| MindBlowing a întrebat:

Ce parere aveti despre "Post", sacrificarea diferitelor animale cu ocazia sarbatorilor crestine (Craciun, Paste) si "imparteala" care se face in ziua de Paste? Raspunsul care ma va multumi va primi funda.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Cred că răspnsul meu de la întrebarea http://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/credeti-in-dumnezeu-argumentati/ se potrivește și aici. Postul e un simbol preluat din păgânism ca mai toate datinile obiceiurilor creștine. Pentru o convertire mai ușoară a maselor la noua religie s-a preferat preluarea elementelor din vechile religiile mai mult decât o schimbare totală. În Vechiul Testament s-au schimbat numele gen Ba'al și alți zei cu unul singur: Yahve. Fondul rămâne totuși.
Majoritatea respectă astfel de lucruri(post, sacrificii) de frică să nu ardă într-un „iad", nu din credință. Asta contravine flagrant orice noțiune elementară despre creștinism dar spune-le-o maselor!

14 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Sacrificarea mielului de Paşte a fost instituită chiar de Dumnezeu, încă de pe vremea lui Moise, când poporul evreu se afla în robie în Egipt. Odată cu moartea Sa, Isus a devenit Mielul lui Dumnezeu, sacrificat pentru omenire.

Creştinii care sărbătoresc Paştele în această perioadă asociază sărbătoarea cu tăierea mielului, iar asocierea nu este deloc întâmplătoare. Paştele este o sărbătoare instituită încă de pe vremea lui Moise, când poporul evreu se afla în robia egipteană. Pentru a-i scoate pe evrei din Egipt, Dumnezeu a dat 10 urgii. Ultima era moartea întâilor născuţi, iar pentru ca familiile evreilor să fie ocolite de această urgie, pragul fiecărei uşi trebuia uns cu sângele unui miel. „Sângele va sluji ca semn pe casele unde veţi fi. Eu voi vedea şi voi trece pe lângă voi, aşa că nu vă va nimici nicio urgie, atunci când voi lovi ţara Egiptului. Şi pomenirea acestei zile s-o păstraţi şi s-o prăznuiţi printr-o sărbătoare în cinstea Domnului, s-o prăznuiţi ca o lege veşnică pentru urmaşii voştri", arată Biblia, în Exod, capitolul 12. Evreii au făcut întocmai, iar casele lor au fost ferite de urgia lui Dumnezeu, care a scos poporul din Egipt.

Sursa: http://www.tpu.ro/......gie-funda/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste "sacrificare"pentru a acoperi de fapt, conform regulelor, lupta pentru supravietuire.

| Vizitiul a răspuns:

Numai de "sarbatori" se sacrifica animale? Numai atunci ne pasa de soarta animalelor? Una peste alta, le papam, ne saturam si pe urma devenim sufletisti. Mi se pare amuzant...

| ELLSSA a răspuns:

O cura/tehnica de spabire, benefica pentru organismhappy
Si cu datu` de pomana, e binevenit pe criza asta.O mancare mocahappybuna la burta mealaughing

| bamse a răspuns:

Postul are 2 semnificatii. Una fizica una spirituala. Pentru ca eu sunt ortodox dar acum vorbesc intre atei, am sa ma refer strict la semnificatia lui fizica.
Ateu este un om care nu crede in existenta vreunei divinitati, iar ateii sunt oamenii cei mai batjocoritori pe care eu personal i-am intalnit, isi bat joc de orice, eu asta vad ca ii caracterizeaza. Un ateu taia odata gatul unei gaini si mi-a zis cinic, : ba asa se chinuia si bunicatu in puscariile noastre ( fusese securist, comunist convins si supraveghetor la inchisoare). Dar asta e un caz singular, nu pot generaliza nimic aici.

Revenind la post. Fizic, postul este prima recomandare pe care o da medicina. Ai probleme cu diabetul, nu ai voie sa mananci ciocolata ( si multe altele), ai probleme cu ficatul nu bea alcool, etc etc. Cred ca aici suntem cu totii de acord ca as putea continua inutil cu exemplele.

Deci postul este calea spre sanatate. Crestinii o fac subtire asa, de bunavoie la recomandarea preotilor, altii o fac la recomandarea medicilor. Insa, toti oamenii aproape tin post. Si femeile atee sunt gravide si...nu au voie sa manance anumite lucruri sa faca anumite lucruri...etc.

