind o casa a LUI DUMNEZEU de rugaciune. Caci este scris casa mea va fi o casa de reugaciune, dar voi ati facut din ea o pestera de tilhari luca 19; 46 si sincer acum nu se mai fac bani din pasari si animale, ci din luminari icoane candele cruciulite si tot felul de obiecte pe care le-a facut omul ca sursa de trai, profitind de credinta omului in DUMNEZEU a tot tiitor si a tot facator si mentionez tot prin cuvintu DUMNEZEU caci daca faci un lucru pentru DUMNEZEU este luat ca si pentru DUMNEZEU dar decizia este a lui Dumnezeu daca ii place sau nu macar ca el zice si ne in vata ce ii place

| stefa19930430 a răspuns:

Cateva lucruri interesante despre pocaiti si despre biblie 1: prin simplu fapt ca spunem pocaitii nu au voie aia si aia ne judecam singuri, ca si cand noi am avea voie 2: oamenii or sa fie judecati dupa Noul Testament nu dupa aberatiile nu stiu cui(gen cine greseste sa fie omorat cu pietre... etc acestea fiind porunci ale vechiului testament cu privire la evrei etc) 3: nu am vazut pocaiti cersind, desi majoritatea au familii considerabile ma refrer la numarul de membrii. 4: am observat ca multi dintre copii pocaitiilor vor sa scape de biserica, cred ca ii mai bine cu alte porcarii (ex: tigari, bautura, droguri, curve, chiar daca ele sustin ca nu is. Ii acelasi lucru intre una care sta la traseu si una care o avut 30-40-50 de prieteni etc) Ii jenant sa mergi cu nevasta pe strada si sa o salute *toata lumea*, acum dati voie sa spun lucrurile pe fata, daca o fata ii fecioara la 18 ani is doua alternative (1- ori are probleme grave... 2- ori ii speriata de bombe, gen retard mintal etc) Un ultim lucru: oamenii care cred in Dumnezeu nu cred degeaba, multi or avut experiente personale, nu basme de (Petre Ispirescu)