sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o revoluție culturală ratată.
Nu aveau o idelogie coerentă, vroiau o schimbare, dar nu aveau ce să pună în loc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Susținători ai socialismului, adepți ai „păcii", au fost folosiți de Uniunea Sovietică în lupta ideologică împotriva Statelor Unite ale Americii, respectiv împotriva războiului din Vietnam.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Hippie

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, carne de tun. Carne de tun politic.
Dar nu numai.
Au sponsorizat trupe rock să scrie cântece împotrriva războiului din Vietnam. Au cheltuit milioane pentru asta. Sunt lucruri cunoscute.
My name is Wiliam Cauley,
I am a soldier of this land,
I tried to do my duty,
But they stamped me with a brand...
Era război rece, dar era război.

| doctorandus a răspuns:

Au avut si lucruri bune, nu tot ce promovau ei era gresit. Dar majoritatea erau niste drogati.

| CostinAlamariu a răspuns:

O parere foarte proasta. O gramada de degenerati idioti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere foarte buna, in special datorita curentului New Age aparut pe fondul atractiei tinerilor pentru credintele orientale (insisi membri The Beatles au practicat Yoga si au avut un lider spiritual indian), festivalului Woodstock din 1969. Mi-ar fi placut sa traiesc pe atunci. A fost Epoca Hippy in Vama Veche dar din pacate s-a distrus, au inceput sa se faca festivaluri de "muzica" house, jazz si salsa.

https://kickassthings.com/2018/05/vama-veche-the-hippie-capital-of-romania/

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

"Mi-ar fi placut sa traiesc pe atunci"
Te referi in USA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 2008 am trait contracultura Emo laughing

| ATiffany a răspuns:

For a useful and interesting article about visiting Vama Veche today, see here:
https://justgoexploring.com/destinations/vama-veche/