Deci postul este calea spre sanatate, prin detoxifierea organismului nostru, si asa imputit cu multe e-uri.

Despre cealalta semnificatie a postului o sa vorbesc putin, ca sa nu va dau material de barfa, ca aici voi sunteti maestrii. Cealalta semnificatie tine de reguli si disciplina. Toata lumea cred ca a vazut filmul karate kid. Acolo un maestru japonez ii zice invatacelului lui sa lustruiasca o masina ca sa invete karate. Suparat ucenicul o face si dupa ce o repeta destul de mult observa ca reuseste sa pareze bine o lovitura de pumn. Celebrul wax on, wax off happy

Deci, ca sa stiti si voi ateii, postul s-a dat atunci cand s-a zis: Sa nu gusti din fructul acela. E un fel de antrenament, pe care comandantul il da oamenilor lui ca sa le testeze disciplina.

Datorita unei astfel de atitudini armata romana a reusit sa faca fata razboaielor, si datorita acestei discipline functioneaza o armata: principiul ascultarii de superior. Si cand superiorul e Dumnezeu, cu atat mai bine.

Acuma, oricine face sport sau a facut vreodata vreun sport de performanta, stie ca inainte de meci, antrenorul ii da post: fara sex, nu pierde noptile, mananca numai de aia si de aia. Deci orice progres este strans legat de disciplina si post happy

In final va mai dau un fapt concret. Germanii platesc daune de miliarde de euro evreilor, pentru ororile pe care le-au facut asupra poporului evreu, respectiv holocaustul. Eu as vrea ca sa se faca dreptate si sa plateasca toti ateii pentru ce au facut parintii lor atei, membrii ai partidului comunist, parintilor mei ortodocsi, cand i-au torturat in puscariile de la Aiud, Pitesti, Jilava, Gherla, etc, timp de zeci de ani. As vrea sa va intreb pe voi care va declarati atei si va bateti joc de " credinciosi" asa cu superioritate, daca ati fi de acord sa platiti daune pentru ce au facut parintii vostrii atei... sau nu sunteti comunisti?

| Gizăz a răspuns:

@basme: O să-ți iau fiecare paragraf în parte(se pare că nu am nimic mai bun de făcut) și am să-ți spun de ce poliloghia ta reprezintă o întreagă paletă de culori între ilogic și absurd.
Spui că nu poți generaliza dar puțin mai sus ai zis că „ateii sunt x și y". Asta nu e generalizare?
Faci o legătură inexistentă între postul religios și cura recomandată. E adevărat că e același lucru privit printr-o altă prismă dar doctrina de care aparții dictează cum privești lucrurile deci comparația ta nu duce nicăieri.
Folosești niște argumente subiective, creștine să explici ceva unui ateu care prin definiție nu crede în vreun zeu, asta cu referire la „Si cand superiorul e Dumnezeu, cu atat mai bine."
Cu referire la ultimul paragraf. Comunismul s-a vrut un regim ateist. Dacă erai comunist, ideologic erai ateu. Te întreb următorul lucru: dacă ești ateu trebuie să fii și comunist? Vezi tu, una implica alta dar nu și invers.
Adaug faptul că am zis „ideologic" pentru că nu erau atei în țară destui ca să fie și comuniști. O mare parte dintre comuniști nu erau atei pentru că nu aveau de unde să fie. Tatăl prietenei mele a fost milițian și dormea cu Biblia sub pernă.

| bamse a răspuns:

Domnule Spineshivers. Aici in primul rand s-a cerut parerea fiecaruia despre acest subiect. Deci dumneata ar trebui sa-i raspunzi lui Ryuk. Din moment ce eu am reprezentat pentru tine 'competitia' atunci si eu iti voi raspunde tie.

Amzis in primul rand ca ateii sunt batjocoritori. Pt ca mi-ai spus basme, nu ti-ai batut joc de mine ci mi-ai sustinut aceasta idee.

