| reversethiscurse a întrebat:

Ce parere aveti despre operele lui William Shakespeare?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Cam "invechit"?! "Nu pentru epoca asta"?! Bai, colegilor, Shakespeare a fost acum 395 de ani! normal ca e demult, nu stiti calcula sau ce?! Doamne!

Akma sa revenim la intrebare - mie mi se pare ca era un om stralucit. Un exemplu foarte bun : Romeo si Julieta, ei s-au iubit ca in povesti, dar cum nimic nu e perfect, uite ca sa confirma regula: lumea e prea rea, si din cauza asta nu pot fi fereciti prea mult timp.
El arata iubirea intr-o alta lumina, dar si rautatile oamenilor le arata asa cum sunt. De asemenea foloseste multe cuvinte expresive, care ne ajuta imaginatia. Mie, personal, mi se pare un geniu al literaturii.

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Interesante ...si usor morbide!
Nu prea se mai potrivesc in societatea de azi...dar sunt un reper de urmat!

| harciog a răspuns:

Cam mult prea romantice pentru epoca asta.

| CoquineNoire a răspuns:

A fi sau a nu fi expert TPU? Aceasta-i problema existentei noastre.

| miradoniz a răspuns:

hee hee Merita sa le citeștihee hee

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Sunt foarte frumoase,mai ales cum imbina romantismul, comedia si tragedia.A fost unul dintre cei mai mari artisti, dramatugi si poeti din literatura globala si va ramane un om care a contribuit la schimbarea lumii step-by-step.

Sper ca te-am ajutat happy

| criisz a răspuns:

Delicatete, armonie, dragoste pentru cuvinte, metafore folosite cu stil si cu blandetea acelor timpuri. Suavitatea si inocenta faptelor descrise in versurile sale ne lasa un zambet strengar, pentru ca noii, tinerii din ziua de azi nu mai suntem capabili sa simtim, sa traim si sa reproducem naivitatea tinerilor din acele timpuri. Shakespeare era un romantic incurabil chiar daca de-alungul timpului existenta sa a fost atat de controversata. Mie, personal, imi place, desi, mi-a dat dureri de cap, mi-a facut inima sa tresalte si mi-a adus un zambet pe chip.

| Zoxxx a răspuns:

Imi place stilul lui W.S! Iar romanele nici nu mai zic! O splendoare big grin

| Bailey a răspuns:

Romeo si julieta este cel mai frumos! :X dar putin cma invechit... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul care tocmai a trecut am avut un curs pe opera lui shakespeare si adevarul este ca daca citesti cateva opere apoi cauti semnificatii pentru unele simboluri si daca mai ai si colegi cu care sa concurezi la citit sau la argumentat unele aspecte, shakespeare devine un scriitor pe car nu ai cum sa nu il adori! Mie imi place, insa ca sa ma intelegeti, trebuie intai sa renuntati la a vedea filme prost- facute, ssi sa incepeti sa cititi!

| QuizMaster a răspuns:

Foarte frumoase si poetice.Pentru asta au si ramas in istorie