| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți despre prima gaură neagră fotografiată?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu se vede nimic. S-a fotografiat gaura găurii.

| Sn4k3 a răspuns:

Super

| Hammurabi a răspuns:

O fi pentru ei prima. Eu am văzut mai multe.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sadrian e prost. N-ai ce părere să ai despre asta. E doar o confirmare a unor lucruri deja știute.

| Darkmagic a răspuns:

Am parerea ca s-a confirmat confirmarea, big grin asta pentru incultii care trebuie SA VADA, ca sa fie convinsi.
E o chestiune in ton cu faptul ca prima teorie a atomului a fost emisa de un grec, cu mai mult de 2400 de ani in urma, un ins a "resuscitat-o" prin 1800, si un alt ins a fotografiat atomul, in 1956.
(nu-i problema, s-au realizat si "bombe atomice", si "centrale atomice"...si am vazut in 2019, indivizi de pe TPU care si cu poza, si cu toata demonstratia din istoria de 2500 de ani a conceptului de atom, NU cred in existenta atomului si a structurii acestuia) laughing
Acum...
Ce este o "gaura"?
In principiu, "o gaura", inseamna deformarea observabila a unei structuri, (a oricarei structuri, ca e "in pamant", "in zid", "in lemn", "in piatra", etc).
De ce am folosit termenul "observabil"?
Pai... big grin ochiul foloseste lumina pentru observatia oricarei deformari structurale, aparatele foto, la fel, alte instrumente folosesc pentru "imagistica" rezonanta magnetica, unde radio, unde ultra sonore, X, etc.
Ce este o "gaura neagra"?
O deformare a conceptului de spatiu-timp, atat de puternica incat interiorul structurii spatiu-timp nu poate sa fie sondat/observat in niciun fel, cu niciun instrument, (si aici se opresc similitudinile dintre "gaura", si "gaura neagra").
Ce s-a "fotografiat" cu acel radiotelescop a fost asa-numitul "orizont de evenimente" si CE anume face materia de langa el, mai simplu spus, se stia de la Einstein incoace de existenta unor astfel de "gauri", fotografia din 2017 nu a facut altceva decat sa arate ca fizica le-a simulat perfect.

| Theo94 a răspuns:

Un mare pas inainte in cercetare.