Am zis ca nu pot generaliza din acel exemplu, insa generalizez din experienta mea personala. Si pana acum, incluzandu-te si pe tine, imi permit sa generalizez in continuare happy

Postul ortodox are 2 semnificatii. O detoxifiere a organismului si una a sufletului. Cum lumea in general este oripilata de postul fizic, nu inteleg ce este neadevarat cand spun ca postul fizic este recomandat nu numai de preoti, cat si de medici si antrnori etc. Deci, eu am italnit oameni care zic ca e absurd sa tii post in sensul sa nu mananci lapte, carne, etc, dar dupa ce au fost la medic li s-a parut normal sa nu mai bea alcool ca aveau ficatul varza. Deci religia ortodoxa, incearca sa previna postul fortat, prin unul de bunavoie.

Eu vorbesc limpede, deci nu ai cum sa nu intelegi. Sau poate te enervez si atunci tii mortis sa te legi de ceva ce am zis happy

In legatura cu ultimul paragraf. Intr-adevar e o fortare de-a mea, pe care o mai fac. Tu zici ca nu obligatoriu 'militianul' era si ateu. Si aici cam asa este. Unii erau de frica. Dar nici crestini nu erau, chit ca aveau biblia sub cap. Ca a fi ortodox inseamna sa spui pe fata ce crezi si gandesti, chiar si cu pretul vietii. Este un fel de cod cavaleresc, pe care cine nu il are nu poate fi ortodox. Deci daca nici ateu nu era unchiu tau militian, si nici crestin, atunci ce era? Oare nu suntem ceea ce facem? Daca tu incuviintezi homosexualitatea, nu esti neaprat homosexual. Daca incuviintezi pornografia infantila nu esti pedofil. Asa e! Dar daca le incuviintezi, cu ce esti mai bun? Daca tu incuviintezi comunismul, fie si de frica, ce esti domnule?

Eu insa fortez treaba asta, deoarece vad diferenta intre conducerea crestina inceputa de Regele Carol I ( care a pus sa fie scris la castelul Peles "Nihil sine Deo" adica nimic fara Dumnezeu ) si conducerea atee inceputa de comunisti in '45 si continuata de copiii comunistilor, liderii nostri din ziua de azi. Si de aia imi permit sa fortez si sa numesc pe toti ateii comunisti, caci desi poate nu aderau la ideologie, au consimtit tacit la toate atrocitatile lor.

Si te intreb domnule fiori pe sira spinarii: Sub ce conducere ai vrea sa fii? A lui Carol I sau a lui Escu ( Ceausescu, Iliescu, Basescu, etc)?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bamse: www.tiny.cc/PCRBOR - asta ca să vezi cât de atei erau comuniştii sau cât de rău a dus-o ortodoxia sub comunism.
Desigur, te mai sfătuiesc să cauţi despre Pimen sau despre Andreicuţ să vezi cât de convinşi dădeau cu ciocu' la Secu'.
Sictir.

| bamse a răspuns:

PS: Am uitat de alt paragraf, deci nu ti-am raspuns complet, dar stai asa.

Am zis daca acel conducator este Dumnezeu cu atat mai bine. Pai asa este.Un ateu nu poate avea mai mult decat un comandant om. A fi om inseamna a fi supus greselii. Insa cei ce cred in Dumnezeu au un comandant perfect, fara greseala. Deci cu atat mai bine sa ai un comandant perfect, decat un simplu om. Nu ti se pare corect asa?

Astept viitoarea dumitale interventie cat mai rapid, ca precum bine stii, in curand noi ortodocsii, si din pacate majoritatea paganilor, ateilor, agnosticilor etc vor fi la Inviere. Zic din pacate, pentru ca nu suport ipocrizia. Deci daca un om nu crede ortodox, adica Crezul si toate ale noastre ( cum sunt multi care merg la Inviere) de ce mai vin?

Si o intrebare personala pentru spineshivers: Tu o sa mergi la Inviere?

( am tradus din rusa numele asta, spineshivers. Daca am gresit, aia e, mea culpa )

| bamse a răspuns:

Kongeriket ai facut 2 greseli. Incep cu cea mai grosolana. Mi-ai zis sictir. Intr-un dialog civilizat nu se face asa. Eu nu inteleg cum poti sa ma urasti fara sa ma cunosti macar, de imi vorbesti asa. Sau explica-mi atunci de ce ma jignesti? Pt ca spun ce gandesc? De aia?

Acuma omule. Deschide-ti si tu mintea si think outside the box. Fii open minded. Nu tot ce zboara se mananca. Mai concret, nu tot ce e preot este si ortodox happy.

