| anduta1999 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care nu cred in Dumnezeu?

40 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ne naştem singuri, murim singuri iar în faţa Divinităţii vom răspunde la fel de singuri.

| RAY a răspuns:

Ca sunt rationali

| TheTigerX a răspuns (pentru RAY):

Poti sa ai rationament, ca daca nu sti cum sa-l folosesti, il ai pe degeaba
Rationament-credinta, asta face diferenta dintre noi 2
Tu incerci sa fi doar rational, eu incerc sa am si putina credinta in divinitate, chiar daca n-o inteleg pe toata

| RAY a răspuns (pentru TheTigerX):

Nu vad ce ratiune ai crezand in serpii vorbitori, oamenii care merg pe apa, da poti crede in ce vrei nu ma intreseaza desi nu dai dovada de maturizare de parca fara credinta ai muri nu ai creier sa gandesti, ambitie sa reusesti si curaj sa incerci

| RAY a răspuns (pentru TheTigerX):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.

2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într'un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.

| TheTigerX a răspuns (pentru RAY):

Atunci cand stiinta va dovedi in totalitate ca Universul poate sa se fi autocreat, fara vreo interventie divina si ca viata ar putea aparea din nimic(si se va demonstra si teoria evolutionista sau alta noua teorie despre aparitia si dezvoltarea vietii) atunci nu voi mai crede in Dumnezeu si voi alege in totalitate stiinta(nu sunt nici absurd)
Si mie imi place stiinta, si eu urmaresc stiinta, dar asa cum tu spui despre religie, ca este doar o poveste, asa as putea spune si eu despre multele, deocamdata teorii stiintifice.
Deocamdata am mai multe dovezi ca exista Dumnezeu, decat ca nu existahappy

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru TheTigerX):

Ca bine zici... Rationament(minus) credinta

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru TheTigerX):

Omul a oferit o explicatie logica, dar incuiati tot vor ramane. Asta daca nu preluam metoda de convertire aplicata de biserica ta.

| TheTigerX a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Explicatie logica pe naiba, numai teoria evolutionista are zeci de hibe care nu vor putea fi rezolvate niciodata, dar desgiuri, le poti ignora si sa spui ca totul e stiintific, doar ca inca nu ai dovezi.(sau nu vei avea niciodata)

| RAY a răspuns (pentru TheTigerX):

Da tu ce dovada ai?

| TheTigerX a răspuns (pentru RAY):

In legatura cu?

| RAY a răspuns (pentru TheTigerX):

Dumnezeu

| TheTigerX a răspuns (pentru RAY):

Le-am mai amintit si in alte locuri pe aici, ce relevanta are sa ti le mai prezint o data, ca oricum pentru tine vor fi nefolositoare

| RAY a răspuns (pentru TheTigerX):

Atunci nu afirma un lucru daca nu poti dovedi

| TheTigerX a răspuns (pentru RAY):

In primul rand cred, dar am si dovezi destulehappy
dovezi care pentru mine sunt de ajuns

| Raynn a răspuns (pentru TheTigerX):

Alegi sa nu iti folosesti inteligenta prin "crede si nu cerceta". Prin rationament aleg sa cercetez si sa pun la indoiala lucrurile care le citesc, nu sa cred orbeste.

| TheTigerX a răspuns (pentru Raynn):

De unde "crede si nu cerceta"?

| anduta1999 explică (pentru TheTigerX):

Deci pana la urma tu crezi in Dumnezeu sau nu?

| Raynn a răspuns (pentru TheTigerX):

Crede si nu cerceta si tot acest "faith" este peste tot in bible. Exemplu cand Dumnezeu l-a pus pe Abraham sa isi omoare fiul. A crezut orbeste fara sa gandeasca pentru sine.

| TheTigerX a răspuns (pentru anduta1999):

Da, cred in Dumnezeu si in Iisus Hristoshappy

| TheTigerX a răspuns (pentru Raynn):

N-ai dreptate, nicaieri in Biblie nu gasesti acest paragraf-"crede si nu cerceta" iar cat despre Avraam, Dumenzeu a avut un test pentru el iar Avraam a mers dupa premisa "Domnul a dat, Domnul a luat, fie Numele Domnului binecuvantat!", dovedind astfel o dragoste nespuna pentru Dumenzeu, iar daca citesti mai departe vezi ca EL n-a ingaduit ca Isac(cu care avea un plan) sa fie omorat, asa ca eu nu vad pe aici nici un crede si nu cerceta pe aici, sub nici o forma.ce sa cerceteze, ca Dumnezeu Insasi ii vorbea lui Avraam!