Stii ce ne-au zis rusii? Au zis ca nu au topoare cate cozi de topor avem noi. Coada de topor inseamna metaforic tradator. Nimic nu cade fara tradare. Daca nu aveam tradatori nu ne cucerea nimeni niciodata. Eu nu ii cunosc pe toti preotii ortodocsi si asa zisi ortodocsi. Una e compromisul, alta e sa spui ca nu crezi in Dumnezeu. Aici e spirul. Iar daca vreun preot s-a dat cu comunistii, ala e tradator, in ochii mei mai rau ca un ateu, care macar e pe fata. E unu care zice ca e frate dar e sarpe. Aia e. Noi ortodocsii trebuie sa-l judecam. Iar noi dupa legea noastra spirituala ( caci a gresit daca a gresit strict spiritual ) il lasam sa-l judece Dumnezeu. E mai bine pentru noi, si din pacate vai de fundu lui happy

Deci nu am cautat, dar am sa caut optiunea de a te raporta. La a 2-a jignire pe fata gen sictir asta al tau, daca exista optiunea te raportez.

| Gizăz a răspuns:

@bamse: Ți-am răspuns pentru că îmi place să cred că ăsta e un site de dezbateri și că trăiesc într-o societate liberă unde am dreptul să vorbesc oricui ascultă/citește atâta timp cât nu folosesc injurii plus că autorului întrebării i-am răspuns deja.
Îți zic sincer(dacă mă crezi bine iar dacă nu, nu) că până mi-ai atras tu atenția asupra numelui chiar am crezut că scrie basme. laughing Trebuie să recunoști că numele seamănă și citind în grabă normal că m-am dus cu gândul la un cuvânt mai comun decât al tău; nu a fost intenția mea să jignesc.
Încă nu mi-ai oferit o explicație asupra lipesei de logică reclamată de mine în primele rânduri, cu privire la generalizare.
Mergând mai departe în răspunsul tău secund realizez că nu ai înțeles ce am scris deși și eu susțin ca a fost destul de clar. Nu am zis că e neadecvat că postul e recomandat și de preoți, nu numai de medici. Spun doar că e un sofism cras să imprimi valabilitate asupra unei religii printr-o prismă științifica, e chiar și un pic ironic.
„Ca a fi ortodox inseamna sa spui pe fata ce crezi si gandesti, chiar si cu pretul vietii". Sunt tare curios câți dintre camarazii tăi ortodocși nu s-ar lepăda de religie dacă le-ar pune cineva barda la cap. Când e vorba de viață și de moarte d-abia îți poți imagina propiile reacții, să nu mai vorbesc de a celor din jur. Spui ceva utopic din punct de vedere creștin plus că e propria ta interpretare. După logica asta aproape nimeni nu poate fi ortodox pentru că aproape nimeni nu gândește așa sau doar o spun.
Milițianul nu era unche-miu și mersi de atenția cu care mi-ai citit răspunsul.laughing Unde scrie că încuviințez comunismul? Pe mine mă lasă perplex chestia cu homosexualitatea; să înțeleg de acolo că homosexualii nu sunt „buni" doar pentru că sunt homosexuali și nu corespund ideii tale despre viață? Da, suntem ceea ce gândim, spunem și facem și tu prietene îmi dai impresia că ești un mare homofob și intolerant. Religia ta nu sprijină contrariul?
Amice, tu relaționezi ce spunea un rege care a domnit la sfârșit de secol XIX, început de secol XX cu zilele noastre? Nu a fost un rege bun că a fost creștin ci aia era situația și mediul de atunci. A fost un rege bun datorită mentalității germane și contextelor favorabile. Ateii au asistat tacit la atrocitătile comuniștilor? Câți atei și câți creștini erau atunci prietene dacă e să o luăm așa? Creștinii ăia MAJORITARI nu au asistat tacit? Comparația lui Carol cu –escu nu-și are rostul datorită acelorași contexte politico-sociale care nu au nicio legătură cu doctrina creștină.
Eu am spus în răspunsul precedent că nu are valoare ce spui despre un zeu comandant pentru că în ochii unui ateu care NU crede în acel zeu argumentul e futil, nu înțeleg ce tot o dai înainte cu asta. Poți spune până mâine că Dumnezeu e comandantul perfect dacă un ateu nu crede în acel ceva.
Nu domnule, eu nu merg la înviere. De ce? Eu nu sunt creștin! Nu cum percepi tu și plebea. De ce merg atâția la înviere? Pentru ca pentru ei datina și instituția contează, nu ceea ce această religie are la bază. Îmi afli părerea citindu-mi ultimele răspunsuri asupra problemei. Apropo, asta nu e rusă; e doar engleză în alfabetul chirilic.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Vai, deja fac pe mine că mă raportează basme.
În momentul în care deschizi un sac de jigniri la adresa ateilor, la ce te aştepţi? Să fii luat cu lugu-lugu şi să ţi se vorbească frumos?
Generalizări şi jigniri proliferezi, generalizări şi jigniri primeşti!
Ateii chinuiau creştini în închisori - creştinii turnau la Secu' proliferând manipularea în masă şi spălatul pe creier.
În fond, dacă chiar erau aşa de mulţi "atei criminali" 'nainte de '89, unde au dispărut toţi după '89?
Nu de alta dar erau cel puţin 3 milioane de oameni înainte de '89 care erau implicaţi într-un fel sau altul în Partid sau în activitatea acestuia şi deci 3 milioane de "atei". Ce s-a întâmplat cu ei? Au murit? Au fugit?
De fapt, mulţi nici nu au fost atei şi nu sunt nici acum creştini ci doar "fripturişti", o categorie care transcede orientarea religioasă.
În altă ordine de idei, sunt ateu dar nu sunt, nu am fost şi puţin probabil că voi fi comunist. A avut regimul comunist părţile sale pozitive? Le-a avut doar că mulţi uită de asta! A avut regimul comunist părţile sale negative? Fără doar şi poate dar unele sunt şi exagerări ale propagandei post-decembriste.
S... alut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-zeu si Iisus, nu au cerut sacrificii, de nici un fel.Omul,in nestiinta lui, a simtit nevoia sa ofere ceva, drept rasplata.CREDINTA si IUBIRE, asta a cerut si cere D-zeu.HRISTOS a inviat, Paste Fericit.

| bamse a răspuns:

Eu si spineshivers ( tradus in chirilica ) am putea discuta mult timp, fara sa inteleaga insa lumea mare lucru. Caci acolo unde eu explic el zice ca nu am explicat. Si ar trebui oiar sa reiau o explicatie, dar cu alte cuvinte. Ce pot sa mai zic. Am fost numit homofob. Nu sunt, deoarece eu ii pot suporta, ca si pe oricare om bolnav de altfel, care nu miroase foarte tare. De ce homosexualitatea este o boala? Asta o poate raspunde un medic. Anusul, medical, este folosit doar ca sa 'iasa' nu sa 'intre' ceva in el. Asa e conceput omul. Definitia bolii, in mare asa, este o iesire din normal, sau anormalitate. Deci daca noi suntem conceputi ca barbatul si femeia sa se completeze ( medical vorbind, prin hormoni, secretii interne complementare etc ) a fi atunci homosexual este o anormalitate, deci o boala. Eu am vazut copii nascuti ( Doamne fereste! ) cu HIV, cancer, Alzenheimer. Asa s-au nascut saracii. Poate asa te nasti si cu homosexualitatea Asta nu o stiu, ca nu am studiat. Ce stiu e ca este impotriva normalului, deci anormal.

Cat despre 'unchiul' tau, intr-adevar tatal iubitei tale nu iti vine unchi. Corect!

Despre generalizare: orice generalizare este subiectiva. O fac vest-europenii, tu, eu, toti. Daca eu vad ca toti ateii intalniti sunt batjocoritori, atunci zic ca in general ateii sunt caracterizati de batjocura. Faptul ca ai zis ca din greseala mi-ai zis asa are 50 % sanse sa fie adevarat. Pt ca ai zis ca nu era intentia ta sa jignesti, trebuie sa iti dau credit si sa te cred! Mai ales ca si harciog de pe acest forum mi-a zis tot basme. Bamse era un personaj din desenele animate, ce-i drept de demult, si asta era porecla mea. Ca si eu daca schimb si iti zic tie porkypine, inseamna altceva nu?