| Raynn a răspuns (pentru TheTigerX):

Nu am spus ca ar exista acest pasaj in biblie dar cam asa functioneaza cresinismul dupa parerea mea. Exemplu: de paste cand te duci sa iei lumina, nu ai voie sa vezi cum brusc se aprinde candela, nu ai voie sa vezi minunea, stai afara si astepti sa iasa popa.

Trebuie sa crezi ca ce ti tu in mana e lumina divina si nu popa care a aprins o lumanare cu bricheta, pentru ca nu ai voie sa vezi cu ochi tai, deci sa cercetezi.

| TheTigerX a răspuns (pentru Raynn):

Http://www.jurnalul.ro/......610020.htm
Si din cate stiu eu in primele minute nici macar nu arde :)
Iar crestinismul nu functioneaza dupa acest principiu, parerea mea, ca sa crezi in Dumnezeu cu adevarat trebuie mai intai sa-L simti :)

| martzian a răspuns:

Nu pot generaliza mai mult decat pana la nivelul ca... ei nu cred INCA! Cu totii vom sta in fata Lui Dumnezeu intr-o buna zi. Si orice genunchi se va pleca inaintea Lui. Atunci, din pacate, vor trebui sa creada chiar si cei care au refuzat pana la capat. Spun din pacate pentru ca va fi si prea tarziu.

"Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu." (Romani 14:11)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practit nu ii ma iau de ei si nu le zic nimic, ii las in plata lor. Bine, atata timp cat nu ma iau pe mine cu explicatiile lor stiintifice cum ca nu ar exista Dumnezeu ca acolo iau foc. Jur! Pana acolo.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Opa, i-auzi, iei foc, asa te invata Iisus, nu? Daca cineva se ia de zeul tau tu gata, nu mai gandesti normal? Iisus, in poveste, a fost rastignit si nu a zis nimic, nu i-a injurat, nu s-a opus celor care il omorau in bataie, si tu de la cineva care incearca sa te ajute sa nu mai crezi in prieteni imaginari iei foc.Grav.

| HermioneLove a răspuns:

E treaba lor fiecare crede in ce vrea! happy Dar daca nu cred in Dumnezeu ajung in iad!

| RAY a răspuns (pentru HermioneLove):

Sigur fetito

| HermioneLove a răspuns (pentru RAY):

Ce bai ai? straight face

| Thunderstruck a răspuns (pentru HermioneLove):

Fetito, tu nu-ti dai seama ca crezi in doamne doamne doar pentru ca sa nu ajungi in iad? Macar mai sunt unii crestini care cred pentru ca au fost indoctrinati ca asa e bine, dar tu ai fost indoctrinata cu iadul...Ai 13 ani macar?

| Wøodenpints a răspuns (pentru HermioneLove):

Cine te-a minţit în halul ăsta?

| RAY a răspuns (pentru HermioneLove):

Poftim fata

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Taie 1 din fata si i afli varsta

| HermioneLove a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asculta daca nu crezi e problema ta, nu a mea! Pa, pa

| HermioneLove a răspuns (pentru Wøodenpints):

Intrebarea este:Cine te-a mintit pe tine?

| Wøodenpints a răspuns (pentru HermioneLove):

Pe mine nu m-a mintit nimeni.
Eu spun doar ce cre eu, chestii gândite de mine, nu bălării auzite de la părinţi/rude/persoane mai în vârstă.

| TheTigerX a răspuns:

Cred in altcevahappy

| Morrigan a răspuns:

Nu poti judeca oamenii dupa credinta. ii judeci dupa fapte big grin

| ACboxeur a răspuns:

Ca gandesc!winking

| NightWing a răspuns:

Niciodata nu am judecat un om dupa faptul ca nu crede sau crede in Dumnezeu. Sunt oamenii care cred in Dumnezeu dar nu il au in sufet comportandu-se ca niste demoni, iar altii care nu cred in El stiu foarte bine cum sa se comporte cu propria pesrsoana dar si cu cele din jurul lor.