Cat despre cati camarazi ortodocsi au spus ce au gandit pana la sange, iti sugerez filmele: Memorialul Durerii, Demascarea sau vietile Sfintilor in cele 12 volume. Ai sa vezi ca dealungul timpului au fost zeci de milioane. Deci, in filozofia noastra ortodoxa, cand avem de ales intre 2 rele, alegem raul cel mai mic. Cand ai de ales intre Dumnezeu si altceva, alegi Dumnezeu. In rest, te feresti, fugi, eschivezi, ca oricare alt om.

Si ca sa nu fie confuzii. Un ortodox e la fel ca oricare alt om. Toti suntem la fel. Simtim foamea, setea, avem rautati, etc. Difera doar filozofia, atat! De exemplu, la ortodocsi, definitia raiului si iadului e asa: Raiul e plin deoameni rai carora le-a parut rau ca au facut rau! iadul e plin de oameni rai carora nu le-a parut rau ca au facut rau! Simplu. Si de aici mai departe. Diferenta intre ingeri si demoni, este ca demonul nu poate zice 'iarta-ma'. happy

Mergand mai departe, observ ca m-ai copiat in afirmatia ta ' ca ai fost destul de clar'. Asa am zis si eu mai sus, deci iar putem discuta la nesfarsit happy. Oricum asta nu conteaza, ca nu e o disputa intre noi 2, ci incet incet trebuie sa mergem pe terenul schimbului de idei.

Si recunosc ca tu esti un partener bun de dialectica pentru mine.

Apoi. Am facut o paralela intre conducerea crestina si conducerea atee. Aici nu ti-a convenit deloc. Nu ai vrut sa-mi accepti argumentul. Disciplina germana a lui Carol, se castiga si prin post, caci postul e disciplina. In schimb, un om care nu tine post, cum sunt ateii, nu prea are disciplina. Si asta se cam vede nene. Conducatorii nostri atei, ar trebuie sa mai renunte biftec si whiskean, ca sa aiba mintea un pic mai limpede.

Zici ca e un sofism cras sa imprim valabilitate unei religii prin prisma stiintei. Pai aici e greseala cea mai mare a ta! Aici tu desparti pe Dumnezeu de stiinta. Pai daca Dumnezeu exista, El e stiinta suprema, deci orice stiinta e subordonata lui si vorbeste despre El. Daca nu exista, zi ca nu crezi ca exista, si e ok. Insa pentru mine, daca exista, trebuie sa aprobi ca il pot cauta in stiinta. Si aici te contrazic savantii lumii care au facut paralele intre univers si Dumnezeu. Deci pe Dumnezeu eu mai intai l-am cunoscut prin stiinta, si explic multe prin intermediul stiintei.

Era vorba de post. Am explicat cu stiinta de ce e bine sa tii post. Ori altfel, daca nu am stii la ce foloseste un lucru, cum e postul in cazul defata, de ce oare sa-l mai tinem? De fraieri? Nu multumim. Daca cineva priveste crestinii asa, e liber sa o faca, insa nu inseamna ca si este asa. Nu! Cei care tin post, trebuie sa stie de ce tin, sa vada ce beneficiu obtin de pe urma lui. Altfel, o dam in habotnicie, si de aici numarul mare de asa-zisi crestini ( cica 90 % in Romania).

Acuma. Un ateu nu crede in Dumnezeu. Ma nene, treaba lui. Eu prezint aici filozofia mea. Ateul o are pe a lui. Nu ne scoatem ochii, dar nici nu suntem de acord. Atunci ne ramane dialectica. Deci dpdv crestin, foarte bine ca avem un comandant perfect. Nici nu ma intereseaza ca ateul nu crede happy. Eu ma bucur ca eu cred si ' o dau mai departe'. Cine vrea sa se 'contamineze' cu ce spun, si i se pare corect, logic, sa se contamineze! Cine nu, nu! Insa eu trebuie sa zic, ca sa existe in arhive si aceasta parere. Ca sa fie oamenii in cat mai multa cunostinta de cauza. Atat! Nu vreau prozeliti. Eu unul stiu pe ce drum sa merg. Eu nu vreau sa conving, deci, eu vreau sa prezint. De convins, se convinge fiecare singur, in functiile de inclinatiile fiecaruia.

Asta ca sa nu fiu acuzat si de prozelitism, dupa homofobie, acuza nefondata iarasi.